Vietnam part 3- Hasegawa F-4J VMFA-333 Shamrocks, 1/72

Previous topic - Next topic

Tomcat

Posle manje pauze nastavljam sa ratom u Vijetnamu. Ovaj put u pitanju je jedna, po meni zanimljiva prica. U pitanju je jedini avion iz sastava marinskog korpusa koji je tokom rata u Vijetnamu uspeo da zabelezi vazdusnu pobedu- F-4J iz sastava VMFA-333 Shamrocks. Dakle, na danasnji dan, 10.septembra 1972. Godine, avion ciju maketu sam radio je poleteo sa nosaca aviona USS America u MiGCAP patrolu. Iako je avion AJ 201 bio nominalno dodeljen komandantu jedinice Potpkovniku Cochranu, tom prilikom je pilotirao major ''Medved'' Lesseter dok je RIO na zadnjem sedistu bio kapetan Cumminngs. Inace marinski avioni su tek u poznoj fazi rata poceli da lete u lovackim patrolama a do tada su bili ograniceni samo na zadatke podrske trupama na zemlji, a za razliku od mornarickih F-4 ciji je standardni komplet bio sastavljen od 6 raketa v-v marinci su nosili po 8 v-v raketa sto je I u slucaju ovog aviona bilo I presudno za tu jedinu pobedu koju je ustvarilo USMC. Naime, iznad vijetnamskog aerodroma Phuc Yen, posada AJ201 je uocila vijetnamski MiG-21 I u vrlo kratkom intervalu ispalila sve 4 AIM-7 rakete koje su sve promasile cilja potom su ispalili I dve AIM-9 rakete koje su takodje promasile. Vijetnamski pilot je vec prema recima posade poceo da slece kada su ispaljene poslednje dve rakete od kojih je jedna pogodila. Prema kasnijim navodima pilota F-4, njegova pretpostavka je da je vijetnamski pilot mislio da I ovaj F-4 nosi standardnih 6 V-V projektila I da sestog promasaja ''oustio'' posto nije ni pokusao da izmanevrise I izbegne poslednje rakete ispaljene na njega. Ali. Slicno kao I poznati ''Showtime 100'' tako ni ovaj F-4 nije uspeo da se vrati na nosac aviona posto je u poratku oboren od strane vijetnamske PVO.
Sto se tice makete, u pitanju je kao sto vec pise gore Hasegawa kojom sam daleko zadovoljniji nego Fujimijem,. Farbano Gunze akrilnim bojama a dekali su fenomenalni Fox One Decals USMC PHANTOMS IN SE ASIA PART 1. Uglavnom sam zadovoljan kako je ispala na kraju, jedino sto nisam mogao da nadjem AIM-9D rakete koje su bile neophodne pa sam umesto njih stavio B varijantu koju sam imao u viskovima


Posto koliko sam shvatio ne postoji sacuvana fotografija F-4j 155526 AJ 201, ovo je AJ206, ista godina, isto krstarenje
















Once upon a time, when men were men, and you could tell a Tomcat guy by the size of his forearms; before LANTIRN, big motors and bombs...

zolle

Dokon mozak, djavolja igracka !

barbarossa

slike za svaku pohvalu za razliku od predhodnih, a maketica pravo zadovoljstvo za rad i gledanje, super je ispao, elegantno i fino

Hawkeye

Aaaaa zato li je jubilej  ;) .E najzad malo da se odmoris od TOMCAT-a,odlican rad i prica  :) !

'Уживај младићу за младости своје!'

milan78

Fantastican.Meni nikako da padne saka neka dobra maketa ali za hase moracu da izdvojim pare! :super :cheers
Instagram-Peacockscaleworx


su27rules


Tomcat

Quote from: milan78 on 10-09-2014, 20:26:18
Fantastican.Meni nikako da padne saka neka dobra maketa ali za hase moracu da izdvojim pare! :super :cheers

Uzimaj obavezno  ;)
Once upon a time, when men were men, and you could tell a Tomcat guy by the size of his forearms; before LANTIRN, big motors and bombs...

Mikoyan29

MK "Oluj"

Tomcat

I jos jedna zanimljivost koju sam zaboravio da kazem- to je bio prvi put da je jedinica marinskih F-4 bila bazirana na nosacu aviona  ;) A zaboravio sam I da kazem da je F-4 sa slike koju sam postavio, AJ 206 bio pratilac u toj misiji iz septembra 1972.
Once upon a time, when men were men, and you could tell a Tomcat guy by the size of his forearms; before LANTIRN, big motors and bombs...