1/48 Academy P-36 Hawk "Pajama Party"

Previous topic - Next topic

0viking0

U pravilu nije baš moje područje i ovu maketu ne bih niti pogledao da nema zanimljive priče iza aviona kojeg konkretno radim.

Naime, izvjesni Phil Rasmussen je spavao u trenutku kada su Japanci napali Pearl Harbour. Frajera su probudile eksplozije i buka motora. Iskočio je iz kreveta i zeletio se do najbližeg aviona u letnom stanju. Još ga je uspio uz pomoć kolege napuniti streljivom, poletjeti i oboriti jednog Japanca. Na kraju je bio sav izrešetan, ali je uspio sletjeti bez ozljeda.

Više o tome može se pričitati ovdje: http://en.wikipedia.org/wiki/Phil_Rasmussen

Ta je scena čak postavljena u jednom muzeju:



Baš ubrzo nakon što me zainteresirala priča, Academy izbaci maketu s  tom scenom na boxartu. Nisam mogao vjerovati:



Sama maketa je dosta rudimentalna, ali nije loša. To je ako se ne varam stari Hobby Craft.

Ima oko nje nekih problema. Za nešto sam se odlučio rješiti, a preko nečeg ću drage volje svjesno proći.

Po mom mišljenju, najgori dijelovi makete su kompletno prednji dio - kapotaž, motor i mitraljezi.





Kapotaž sam prvo spojio na suho. Odmah je uočljivo da su ove gornje izbočine za mitraljez predugačke i da će ove "dude" trebati maknuti. Na njihovo mjesto će malo jača medicinska igla.



Ovako otprilite treba skratiti i zatim sve dobro zagladiti.



Zatim, ovo sve pobrusiti i probušiti. Naime, od ove se makete može napraviti i britanska varijanta koja je imala drugi motor i topove.







Zatim smo naručili motor od Quickboosta i fino ga detaljirali
Dvije nijanse alclada i nekoliko gradacija fine tanke žice.



Drugi razlog odabira ove makete je - alclad. Već dugo ga namjeravam isprobati na cijeloj maketi - do sada sam njime bojao detalje. Prezadovoljan sam bojom i rezultatom, ali je sa njime posla kao niti sa jednom drugom bojom.



Zatim još malo farbanja i početak decala.









Najveći problem pri sastavljanju su ovi bočni prozori, Njih sam trebao stanjiti brušenjem, a prava ih je umjetnost zalijepiti. Čupao sam ih jednom već zalijepljene. Sra**e kroz gusto granje, ali sam uspio nekako spasiti situaciju. Sad ću P-40 odraditi kao od šale.

0viking0

Zatim update. Stavljeni decali (osim brojeva koje sam zeznuo, pa sam dočekao nove), i sad cijela priča stoji na svojim nogama. Počeo sam i podlogu.

Dovršiti podlogu, smisliti neke figure, propeler, mitraljezi, nešto detalja tu i tamo





0viking0

Evo nas u finalu. Ima još par sitnica za zalijepiti, ali trenutno sam u procesu sređivanja figure.

Ideja je da vinjetica prikazuje trenutak kada pilot ulazi u avion i sada bih imao par pitanja:

Prema "legendi" Rasmussen je imao pidžamu i opasač s pištoljem (ne znam za kaj će mu to). Koji bi to bio pištolj?. Napravio sam opasač i gore ću zakeljiti futrolicu. Sigurno nije Colt Peacemaker :)

Drugo, htio bih mu u ruku staviti slušalice ili kapu koju prinosi glavi. Na prikazu iz muzeja ima slušalice, ali druga je mogućnost da je nosio kapu.

Treće, kakav je tada bio princip priključka slušalica? Da li je u avionu bio kabel koji se uključio u kapu/slušalice ili su slušalice bile kao danas npr sa svojim kablom koji se uključio negdje u avionu?

Četvrto, tražim ideje što još pametno i da li staviti nešto na podlogu. Ideja je da se stvori atmosfera tog napada. Vidio sam po fotkama da je ovakve spaljevine bilo svuda po aerodromu... Iako je Rasmussen na kraju poletio s livade navodno...










Kerber

Odlicno izgleda! Prica mozda stoji, mozda i ne, ali maketa ispada kao prava!
Sta je to u pripremi za Alclad? Objasni malo, ja se jos nikad sa njim nisam hvatao u kostac...

Mikoyan29

Odlicna ideja!
Vidim da si se lepo izborio sa maketom.
Hoces li raditi neko prljanje?
MK "Oluj"

milan78

Instagram-Peacockscaleworx

0viking0

Quote from: Kerber
Sta je to u pripremi za Alclad? Objasni malo, ja se jos nikad sa njim nisam hvatao u kostac...

Alclad je super boja, ali je teško dobro pripremiti površinu. Ovo mi je bila prva maketa da sam je cijelu bojao u alclad. Do sada sam radio neke detalje i slično. Prvo treba dobro sve pokitati, pošmirglati.... Zatim sam sve prošao gunze sivom nekom - ona mi nekako ljepše legne nego nekakav primer... Onda sam malo sve popravljao, pa opet malo sive, pa opet popravljao. Nakon toga revell gloss crna onak na debelo - zbilja dobra boja, samo treba čekati 2-3 dana da se baš onak skroz posuši. Nakon toga tri sloja alclada, pa poliranje sa mr hobby fine sf compound, pa još 2-3 sloja, pa opet poliranje. I tak  unedogled slojeva i poliranja dok ne izgleda kak spada. Da se razumijemo, i sad kad ga se pogleda izbliza, ima svojih problema, ali za prvu maketu sa alcladom - zadovoljan. Sad bi sigurno bio pametniji da ga ponovo radim. Da se razumijemo, može to sve i bez puno poliranja, ali poliranje mu da dodatni sjaj i glatkoću.

Decali super naliježu na to... Zeznuo sam jednog i jedva sam ga skinuo sa površine... Tamiya traka ga uopće nije htjela dignuti... Decal sam jedva maknuo sa običnim selotejpom.

Quote from: Mikoyan29
Hoces li raditi neko prljanje?

Ne mislim raditi nikakvo veće prljanje osim ovog laganog washa. To su bili dobro održavani avioni - prije početka rata su ih svakodnevno polirali i glancali.

Skyrider

Odlican P-36, sa odlicnom istorijom  ;) pitao si za savet oko detalja na vinjeti ? sto ne bi uradio trag Zero-vog rafala po podu ? to bi mu podiglo dramaticnost  :D Inace, hawk bez greske  :pilot