Henschel Hs 129B-2, Italeri 1/72

Previous topic - Next topic

Janjic

Dobro veče.

Pošto sam na malom godišnjem odmoru, pored standardnih obaveza, našlo se vremena i za novu maketu. Svaki savjet ja dobrodošao! Maketa nije loša, mada nema mnogo detalja. Malo sam poradio na kokpitu. Iako će se jako malo vidjeti kad se stavi staklo, tj poklopac, ja sam mu napravio sve što sam znao i mogao. Kokpit je obojem Model Master RLM 66 bojom. Slike su malo tamnije, pa i boja nije ista kao što izgleda uživo.
Ja ću probati da napravim avion koji je služio na  Istočnom frontu.
Mislim da je ovo taj avion:

http://www.litmir.net/BookBinary/176767/1380970805/pic_112.jpg

Evo malo i slika:





Samo da nije skroz prazno


Mitraljezi od medicinskih igli. Za ovo sam baš tražio slike na netu, ali ih nisam našao. Našao sam samo makete na kojima je urađeno ovako, te da gornji mitraljezi ne vire. Šta je tačno ja ne znam!


Bojenje i detaljisanje kabine


Pojasevi napravljeni a naslon od sjedišta prerezan, napravljene rupe za pojaseve, te gornji dio ponovo vraćen na svoje mjesto. Ovako je lakše. Prvo sam bio izbušio ove dvije rupe, ali nisam nikako moga da dobijem željeni oblik, pa sam morao da režem.


Napravio sam i ove dvije žice od sjedišta do kraja kokpita. Nemam pojma čemu služe.

http://ww2-aircraft.com/images/photo/Hs129-B2-11.jpg



I sve je upakovano bez ikakvih problema


Eto toliko do idućeg javljanja.

Pozdrav,
Mladen.
凸(¬‿¬)凸

djos & filip

SJAJNO, stvarno si izvukao detalje...... predivno i to u ovoliko malom prostoru.
Prava je steta sto ce sve ovo biti zarobljeno oklopljenom kabinom kroz koju se skoro nista nece videti.
Jedva cekam da vidim nastavak izrade, ne samo sto volim ovaj avion vec je uzivanje gledati tvoje majstorije.

VELIKI pozdrav 

Ovo je samo hobi, ovo je samo hobi, ovo je samo......

mos


dragan_mig31

Odlican kokpit.Nije moje podrucje ali praticu tvoj rad :)

Janjic

Ljudi hvala mnogo  :). Drago mi je da pratite  :super
凸(¬‿¬)凸

Janjic

Hvala drugari  ;)

Uhvatio sam vremena i odradio par stvari.

Cijev od medicinskih igli


photo hosting sites

signalne sijalice (biće tu još obrade)


image hosting without account

image url upload

Zadnji horizontalci odrezani pa vraćeni pod drugim uglom


free jpeg images

image uploader

Malo sam radio i na unutrašnjosti stajnih trapova. Naravno ovo je rađeno "iz glave", jer slika nema, bar ih ja nisam našao.


pic host

free image uploading

Malo žica na "nogama"


image hosting

photo hosting

I onda malo MM RLM 02, koja izgleda svjetlije uživo


upload img

capture screen

photo hosting

Do idućeg javljanja.

Pozdrav,
Mladen.
凸(¬‿¬)凸

Kerber

Ha, dobar izbor i dobra maketa... :)
lepo si ga zapoceo i detaljirao do sada. Samo jos nesto, da ne zaboravim...
Obrati paznju na to da je ovaj avion imao na unutrasnjim stranama motorskih gondola, gledano iz kabine, po 3 ili 4 "satica", ili instrumenata za monitoring motora...(verovatno pritisak, broj obrtaja, temperatura...). Taman tacno u vidokrugu pilota, kad zatreba.
Nisam nesto mogao da pronadjem knjigu, ali progooglaj i nadji; lep a vidljiv detalj, jer i u stvarnosti, na  onoliko malu instrument-tablu u kabini, nisu mogli da zguraju jos i to...mali ustupak oklopu i naoruzanju...
Srecno do kraja!

