Fine Molds 1/72 Mitsubishi A7M2 Reppu

Previous topic - Next topic

Sandman

Pošto me još uvek drži duh maketa japanske vojne tehnike, za ovu kampanju sam rešio da se pridružim sa jednim avionom koga čini mi se do sada nismo viđali na forumu.

U pitanju je planirani naslednik legendarnog Zeroa - Mitsubishijev A7M Reppu "Sam".
Izrađen je u svega 9 primeraka kao prototip, i nije doživeo svoju serijsku proizvodnju zbog posledica zemljotresa koji je oštetio fabriku u Nagoji, kao i savezničkog bombardovanja u kome su uništeni originalni crteži u punoj veličini.

Japanski as, Saburo Sakai, je nakon testiranja ovog aviona izjavio da je to najbrži i najpokretljiviji avion koji je imao prilike da vidi, i da je mogao čak i u propinjanju da kruži oko Helketa i Mustanga bez problema.



Evo i slika delova - još uvek su zapakovani u originalnu kesicu, tako da ćete detalje panelizacije videti kad započnem radove - detalji su zaista fenomenalni, a verujem da je i uklapanje delova dostojno imena proizvođača :)




Sandman

#1
Započeo sam radove na ovoj maketi - za početak je sklopljena kadica kokpita, i pripremljeni ostali delovi za prajmerovanje...



Ono što odlikuje ovu maketu po detaljnosti je fina izvedba različite debljine pojedinih panela na oplati, čime se stvara efekat "lima preko lima"...



... a na suptilan način je dočaran i tzv. "stressed skin" efekat, tj. blaga "naboranost" oplate kao posledice delovanja raznih sila na oplatu tokom leta.




Skyrider

Odlican efekat :) samo jedno pitanje. Da li je Reppu imao vremena da postigne "stressed skin" ? :think

Kerber

Mnogo lepa maketa! Uzivaj u sklapanju, ima da bude ko "pucka"! 8)

PS. Jel to bese i Sakai isprobav'o?

Sandman

Quote from: Skyrider on 29-03-2014, 20:44:12
Odlican efekat :) samo jedno pitanje. Da li je Reppu imao vremena da postigne "stressed skin" ? :think

Verovatno nije, ali na slikama vidiš da i nije preterano jak taj efekat, ume to da izgleda dosta vidljivije ;)

Quote from: Kerber on 30-03-2014, 13:18:47
PS. Jel to bese i Sakai isprobav'o?

jeste, dao je komentar da je ovo nešto najbolje što je imao prilike da leti :)

Skyrider

Quote from: Kerber on 30-03-2014, 13:18:47
PS. Jel to bese i Sakai isprobav'o?
Da da, pri kraju rata, kada je Japan vec goreo od bombardovanja B-29, Sakai je par puta poleteo, ali bilo je prekasno da Reppu ista promeni (kao Me-262 u Nemackoj)...

Goran A.

#6
Stressed skin look mogu da imaju i avioni koji su tek izasli iz fabrike. To najvise zavisi od odnosa debljine oplate i razmaka strukturnih elemenata za koji se oplata ucvrscuje. Naravno ima neceg i u fabrickoj izradi i zurbi da se nesto sto pre zavrsi. Taj avion je kao prazan tonu i po laksi od praznog P-47 a slicnih su dimenzija.
Pristupni poklopci vcih dimenzija takodje uticu na ovaj izgled, narocito ako nemaju veca ojacanja sa unutrasnje strane, pa se lako vitopere, a to je moguce vec posle par letova.

Na retkim slikama ovog aviona tokom izgradnje, mogu se uociti neravnine na pojedinim delovima oplate jos u fazi nitovanja.

zolle

Uf odoste u filozofiju ... meni odlican izbor, odlicne makete  :super Volim Japose, mada ih nesto slabo radim, ali jedva cekam da vidim kako to kolega delje  :super
Dokon mozak, djavolja igracka !

Goran A.

Daleko je to od filozofije.

To su elementarne stvari koje maketarima uglavnom ne predstavljaju nikakav bitan faktor ali lepo je znati zasto i kako. Naravno, ko zeli...

Sandman

#9
Juče sam naprskao prajmer na delove kokpita i motora - koristio sam uglavnom crni Surfejser 1500 zbog efekta preshadinga u kokpitu, ali i podloge za metalajzere na motoru, dok sam naknadno naprskao malo sivog Surfejsera pomešanog sa ostacima crnog u airbrushu...



Danas sam maskirao poklopac kabine, te je sad sve spremno za farbanje unutrašnjosti...


relja

Izvin'te što prekidam čas, i što pravim off topic. ali me je uvek zanimalo:
na koji način sečeš maskirnu traku da ovako lepo u komadu pokrije plastiku između "ramova"?

Quote from: Sandman on 01-04-2014, 19:04:13
.....

"Nema te sportske aktivnosti niti seksualnog uzdbudjenja koje može tako da ubrza rad srca i podigne pritisak kao saznanje da je jedan deo makete u radu - nestao"

Lykos

Relja,veruj mi to samo on zna kako secka tu Tamiya traku. :super
Srki mnogo ti je jak ovaj dinar neko bi rekao super valuta  :mjetal

Sandman

Quote from: relja on 01-04-2014, 20:20:56
Izvin'te što prekidam čas, i što pravim off topic. ali me je uvek zanimalo:
na koji način sečeš maskirnu traku da ovako lepo u komadu pokrije plastiku između "ramova"?

Vrlo jednostavnom metodom, koja radi posao u većini slučajeva - prelepim veći komad Tamiya trake preko stakla koje maskiram, a zatim oštrim (šiljastim) nožićem zasečem traku prateći ivice ramova, a sve to spram jakog izvora svetla kako bih bolje video same ivice ramova  :)

U nekim slučajevima, kada je staklo kompleksnog oblika ili jako zaobljeno/zakrivljeno, lepim više komada trake, ali princip je isti.

Meni je ovako definitivno jednostavnije nego da lepim male komade trake po ivicama ramova, pa da popunjavam srednji deo stakla većim komadima trake - to mi deluje kao veći rizik da boja negde procuri ako nisu dobro uklopljeni svi ti delovi trake...

Warhawk

Quote from: Sandman on 02-04-2014, 09:00:02
prelepim veći komad Tamiya trake preko stakla koje maskiram, a zatim oštrim (šiljastim) nožićem zasečem traku prateći ivice ramova, a sve to spram jakog izvora svetla kako bih bolje video same ivice ramova  :)

Malo sigurniji metod (ustvari dopuna tvog metoda) je da se veći komad trake zalepi, onda naspram jakog izvora svetla (drži se izmedju oka i lampe) označe ivice ramova što tanjom olovkom (0.3 npr).
Posle se odlepi, zalepi na parče stakla ili plastike i uz pomoć lenjira i krivuljara iseče. Malo duže traje, ali se izbegava oštećenje staklića. Takodje, kada se traka odlepi s staklića, zalepi na staklo i ponovo odlepi. lepak malo oslabi, pa ne ostavlja toliko tragova na stakliću.
'Once you get locked into a serious Model Master enamel collection, the tendency is to push it as far as you can.'

relja

Aha, tako.
Pomalo zazirem od sečenja na samom delu koji se maskira da ga ne bih oštetio sečivom.
Sledi praksa na starim delovima :)
"Nema te sportske aktivnosti niti seksualnog uzdbudjenja koje može tako da ubrza rad srca i podigne pritisak kao saznanje da je jedan deo makete u radu - nestao"