Italeri 1/72 JS-2 Stalin (classic)

Previous topic - Next topic

Sandman

pre neki dan zapocheh i klasichnu verziju ove makete...

u poredjenju sa referentnim slikama vecina detalja je tu ili manje-vishe verno reprodukovana....ipak na par mesta sam vrsho neke doradice u cilju povecanja realistichnosti....

za pochetak, krenuo sam od tochkova na kojih je otishlo skoro 50 delova!  ::)

tochkove sam zalepio na svoja mesta i sve to zajedno sa donjom polovinom tela tenka....
na spojevima sredishnjeg dela tela tenka i bokova moralo je malo gita da legne - koristio sam Mr. Surfacer granulacije 500...





zatim sam sklopio burice za gorivo...
iz nekog razloga burici koji stoje sa desne i leve strane tenka nisu identichni tj. onaj nosac bureta je drugachiji na levoj i na desnoj strani... zashto, to je ipak pitanje za Italeri...  ::)



a zatim je na red doshla prva dorada - iako nisam sklon "hirurshkim zahvatima" na maketama i vishe volim da ih radim "out_of_box" pojedini detalji su mi bash boli ochi, a nisu teshki za ispraviti ;)

prva dorada odnosila se na auspuhe - izliveni su sa zatvorenim delom gde izlaze izduvni gasovi, takod a sam reshio da skalpelom lagano zasechem malo taj deo i da makar malkice docharam otvore na njima.... takodje, ovaj luchni deo koji ide iza auspuha (tanka linija ispupchenog detalja) bi trebalo da ide do samog otvora auspuha, medjutim iz nekog razloga u Italeriju su ostavili mali zazor... tu sam dodao maleni komadic zice od 0,5mm koju sam zalepio super lepkom u gelu (eto, konachno i ja da krenem da mesham materijale na jednoj maketi!  :D)

znam da nije bash skroz verno pravom tenku, ali sam zadovoljan efektom - bolje je nego shto je bilo ;)





sa donje strane gornje polovine tela, tamo gde je ona kutija za alat sa leve strane kupole, zbog livenja je ostala ogromna pravougaona rupa - popunio sam je Tamiya gitom, a zatim vishak gita (nakon njegovog sushenja) skinuo sa Q-tipom umochenim u technost za skidanje laka sa noktiju koja ne sadrzi aceton! Ovo je odlichna stvar za sklidanje vishka gita nakon gitovanja - bochica je od 125ml, na njoj pishe Solvente (Senza acetone), i koshta neshto jeftino - ne secam se koliko....ali reda velichine 100-150 dinara... ovo pakovanje trajace duuuugo! ;)



zatim sam malo doradjivao koren cevi topa (jel se ovo zove blenda topa??) - naime nije postojala nikakva textura od livenja chelika na bokovima a na referentnim slikama sam video da se ovaj detalj jasno vidi.... "teksturu" sam odradio skalpelom....







zatim sam zalepio ovaj deo koji izgleda kao testera za dvoje  :D zaista se izvinjavam, ali ne znam chemu sluzi ovaj deo a vidjao sam ga na ruskim tenkovima!  ::) :-[



a onda i burice za gorivo, kutiju sa alatom (verovatno) i ashov na desnom boku....



sirena je bila naravno sa zatvorenim vrhom, a treba da bude shuplja, tako da je tu palo bushenje mikroburgijama i ostalim alatljikama "a la dentist"....  :D mislim da je krajnji efekat vishe nego ochigledan i veran....



far je bio dat sa izlivenim "staklom", medjutim ovde sam reshio da udubim taj prednji deo, da pfarbam udubljenje u srebrnu boju, za zatim da sa Krystal Clear-om napravim prozirno staklo kako bi far delovao realnije.... za sad samo detalj udubljenog fara - sleduju mu farbanje i "pravljenje stakla".....



zalepio sam i ovaj deo na zadnjem delu tenka - chemu ovaj deo sluzi? znam da se ovde negde vezuju dve sajle (koje inache nisu date u maketi pa cu morati da ih napravim sam od zice) za izvlachenje tenka...



