X-47B, Freedom Model Kits, 1/48

Previous topic - Next topic

Miroslav Š.

Tekst i foto: Predrag Stamenković - Pegi

                                       
X-47B je projekat bespilotnog letećeg krila, veličine jurišnog borbenog aviona koji je
razvijen od strane Nortrop Gruman-a kao deo bespilotnog borbenog sistema UCAS – Unmanned  Combat Air System - Carier a što bi u slobodnom opisnom prevodu bilo ,,bespilotni borbeni vazdušni sistem (predviđen za sletanje i poletanje sa nosača aviona).
Do sada su proizvedena dva prototipa koji su uveliko ušla u programe ispitivanja.
Tokom 2013, ove letelice su iskorištene da uspešno demonstriraju prvo ikada ostvareno poletanje sa nosača i sletanje na isti, od strane autonomne bespilotne letelice sa
smanjenim radarskim odrazom (stelt). Uvodjenje u redovnu borbenu upotrebu planirano je za 2019. godinu.

X-47B UCAS je dizajniran sa namerom da pomogne  mornariciu istraživanju mogućnosti
bespilotnih letelica na nosačima aviona. Uspešan program testova letenja priprema teren za stalnu flotu bespilotnih letelica koja bi bila bazirana na nosačima aviona.

Maketa

Još jedan maketarski novitet dolazi sa dalekog istoka.
Tajvanska firma ,,Freedom Model Kits" je izbacila svoj prvenac ITEM No FD 18001 u vidu bespilotne borbene letilice  nazvane jednostavno X47B 1/48. Prilično smela odluka menadžmenta firme da za svoju prvu maketu izbaci baš ovaj projekat budućnosti koji se još nalazi u fazi ispitivanja na američkim nosačima aviona. Možda je to i pun pogodak, vreme će pokazati. Atraktivna kutija sa crtežom koji dosta govori o samom sadržaju  iste i o samoj letilici nece nikoga ostaviti ravnodušnim. Na prvi pogled, ono što se nalazi u kutiji takođe izaziva zadovoljstvo. Ako se uzme u obzir da je ovo prva maketa kompanije Freedom Models Kits, onda je budućnost već počela i sigurno nas očekuju još mnoga kvalitetna iznenađenja.
Maketa je data na 6 ramova od kojih se na dva nalaze polutke trupa, dva rama su sa krilima koja se ,,lome zbog parkiranja" jer je X47B predviđen za upotrebu sa nosača aviona. Na preostala dva rama dat je stajni trap sa puno detalja, izduvnik motora i naoružanje. Od naoružanja date su dve bombe GBU-32.

Sastavnica je razumljiva i detaljno prikazuje svaki deo koji se sastavlja i lepi a što je takođe bitno nije ,,digitalna". Obzirom da je ova letelica još uvek prilično nepoznata širem krugu maketara jedina zamerka bi bila što na sastvanici nema kratkog istorijata.
Šema za bojenje i šema postavljanja dekala i stensila su potpuno odvojeni od sastavnice, što je za pohvalu, i dati su na kvalitetnom sjajnom papiru. Boje su date po Mr.Hobby katalogu.
Dekali deluju kvalitetno i date su verzije za više nosača aviona na kojima će biti stacionirani.
Set sa ecovanim delovima se takođe nalazi u pakovanju.
Maketa je urađena u kvalitetnoj sivoj plastici sa preciznim panelima i rivetima što daje odličan efekat kada se uradi.
Ono što je interesantno je da su pored mogućnosti otvorenog i zatvorenog bombaluka date i mogućnosti da se vazdusne kočnice stave u otvoren ili zatvoren položaj.
Motor nije dat, bar ne u celini, što i nije neka zamerka jer se ne bi ni video.
Nakon prvog pogleda i analize sadržaja mogu slobodno da kažem da je ,,FREEDOM Model Kits" uradio odličan posao a izborom teme tj. ovog neobičnog vazduhoplova učinio pravu i prilično hrabru stvar.
Zahvaljujem se kompaniji ,,FREEDOM Model Kits" na ustupljenoj maketi.






























http://www.maketarplus.com/
2024. - godina borbe protiv nesklopljenih maketa!