SOKO 522 1:72 Samogradnja

Previous topic - Next topic

Slider

Doslo je i ovo na red....
Napravio sam ga vec jednu trecinu, ali sam danas dobio konacno Uputstvo za održavanje od kolege mutayu -a (fala majstore, pokazi ovaj topic tati :-)), sve bacio i poceo ispocetka.....

Najvaznija je literatura- ja sam imao Uputstvo za letenje, neke nacrte sumnjive kvalitete, i gomilu slika sto sam slikao onog u Čakovcu....ALI, on nema kompletan rep :-(

medjutim, na ovoj slici najvazniji je notes - cijelo popodne bauljao sam oko cakoveckog s metrom u ruci, notesom i kemijskom- na cudjenje i zabavu lokalaca koji nisu mogli skuzit kaj ovaj debeli mjeri olupinu aviona....:-)



svejedno, isplatilo se - ni na jednom nacrtu nema donji dio- a to je dosta vazno....pa sam sve izmjerio, i nacrtao u  72 tlocrt najkopmliciranijeg dijela aviona- centralnog krila....
Ispada da cu za svaki dio sam crtati nacrt u 72....al bar ce biti tocan :-)
Poceo sam s tim. on je najkompliciraniji zbog razlike profila krila, svijenih plehova na prijelazu iz cowlinga u krilo, prelaru krilo- zadnji dio trupa....ukratko - najzahebaniji dio



kako 522 ima flaps u jednom komadu, bilo bi steta ne napravit i to...:-)
ukratko prvo sam napravio prednji dio s wheelbayemi dio izmedju dve remanjace di je inace rezervar
Obukao sam ga okolo, iako je na stvarnom avionu dio ispod napadnje ivice supalj, ali onda bi mi bilo prekrhko kod brusenja...vidit cu na kraju, kad sve pobrusim - mozda to poslije izgraviram
ako ne, ostat ce ovako




pa sam dodao rebra na spojevima s vanjskim dijelovima krila



izrivetirao strop wheelbaja i zalijepio ga ( nema vidljiva rebra)
dodana vidljiva rebra, ojacanja, hidraulicki pokretaci st.trapa i osovine st.trapa



pa sam izrezao donju vanjsku oplatu



i zaljepio ju pa to izgleda vec ljepse...prednji dio zanemarite, napadna ivica se kasnije smirgla i dotjeruje  kitanjem




onda sam izrezao najdeblja rebra ( uz trup, odrezao gornji dio i zaljepio da mogu preko njih zalijepiti gornju oplatu krila




kako je receno, flap ce biti spusten pa je trebalu detaljirat unutrasnjost zadnjeg dijela krila jer tu je krilo suplje skroz do gornje oplate pa se vidi konstrukcija....ali kad imas uputstvo za odrzavanje, cak ti ne trebaju ni slike ...:-)
( obozavam takve stvari- meni najzanimljivija literatura....




pa sam izrezao zadnju ramenjacu i  pojacanja ( rupe 0.5mm)




zaljepio ju, zaljepio gornju oplatu krila i pojacanje s gornje strane od rebrastog lima




pa dva srenja rebra s rupama



i konacno ostala rebra




i time je centroplan ugrubo gotov....ima jos posla s prelazim trup - krilo s gornje strane, ali o tom kod upasivanja na trup...pa urezivanje poklopaca s obe strane, rivetiranja...ali uglavnom to je to kaj se tice centroplana

gledajte nas u iducoj epizodi...ne znam kad jer mi je zena najavila za sutra lopata rekreaciju u vrtu.... :D

mutayu

#1
 ;D Tata je odavno na ahiret preselio ali verovatno odande prati ovo (putem HAARP-a)!
Ovaj rad je veoma inspirativan. Narocito kad se setim da je razmera 1:72! Sa paznjom cu pratiti dalji napredak.
Ako cuvas nacrte koje pravis mozda bi na kraju mogao da napravis nekakav tutorial ako jos neko skupi snage i zivaca za ovakav projekat?
Bravo!

Slider

sorry, nisam znao  :(
nazalost, crtam nacrte i odmah rezem po njima, nesto crtam i direktno na stiren jer je brze....gle, ne mislim vise od jednog napravit ( osim ak netko ne plati gadnu lovu :lol) pa ne cuvam te nacrte....recimo, za aero 3 sam sacuvao jer jos trebam napravit tri varazdinca( tek sam jednog napravio :love)

boom.boom

Ti bre druže pod hitno svoju firmu da osnivaš! Brže i bolje ima ti da režeš i pakuješ delove nego što će česi da ih liju! E sad još s kinezima da vidiš kako ćeš...;)
"Nije važno šta se radi, vazno je da se preteruje pa će negde već da izbije!"....Miksi-"GYM-Š"


dragan_mig31

Odlicno izgleda.kako planiras da napravis poklopac i prednje staklo?

Slider



Slider

ovisi...kak mi ispadne cockpit  :cry
ma ako ga otvorim, onda lomim tu perfektnu bocnu liniju....ne znam, ima jos do toga.....ali u tri dijela ju moram radit svakako ako hocu da dobro ispadne..

Slider

idemo dalje:

trup ugrubo





strane cockpita i pod



montirani



gornje ploce



firewall



trup ugrubo obrusen



i provjera pasanja srednjeg dijela krila










a sada party sa puno 2K kita i smirgla.....

relja

Ovo je fantastično, alal vera.

Da li si se odličio za boje i oznake? Kakve su šanse da bude npr mašina "Vuka Aleksića" ili možda "Klaubergov" "202" sa crvenim nosem i repnim površinama?  ;)
"Nema te sportske aktivnosti niti seksualnog uzdbudjenja koje može tako da ubrza rad srca i podigne pritisak kao saznanje da je jedan deo makete u radu - nestao"

Slider

Quote from: relja on 31-05-2014, 21:27:51
Ovo je fantastično, alal vera.

Da li si se odličio za boje i oznake? Kakve su šanse da bude npr mašina "Vuka Aleksića" ili možda "Klaubergov" "202" sa crvenim nosem i repnim površinama?  ;)


ne, bit ce cakovecki, sedamdeset i neke ( cetvrte?pete? ) je bio izlozen u sred cakovca pa me tata vodio specijalno u CK da bauljam po njemu.....:-)
znaci maskirni, a broj i serijal tek trebam nac....ako ne nadjem, prva slika u boji koju vidim - ide taj....zuti su mi prekricavi...

Slider

60209, maskirni, cakovcanac :zvizduc

Slider

stavljen vertikalac....



napravljen jig za horizontalce - 10 stupnjeva- 2 x 5...
i zaljepljeni




pokitan trup, izbrusen, iszbruseni slivnici  krilo - trup, stavljeni horizontalci





kalup za cowling



iako je na pravom kapotaz  iz cetri dijela, ja cu ga radi jednostavnosti radit iz dve polovine



izblendani horizontalci, pocetak krila, izrezani kapotazi i quickboostov double wasp.........obzirom da meni treba 1340 wasp, odrezal bum zadnju zvijezdu, skratio gearbox i to je to...razliku od 1mm u promjeru nitko nece vidit :-)


komoras

fenomenalno...majstorski nema šta!  :violin  :super

pratio sam kako si pravio Utvu-75, jel i ovde isti popstupak: balza + stiren?
ovde ćeš isto prekriti trup stirenom ili udaraš farbu direkt preko balze?
ScarfaceOne

★★★★★
★★★★★


komoras @ instagram
komoras @ scalemates