a onda sam se malo igrao sa pravljenjem teksture vara na spojevima delova kupole....
nanosio sam techni Humbrol lepak i nakon shto se par sekundi sushio, starmo chetkicom za zube sam tapkao po lepku kako bih dobio neravnu povrshinu... pa ponovo malo premazivao lepkom, pa opet chetkicom, pa opet lepkom... i tako par puta...  0:) :D
mislim da ne izgleda loshe?









josh jedan detalj koji su propustili pri izradi makete su ventilacioni prorezi na ovom ulasku u kupolu... skalpelom sam napravio tih 5 zareza (mislim da ih ima ukupno 5!) - opet niej to toliko verno originalu ali svakako lepshe izgleda nego bez ovog detalja....



i za sam kraj cev topa - tu sam izbushio sredishnji "prsten" jer je tu bila plastika a otvor je samo bio na vrhu cevi.... tu su opet radiel mikroburgijice i zubarske alatke.... sve sam premazao terchnim lepkom kako bih istopio ostatke "piljevine" od plastike....  :)



ovih dana nastavak radova na kupoli i na faru, a onda se bacam na gusenice....  :-X

za sam kraj pitanje vezano za farbanje ruskih tenkova - imam Humbrol 195 dark green boju - da li ona moze da se iskoristi za farbanje ovog tenka, poshto su u sastavnici boje za farbanje ove makete date u Model Master II i Model Master Acryl sistemu oznachavanja...  :-\

T34

#1
Bravo! Ja također željno iščekujem ovog mališana kroz dan-dva!
Kod auspuha, mnogo tanje i ljepše one "štitnike" koji idu ukoso napraviš od čašice za jogurt (originalne srežeš), kao i osigurače bačvi goriva! Onaj dio na zadnjoj oklopnoj ploči je držač cijevi topa u fiksnom položaju, tenk je obično "putovao" s kupolom okrenutom k nazad, zbog dužine cijevi...
Za boju ja ne bi mnogo mario, bilo koja tamna zelena + malo žute i bijele...
Btw. otvori na kupoli su vizori zapovjednika tenka a ne ventilacijski otvori, ali nebitno ;)
Objasni mi molim te što je to Crystal Clear - to za far?
Imam BT-5 u radu i to bi mi zlata došlo...baljšoe spasiba...


Sandman

Quote from: T34 on 03-06-2007, 20:58:21
Kod auspuha, mnogo tanje i ljepše one "štitnike" koji idu ukoso napraviš od čašice za jogurt (originalne srežeš), kao i osigurače bačvi goriva!

e da.. moze i tako, no, nisam mnogo vichan takvim zahvatima, pa reko' hajde sad da se ne igram time....  :-[
drugi put cu sigurno krenuti u malo jache poduhvate, josh uvek se uchim  :D

Quote
Onaj dio na zadnjoj oklopnoj ploči je držač cijevi topa u fiksnom položaju, tenk je obično "putovao" s kupolom okrenutom k nazad, zbog dužine cijevi...

e hvala za pojashnjenje! :)
a shta je onaj deo koji stoji na levoj bochnoj strani tenka - ispod kupole a izmedju one duguljaste kutije za alat i burica za gorivo? ono shto lichi na "testeru za dvoje"? to sam video na josh nekim ruskim tenkovima da imaju...  ::)

Quote
Za boju ja ne bi mnogo mario, bilo koja tamna zelena + malo žute i bijele...

OK, hvala, dakle definitivno vazi teorija da za ruske tenkove iz WW2 maltene bilo koja (tamno) zelena radi posao ;) ochigledno je da su ih farbali chime su imali...

T34

Pa to i je pila (testera) ! Mislim - naglašavam mislim da je služila da drugovi tenkisti obore koje stablo pa da deblo bace pod gusjenice ako tenk zapne u neko blato - često možeš vidjeti da se deblo i nosilo na nadgrađu tenka...
Nego, sumnjiva mi je ova prednja ploča kod vozača - onda ovo nije verzija M nego originalni JS-2?
Napravi rukohvate od tanke žice...poigraj se bojom, 1:72 je stvoreno za to, nijansiranje i sl...
A taj Crystal Clear? Što je to?
E da izreži mali kvadratić skalperom u periskopima, da ne izgledaju tako zatvoreni, i obojaj u crno!

