1/72 P-39N1 i Hawk Mk.51

Previous topic - Next topic

Nidza79

Nasao sam par starih slika mog P-39N1 od Academy-ja bilo je pre i kod gazda Milana da se kupi. Nekako nisam mogao da postignem u isto vreme da se i avion jasno vidi i da se boje na amblemu lepo vide pa vam evo dve slike. Zalepio sam ga za zeleni poklopac od tegle jer je bio "heavy tail sitter".

Ovaj drugi je Italerijev Hawk Mk.51/66/T.MK.1 uradjen u "51" verziji. Skroz netacne boje s poledjine kutije sam ignorisao i odabrao druge a od viska antena sam napravio odgovarajucu na nosu i pomerio malo pitoovu cev u stranu. Nazalost ima dva "guzvanja" boje na donjoj strani u duzini od sveukupno mozda skoro 1cm ali vrlo tanke sirine. To je cuveni "bajati revell" sindrom kada mi je revell 374 poceo da "pusta konce" a u Merkatoru su bili poluprazni rafovi  :-\






Miljan

Lepo lepo,kazi mi koje si boje koristio za Hawk-a?

Nidza79

Hvala drugari  0:)

Zao mi je sto sporo odgovaram i u sitne sate ali zivot mi je otisao opet nekim drugim tokom a najkrivlje mi je sto se nisam pojavio u radionici   :( Vec tri dana ne radim maketu i osecam ozbiljne fizioloske tegobe. Jedina svetla tacka je sto i dalje stizem da pustosim gazda Milanu rafove... Zbog ovoga tehnika rada i pribor dalje ostaju primitivni sto nece pobeci izvezbanom oku forumasa  :P

Sandman, u zivotu sam sklopio 4 Academy-jeve makete (naravno imam ih jos dosta svud po sobi) i kod tri ne mogu da kazem da sam primetio bilo sta cudno kod dekala, sasvim su normalni kako sam i navikao. Kod Super etandara su bili pogresne boje i mrvili su se pod makazama tako da je rad bio na ivici propasti ali se nekako izguralo. I sama ta maketa je cudna (npr srednji rezervoar postoji ali je ignorisan u sastavnici i na maketi (nema rupa), isti podvesnik za Exocet i rezervoar i slicno).

Boje za Miljana:

Zelena je molakova "Green" najslicnije je humbrol 150.
Donja boja je Revell 374 koja mi je otisla dovraga, sto ce da dobro zakomplikuje moj zivot jer je ta i jos jedna dobro umela da vadi stvar kod Italerija kojem je uvek sve dole laki duh sivo.
Najtamnija boja na njemu je Molak Grey Violet. Grey violet je poznata kao RLM75 i najvise primene ima u izradi svapskih aeroplana za vreme drugog svetskog rata. Ima ogranicenu primenu na modernim avionima kao ovde prikazanu ili za izradu Juznoafrickog Mirage F.1 CZ. Posto tu Molak boju maltene nema sanse da kupis, postavlja se pitanje ekvivalenta koje uopste nije trivijalno. 1/72 Academy Bf.109G14 u semi broj dva kaze da se boji s Grey Violet RLM75. Lift Here dekali za "axis Gustave" pominju RLM 75 u kontekstu "Med Grey" Humbrol 140. Naravno Humbrol 140 (poznata kao radome grey jer se njom boje radomi sovjetskih aviona ili npr unutrasnjost Sabre-ova u nomenklaturi znana kao Matt gull grey) i Molak Grey Violet su razlicite boje. Ti mene ubi ako mi je ista jasno, a i ja cu se ubiti kad mi se Molak skameni...
Podvesnici za tankove i jedan ram kabine su laki duh sivo.
Taksi svetla su Revell koral zelena (48) i Humbrol 60.
Presvlake sedista su Radome tan (humbrol 148).
Gume su Revell Antarcit crna (9)
Drske tockova i felne su neka moja mesavina koju ne bih umeo da ponovim.

Ugovorac dekali ovde primenjeni se dobijaju uz maketu, zvezde su ovako smesne zbog greske Bell-ovog prevodioca. SSSR je nezaobilazan kod ovog aviona jer je bio najmasovniji korisnik. Academy ima jos jednu kutiju posvecenu samo sovjetskim asovima ali nje nema nazalost na domacem trzistu iako su opcije po meni zanimljivije nego ovde.









Nidza79

Pa ne znam sta da vam kazem sem da sam ja imao lose iskustvo u jednom od cetiri slucaja, ako ste i ti i Sandman dosli do zakljucka da pojedine Academy makete imaju lose dekale onda je to tako a ja sam takve makete ocito za sada slucajem zaobisao. Drugar je sad zavrsio njihov F89D Scorpion i nije se zalio.

Najgrdje dekale ima Toko, "V boi za rodinu" i kraci petokraka na njihovom Il2 su mi se rasuli posle 20 sekundi u vodi a onda sam ja 20 minuta skakao po ostatku makete  ;D