1/48 Academy P-36A Hawk

Previous topic - Next topic

0viking0

Evo ga u gotovim radovima.
Priču i razlog zašto baš ovaj avion sam već predstavio u projektima "u radu", pa da se ne ponavljam, može se pročitati ovdje:
http://en.wikipedia.org/wiki/Phil_Rasmussen

S obzirom da je kalup ove makete porijeklom stari Hobbycraft u novoj Academyevoj kutiji, maketa je i više nego solidna, ali naravno daleko od kvalitete Tamigawe. U svakom slučaju je - barem koliko ja znam najbolje rješenje u ovom mjerilu.

Trup i krila se za pravo čudo veoma lako sklapaju. Najveći je problem rudimentalni motor i kokpit, kao i detalji općenito. Prekrasni zamjenski motor radi quickboost i vrijedi svake lipe. Treba ga malo doraditi žicom. Za kokpit sam uzeo Eduardov zoom set jer sam od početka računao staviti pilota kako

ulazi u avion, pa nabava nečeg složenijeg nema smisla. Inače je kokpit preporučljivo zamijeniti. Zoome set je super i zato što se u njemu dobije par ključnih detalja eksterijera - kao ovi nišani npr.

Najeznutiji dio za zalijepiti su ova bočna stakla koja sam skidao 2x, polirao i uz puno muke nekako prispojio drvofiksom jer bilo koje drugo ljepilo ovdje ne dolazi u obzir. Osim toga, potrebno ih je dosta stanjiti da legnu kako treba.

Za poklopac kabine sam napravio ove "šine" kojih na maketi inače nema, te na njih zalijepio držače, pa tako canopy ne izgleda kao da visi u limbu kao na većini ovih maketa koje sam viđao po internetu.

Nabavio sam i Eduardove maske za maskiranje kotača i canopya. Vota mistejka tu mejka. Maske su pogrešne veličinom i koriste samo za kotače.

Maketa je bojana alclad II aluminium bojom uz puno poliranja da se dobije ovakav finish. Znam, svi me upozoravaju da alclad ne treba polirati ako je površina dobro pripremljena, ali vjerujte mi na riječ, polirani Alclad je savršenstvo. Ali traži vremna i troši boju, pa je tako maketa bojana ukupno u 4 navrata svaki puta sa 2-3 sloja alclada. Naime, poliranjem se nešto boje skine. Bojanje i poliranje mi uzelo 2 tjedna. Ruka otpala. Strojno poliranje ne dolazi u obzir. Probao sam Proxxonom i najfinijim vunenim nastavkom, ali uvijek ostanu neke crtice - preagresivno. Polirao sam običnom pamučnom krpicom i Mr hobby SF compoundom. Završna ruka je krpica za naočale.

Decali su Cartograph - dobri, ali sam ih rezao jedan po jedan do ruba i lijepio ravno na alclad. Sve skupa super ispadne kad se zalije microsolom.

Kako je to izgledalo u radu, može se vidjeti ovdje:
http://www.maketarskikutak.com/index.php/topic,17677.msg156162.html#msg156162

























Hvala na čitanju.

Kerber

Uh....koliko je dobro ispao... :D
Stvarno jedan od najlepsih "alu" aviona ovde, a i sire....Neka si se namucio, al' stvarno, vredi muke.
Bravo!  :super

Pedja


Sandman

Vrlo vrlo pedantan rad sa metalajzerima - prija oku!  :super

gasha

extra, odlicno zamišljeno i odrađeno.

relja

Odlično je ispao. Lepa maketa lepog aviona.
Kakav je kvalitet dekala?
"Nema te sportske aktivnosti niti seksualnog uzdbudjenja koje može tako da ubrza rad srca i podigne pritisak kao saznanje da je jedan deo makete u radu - nestao"

0viking0

Quote from: relja on 02-06-2014, 16:10:59
Odlično je ispao. Lepa maketa lepog aviona.
Kakav je kvalitet dekala?

Decali su identicni kao oni iz novijih Italerija ili Revella. Znaci vrhunski. Nisu to oni stari Academy decali.

tenk

izvukao si maksimum maksimuma iz ovoga!ja sam se namucio sa mojim "francuzom" i jos se mucim...a gde je finac!? :headbang
www.oluj.org
"May God have mercy upon my enemies, because I won't."

medico

definitivno se isplatilo cimanje sa slojevima i poliranjem matalizera, finiš je odličan !
lepo je i zamišljena scena poletanja ' pod vatrom ' samo sklonio bih ova 2 mehaničara koji ' igraju '  :cry kvare scenu ...

0viking0

Quote from: medico on 03-06-2014, 00:32:22
definitivno se isplatilo cimanje sa slojevima i poliranjem matalizera, finiš je odličan !
lepo je i zamišljena scena poletanja ' pod vatrom ' samo sklonio bih ova 2 mehaničara koji ' igraju '  :cry kvare scenu ...

HAHA, kod njih je ideja bila da trče od aviona u zaklon. Donekle sam uspio u tome, ali sam se namučio ko' Isus dok im nisam složio trkaće poze, tako da za sada ostaje kako je iako niti ja nisam baš 100% zadovoljan kako to izgleda.  :)

dusko

Pravi metalik avion ,svaka cast majstore :o ,da li si lakirao na kraju ili je ostao "cist metal"?

0viking0

Quote from: dusko on 03-06-2014, 17:59:49
Pravi metalik avion ,svaka cast majstore :o ,da li si lakirao na kraju ili je ostao "cist metal"?

Nema ništa na kraju. Polirani alclad i na njega decali. Bez laka.

Smajser


0viking0

Quote from: Smajser on 10-06-2014, 15:31:44
Cime si polirao Alclad?
Krpicom i Mr Hobby SF compound u vise navrata.