Sandman

Quote from: T34 on 03-06-2007, 21:14:31
Pa to i je pila (testera) ! Mislim - naglašavam mislim da je služila da drugovi tenkisti obore koje stablo pa da deblo bace pod gusjenice ako tenk zapne u neko blato - često možeš vidjeti da se deblo i nosilo na nadgrađu tenka...

reshena misterija  :D

Quote
Nego, sumnjiva mi je ova prednja ploča kod vozača - onda ovo nije verzija M nego originalni JS-2?

uporedjivao sam detalje na maketi sa tehnichkim crtezima i maketa definitivno predstavlja osnovni JS-2 a ne JS-2M...

Quote
Napravi rukohvate od tanke žice...

gledao sam neke reference i bash bio reshio da pravim pri vrhu kupole pozadi spojene rukohvate kad ono na referncama je izgleda JS-2M ...ali u svakom sluchaju moracu da napravim jedan novi od zice za zadnji deo kupole pri vrhu, sa leve strane - treba da bude malo duzi nego shto je dat kao deo na ramu.... ostali rukohvati su OK...

Quote
poigraj se bojom, 1:72 je stvoreno za to, nijansiranje i sl...

ovo ce na kraju da dodje,., samo da sklopim sve delove i naravno gusenice - one me sad u startu najvishe bacaju u rebus - do sada nisam sklapao ove pastichen gusenice i ne znam odakle da krenem sa njima - da li da prvo technim lepkom sporosushecim (Revell contacta) povezem one fragmente gusenica koje idu na lenjivac i oko prednjeg tochka, pa onda dok je lepak josh neosushen da to postavim oko tochka, pa onda dalje sa duzim elementima gusenica.... takodje, onaj gornji duzi niz gusenica je skroz ravno dat a na gotovo svim slikama se vidi kako taj gornji red pada preko gornjih tochkova....  ??? ::) :-\ da li da taj dugi niz malo nad plamenom iskrivim prema tochku ili u toploj vodi, ili pak da sechem na delove pa da lepim tako?

Quote
A taj Crystal Clear? Što je to?

to je Microscakle-ov proizvod koji sluzi za lepljenje prozirnih delova na maketama, a moze se od njega napraviti i prozorchici i stakalca... slichno kao i Humbrolov ClearFix, samo shto je ovo izgleda bolje.... nisam ga lichno josh u praxi isprobao, ali su njime npr. uradjeni farovi na M20 koji smo radili na radionici.... dosta verno izgledaju farovi tako dobijeni....

kad dodjem do te faze naravno kachim slike ;)

Quote
E da izreži mali kvadratić skalperom u periskopima, da ne izgledaju tako zatvoreni, i obojaj u crno!

??? jesu li to ove dve kockice iznad prednje ploche i sirene - odmah ispred kupole?
hajde ako imash neki sliku baci da vidim kako bi trebalo da izgleda?
i hvala na savetima :)

T34

Pogledaj moj Staljin u galeriji i u "projekti u radu", bolje se vidi u 1:35 - da, periskopi su ta dva okruglasta izbočenja iznad vozača, te dva na kupoli ispred otvora zapovjednika (lijevo) i punioca (desno) i još je jedan na samom poklopcu zapovjednika tenka...
Gusjenice - mislim da ćeš se morati pomiriti s "ravnim" izgledom gornje gusjenice...E sad, gusjenice u 1:72 u člancima - nakon mnogo pokušaja ja sada radim ovako - tretiram ih zasebno, dakle, oblijepim za to predviđenim člancima pogonski kotač (onaj nazubljeni stražnji) i ljenjivac, te spojim gornji dio...i onda oko SAMO njih dva napravim kompletan okvir bez ostalih putnih kotačića, jasno, vodeći računa o njihovom položaju - lako je njih polijepiti naknadno...Nadam se da me razumiješ, tako je najlakše...Zašto krećem od gornje "polovice" - zato ako koji članak nedostaje ( a to se često desi) ili ne sjeda dobro lako ga je ispod prvog ili zadnjeg putnog kotača zamijeniti komadićem plastike - ipak je ovo 1:72, uz malu obradu jasno...


