Fokker D-VII, ESCI, 1/72

Previous topic - Next topic

Miroslav Š.

Kao što sam u topiku o Spadu S.XIII pomenuo, u gomili nađenih maketa nađoh i ovu lepu i prilično dobru maketu Fokera D-VII. Kako su i njoj oznake propale a u rezervi nemam nikakvih drugih ostataka iz tog period, odlučih da procunjam po literaturi i nezaobilaznom internetu u potrazi za nekom prijemčivom kamuflažom i oznakama za ovu maketu. Ubrzo sam shvatio da su Švabe iz tog doba bile zaljubljene u neverovatno opaljenu (molim ljubitelje da mi oproste na ovoj slobodi) ,,kamuflažnu" šemu naziva Lozenge Tarnung! Iako sam viđao makete sa tom šemom u ovoj razmeri bez korišćenja nalepnica, mislim da bi to bila tiha jeza i glasna patnja da se upustim u takvu vratolomiju, odlučio sam da nađem nešto prikladnije. Nakon kratke pretrage od više interesantnih bojenja izdvojio se skroz beli Fokker D-VII koji mi je odmah postao interesantan zbog izazova da skroz belu maketu oživim sa nekim efektima. Međutim! Taj beli Fokker je leteo niko drugi do H. Gering kao poslednji komandant JG.1 1918. Moram da priznam da me je to saznanje u momentu udaljilo od ideje da radim ,,belog" Fokera. Naravno, krenuo sam i dalje da kopam po raznim istorijskim izvorima pa dođoh i do ove fotke na kojoj se vidi H. Gering (drugi s' leva) u Beogradu 1934. u pogrebnoj povorci, u glavnoj beogradskoj ulici kneza Mihaila na sahrani našeg kralja Aleksandra I Karađorđevića. Pored ostalih, na ovoj fotografiji, vidi se i francuski maršal Filip Peten (peti s' leva u dugačkom svetlom šinjelu)...



Elem, za koji dan krećem sa radom na ovoj maketi. Možda će mi ovo biti prva maketa sa švapskim oznakama :)



Živeli :cheers
http://www.maketarplus.com/
2024. - godina borbe protiv nesklopljenih maketa!

Profa

Kakvih je sve šema bilo na D.VII, ova bela je najjednostavnija ;)
Ako se predomisliš pa kreneš da radiš Bertolda, donjake su lozenge a gornjake plave...
Bogu fala što sam Lala! :)

RILE-NS

Ja sam jako davno uradio ovaj Esci-jev u bojama aparata Ernsta Udeta.Moja je negde tragicno zavrsila,pa zato evo nekih drugih u istoj semi.Ova sema mi se cini veoma laka.



zamorano

#3
Da ne odvlačim mnogo temu, u potpunosti podržavam tvoj način razmišljanja. Ja slične dileme rešavam tako što se trudim da u priču ubacim protivotrov: na primer, ako se tenk zove Jozef Staljin, za slikanje ispod makete podmetnem knjigu Danila Harmsa; ili, uz avion iz vijetnamskog rata dodam Hantera Tompsona sa odvratnom Niksonovom karikaturom :)... Možda je čak dovoljno za distanciranje to što ga radiš zajedno sa Spadom, ovaj je negativac (ili je bar to postao kasnije) a onaj pozitivac... Samo ih drži zajedno na polici :).

Pozdrav!