Fine Molds 1/72 Mitsubishi A7M2 Reppu

Previous topic - Next topic

Sandman

#16
Danas sam naprskao akrilnu Gunze C126 Mitsubishi Cockpit Green - unutrašnjost kokpita, kadica kokpita, sedište, kao i poklopac kabine...



Sandman

hvala za fotke - neke sam već video ali u manjoj rezoluciji, a ovu sa sklapanjem u fabrici nisam.

Sandman

#19
Slabo se maketarilo proteklih mesec dana, ali krećemo lagano ponovo.. ofarbani su delovi kokpita, zalepljeni ecovani pojasevi na sedištu, urađen lagani drybrush, sada sledi blagi wash pa konačno sklapanje trupa...


Sandman

#20
Polutke trupa su sklopljene sa kokpitom, a izgubljene linije panela dorezane...



Detalji kokpita (ono malo što će se videti nakon zatvaranja kabine :D)...





Motor nakon farbanja Gunze metalajzerima i washa uljanim slikarskim bojama...


Sandman

#21
Nastavak radova na ovoj maketi prelazi polako u domen hirurgije  :zvizduc

Donji deo krila će morati da se pomeri unapred kako bi se linija panela na krilima i trupu poklopila...



....a tim pomeranjem na spoju krila i trupa na zadnjem delu se dobija zazor od 1mm! Greška je definitivno do kalupa, jer se tek nakon pomeranja izlazne ivice krila poklapaju sa odgovarajućom konturom na trupu, a i sama linija panela ispred krila ukazuje na grešku u kalupu...



Rešenje je umetanje stirenske letvice debljine otprilike 1mm





Nažalost, i kapotaž motora zahteva sličan tretman, jer izbočina koja se proteže donjim delom kapotaža širinom ne odgovara početku te izbočine na prednjem prstenu - tako sam umetnuo par pločica tankgo stirena samo na prednji deo spoja, kako bih njega malo proširio...



Kapotaž je inače sa unutrašnje strane naprskan aluminijum metalajzerom...



Sam motor je sklopljen skroz...



...a otprilike ovako će izgledati prednji deo trupa makete/kapotaž kad se sklopi skroz (dodaje se samo još spiner)


Sandman

#22
Donja polovina krila je zalepljena za trup nakon što je prethodno na spoj krila i trupa zalepljen onaj stirenski umetak od 1mm...



Ovde je taj umetak već opsečen i zagitovan...



Nosni deo sam nakon pomeranja tog dela za 1mm turpijom doterao na potreban oblik, a istovremeno ovalnom turpijom obradio udubljenja za izduvnike...





Kada se postavi kapotaž motora vidi se efekat ovih udubljenja... doduše i ovi odliveni izduvnici biće odstranjeni i zamenjeni delovima iz samogradnje :P



Krila su na spoju sa trupom takođe dobila stirenske umetke zbog postojećih zazora...





Otprilike ovako će izgledati nakon lepljenja (samo na slici zbog debljine umetaka krila ne mogu da legnu skroz uz trup)


Sandman

#23
Posle poduže pauze nove fotke...

Trenutno stanje radova



Spoj krila i trupa nakon intervencije sa stirenskim umecima...





Sa donje strane je bio jedan od zahtevnijih spojeva jer se debeli stirenski umetak nakon više iteracija šmirglanja uvek nekako nazirao... srećom pa dorezane linije panela flapsova idu tik uz spoj stirena i krila pa je to sad manje vidljivo...



I na repnom delu nije moglo da prođe bez dodavanja stirena :P





Izduvne cevi su bile izlivene na kapotažu motora kao poluokrugle, te bi njihovo bušenje dalo skroz nerealan izgled, te sam rešio da ih odsečem i zamenim novim, napravljenim od bužira licnaste žice...



Otprilike ovako će izgledati kad se kapotaž zalepi za trup - dosta efektnije...



Za kraj makro detalj - malo je mrljava slika jer sam fotkao sa slabijim osvetljenjem koristeći makro ekstenziju i manualni objektiv...


Kerber

Opa? Nastavljas rad?
Samo udri, vuce na dobro.... ;)

Warhawk

Koliko su bužiri fleksibilni? Tj mogu li se saviti i ostati u tom obliku?
'Once you get locked into a serious Model Master enamel collection, the tendency is to push it as far as you can.'

Sandman

Mislim da zadržavanju savijenog oblika najviše doprinosi žica koja se originalno nalazi unutar bužira - nakon vađenja žice (ova konkretna) guma se vraća u ispravljeni oblik.

Sandman

#27
Kao i obično kod mene.. posle DUŽE pauze....

Poklopci stajnog trapa, felne na točkovima i rezervoar za gorivo naprskani sa Gunze metalajzerom Aluminium - prajmer za Aluminium je bio crni Mr. Surfacer 1500. Maske za felne sam napravio kompas šestarom na Tamiya traci...



Skinute maske sa felni... sa ostatkom maske ću prekriti felne kako bih gume naprskao sa nekom mešavinom crne i sive (ovo na slici je crni Surfacer)



Kapotaž motora je zalepljen na svoje mesto, kao i kormilo pravca nakon dorade umetaka stirena... Poklopac kabine je takođe zalepljen, prethodno su u kokpit ubačeni oklopno staklo i nišan...



Wheelbay je nakon crnog prajmera (crni Surfacer) naprskan Gunze metalajzerom Aluminium....



Detalj kapotaža motora i poklopca kabine...



Detalj dorađenog i zalepljenog kormila pravca...



Pito cev je bila jako loše odlivena te sam je zamenio samogradnjom od medicinskih igala...



Sledi zaštitno lakiranje metaliziranih delova Future-om, kao i maskiranje wheelbay-a blutakom pred prajmerovanje...

Lykos

Opa bato ,krenulo te nesto u zadnje vreme  :super

Sandman

#29
Preshading sam odradio crnim Mr. Surfacerom 1500...





Donje površine su ofarbane akrilnom Gunze IJN Grey...