Sandman

Quote from: T34 on 04-06-2007, 00:51:10
Pogledaj moj Staljin u galeriji i u "projekti u radu", bolje se vidi u 1:35 - da, periskopi su ta dva okruglasta izbočenja iznad vozača, te dva na kupoli ispred otvora zapovjednika (lijevo) i punioca (desno) i još je jedan na samom poklopcu zapovjednika tenka...

hm, da ima ovaj na kupoli levo, za desno se sad ne secam  :-\ a na jednom od poklopaca ulaza u kupolu (to je valjda kupola zapovednika?) ima izbochina neka mala - to bi trebalo da bude to....

Quote
Gusjenice - mislim da ćeš se morati pomiriti s "ravnim" izgledom gornje gusjenice...

da video sam tvoj JS-2M... uopshte ne izgleda loshe sa "ravnim" gusenicama.... meni se chak ni ne svidja onaj talasasti izgled, no vidim na skoro svim referencama takav njihov stav, pa sam mislio da je tako pozeljno da se uradi  :-[ :-\

Quote
E sad, gusjenice u 1:72 u člancima - nakon mnogo pokušaja ja sada radim ovako - tretiram ih zasebno, dakle, oblijepim za to predviđenim člancima pogonski kotač (onaj nazubljeni stražnji) i ljenjivac, te spojim gornji dio...i onda oko SAMO njih dva napravim kompletan okvir bez ostalih putnih kotačića, jasno, vodeći računa o njihovom položaju - lako je njih polijepiti naknadno...Nadam se da me razumiješ, tako je najlakše...Zašto krećem od gornje "polovice" - zato ako koji članak nedostaje ( a to se često desi) ili ne sjeda dobro lako ga je ispod prvog ili zadnjeg putnog kotača zamijeniti komadićem plastike - ipak je ovo 1:72, uz malu obradu jasno...

kapiram zashto se krece od gornje strane, ali nisam najbolje skapirao ovo nakon gornjeg dela - bez ostalih tochkova? mislio si da se prvo napravi kompletan krug gusenice bez donjih tochkova ili...? ja sam tochkove sve vec polepio na svoje mesto....  :-\

videcu kad dodjem do te faze kako mi  ide :)

T34

Da - kompletan krug, jasno kada maketa to dopušta :) a uglavnom da!
Tako radim i u 1:35...Znaš, za taj opušten izgled nemaš dovoljno članaka - a i stupanj nategnutosti gusjenica varira od vozila do vozila...Evo ja sam uzeo od IS-3 gusjenice, i kao i original mrvicu su preduge, nisu nategnute i što sam trebao, riskirati njihovo uništenje a već sam bacio drugu maketu (taj IS-3) zbog njih, ma briga me :D

Sandman

juche sam zalepio i far na svoje mesto... naknadno cu ga farbati i maskirati ofarbani deo pre finalnog postavljanja "stakla"....



poklopce na kupoli sam reshio da postavim u otvorenom polozaju bez obzira na to shto je unutrashnjost kupole nepostojeca...
ovako mi nekako lepshe izgleda :)





a ovaj mali krug ispred poklopaca na kupoli koji ima kao 4 kraka i udubljenja izmedju njih (ventilacioni otvor?) nije imao te proreze za ventilaciju pa sam ih skalpelom urezao... opet nije to prava debljina gravure ali je bolje nego da taj detalj nikako ne postoji...



za laku noc sam reshio da u posudicu nakapam par kapi Kristal Klear-a da preko noci dobiju svoj finalni izgled....
sama technost je mlechno bele boje u momentu nanoshenja, ali kasnije postaje prozirna....
stavio sam vishe kapi jer ne mogu da odredim tachnu potrebnu velichinu stakla za far.... pa ce valjda jedna od ovih kombinacija da upali ;)



a za dobro jutro... voila - belina je nestala i imamo prozirno "staklo" za farove...  ;) :D



malo sam gledao tehnichki crtez ovog tenka i primetio da je rukohvat na zadnjem levom delu kupole (iznad mitraljeza) veci tj. shiri od ostalih, pa sam reshio da ga napravim od tanke zice (0,5mm)



ovde je novonapravljeni rukohvat u poredjenju sa onima koji se dobijaju uz maketu....



zatim je na red doshao mitraljez... ovde se vidi debljina i oblik mitraljeske cevi u poredjenju sa microfine iglom za insulin - igla je debljine 0,3mm, jeste da je ovo u ovoj razmeri 3x vishe od mitraljeza 7,62mm koji je korishcen na JS-2 ali ipak deluje uverljivo...



mitraljesku cev sam sa kupolice odstranio skalpelom i iglom i mikroburgijama napravio lezishte za cev napravljenu od iglice....



a ovo je sama cev napravljena od iglice - unishtio sam jednu iglu dok nisam provalio pravi pritisak koji treba upotrebiti skalpelom na ovu malenu cevchicu - sa debljim iglama vazi ono shto je medico vec pisao u savetima, ali ovo je jako tanka igla i lako je dobiti samo spljoshteni oblik presechenog dela na kraju :(



a ovde je nova mitraljeska cev ugradjena na svoje mesto ;)





i za sam kraj izdubio sam i otvore za periskope iznad vozacha... jako sam zadovoljan krajnjim izgledom!



moram priznati da nisam ochekivao da ce sve ove dorade ici ovako lako i da cu zaista uzivati u njima, imajuci u vidu razmeru ove makete i "velichinu" pojedinih delova!  ;) :D

Aki

lepo napreduje stalin 0:)
kakve su mu gusenice ???

Sandman

Quote from: @ki on 05-06-2007, 21:57:18
kakve su mu gusenice ???

plastichne su, imaju finu texturu, chak su i sa unutrashnje strane pristojne... njih cu pred sam kraj da stavljam... tj. pred samo sklapanje gornjeg i donjeg dela tenka... aonda sve zajedno u prajmer...

T34

Jako jako lijepo napreduje! I ja sam zadivljen detaljima koje si postigao pri ovome malom mjerilu!!!
Jedva čekam konačan izgled !!!
Koliko znam nema malih petokraka u kutiji, samo taktički brojevi, imaš li koju da ga "pravilno" svrsta tamo di mu je i misto :D

T34

Oprosti evo stalno ja upadam, ali ipak je to Staljin...
Da, ono je ventilacijski otvor i dobro si postupio...a onaj uzdignuti pri vrhu zaobljeni dio je rotirajući periskop - kad si već tako pedantan onda i njemu napravi mali kvadratni otvor malo ispod gdje počinje zaobljenje...


Sandman

Quote from: T34 on 05-06-2007, 22:39:07
a onaj uzdignuti pri vrhu zaobljeni dio je rotirajući periskop - kad si već tako pedantan onda i njemu napravi mali kvadratni otvor malo ispod gdje počinje zaobljenje...

mislish na onaj deo u obliku konusa koj istoji ispred komandirove kupole a polulevo od ovog ventilacionog otvora i tik iza topovske cevi? taj konus pri vrhu ima neku kao rupicu ugraviranu, a i na naslovnoj strani kutije chini mi se tako je nacrtano... moracu da pogledam neke referentne slike da ne pogreshim pri graviranju....

na periskopu na poklopcu komandirove kupole nisam hteo da dubim taj prorez jer sam ostavio otvoren poklopac a taj otvor onda stoji na dole pa se i ne vidi ;)

a za petokrake, da u setu se dobijaju samo brojevi za kupole.... a ne znam bash da li su uvek stavljane i petokrake? na slikama koje sam do sada nalazio nisam bash neshto vidjao petokrake samo brojeve....  :-\ moracu josh malo da proshvrljam sa slikama  ;)

T34

Petokrake su relativno rijetke, mada imaš sliku Staljina i sa po dvije - ovisilo je valjda o posadi, nisu bile službeno propisane...
Kao i grb Garde također - ali je češći, kao i odlikovanja posade oslikana na kupoli - za ovo zanje nisam nažalost nikad vidio decale, bar iz originalnih pakiranja...Da, ono je periskop, isti poput onog na KV i kasnih T-34...Što znači također da je u kutiji definitivni IS-2, a ne "M" ili nešto na pola puta >:(