Janjic

Hvala drug  :super

Znam za te instrumente. Pokušavao sam da nađem sliku na netu, ali nisam uspjeo. Našao sam na nekim maketama kako to izgleda  ;). Hvala još jednom  :cheers
凸(¬‿¬)凸

Dragan

Pridruzujem se cestitkama za odlican rad!
Malo me cudi da nemas podatke za one instrumente na motorima. Ja imam istu maketu ali varijantu B-3 i u kompletu dekala dati su ti instrumenti i to tacno onako kako treba: na levom motoru bilo ih je pet, a na desnom cetiri.
Ako jos nije kasno, mogu da pogledam gde su mi njihove slike iz uputa za Hs 129, a ko uspem da savladam postavljanje slika... Nisam bas vest u radu sa kompjuterom.
A one zice u kabini sluze da drze oklop glave pilota u prednjem plozaju. Kada pilot ulazi/izlazi iz kabine, taj oklop se pomeri unazad (vezan je sarkama za gornji deo naslona sedista), a tokom leta stoji u "prednjem" polozaju.

mos


Janjic

Mos hvala  :). Drago mi je da ti se sviđa  ;D

Quote from: Dragan on 11-10-2014, 09:58:13
Pridruzujem se cestitkama za odlican rad!
Malo me cudi da nemas podatke za one instrumente na motorima. Ja imam istu maketu ali varijantu B-3 i u kompletu dekala dati su ti instrumenti i to tacno onako kako treba: na levom motoru bilo ih je pet, a na desnom cetiri.
Ako jos nije kasno, mogu da pogledam gde su mi njihove slike iz uputa za Hs 129, a ko uspem da savladam postavljanje slika... Nisam bas vest u radu sa kompjuterom.
A one zice u kabini sluze da drze oklop glave pilota u prednjem plozaju. Kada pilot ulazi/izlazi iz kabine, taj oklop se pomeri unazad (vezan je sarkama za gornji deo naslona sedista), a tokom leta stoji u "prednjem" polozaju.

Hvala drug  :). Možda ja nisam bio dovoljno jasan, nisam našao fotografiju pravog aviona a da se ovi instrumenti vide. Imam i ja dekale, ali Italeri je naveo da se stavljaju, pazi sad, sa unutrašnje strane oplate motora  :deadhorse. To mi nikako nema logike, jer kome će da služe ti instrumenti ako ih pilot neće vidjeti?
凸(¬‿¬)凸

ypow

Upravo pravim isti avion, bice bzvz u odnosu na tvoj(kako si poceo),
instrumenti spoljni se lepe na spoljni zid gondole motora koji gleda ka pilotu(kao u sastavnici)
Pilot kroz prozore levo i desno moze da vidi pritisak, nivo ulja itd...to su valjda napravili jer je kokpit tesan...
nadji hs 129 u 1/48 na netu, tacno se vidi gde idu ti instrumenti...zbog toga i uglavljivanja nogu tockova prednji oklop motora ne lepim,farbam
odvojen, tek na kraju ih spajam sa trupom, u suprotnom ne znam kako bih prisao tu da polepim te dekale...
svaka cast za unutrasnjost, pratim napredak.

Janjic

#12
Quote from: ypow on 12-10-2014, 04:18:01
Upravo pravim isti avion, bice bzvz u odnosu na tvoj(kako si poceo),
instrumenti spoljni se lepe na spoljni zid gondole motora koji gleda ka pilotu(kao u sastavnici)
Pilot kroz prozore levo i desno moze da vidi pritisak, nivo ulja itd...to su valjda napravili jer je kokpit tesan...
nadji hs 129 u 1/48 na netu, tacno se vidi gde idu ti instrumenti...zbog toga i uglavljivanja nogu tockova prednji oklop motora ne lepim,farbam
odvojen, tek na kraju ih spajam sa trupom, u suprotnom ne znam kako bih prisao tu da polepim te dekale...
svaka cast za unutrasnjost, pratim napredak.

Ma daj nam slike da uživamo  :)

Evo drug, dvije slike iz moje sastavnice. Obrati pažnju da piše inside  ;).


Ovo je totalno krivo i baš je greška.

Sve što si napisao je tako. Zbog male kabine ovi instrumenti su smješteni na gondole motora. Našao sam i ja makete u 1/48 i 1/32, ali eto, tražio sam i sliku pravog aviona, ali uzalud.
Nisam baš siguran koliko ti je pametno da obojiš pa lijepiš na mjesto. Meni se pokazalo da treba dosta upasavanja da "legnu" kako treba. Naravno, ti radi kako misliš da treba, ali ja ću ipak da postavim pa da onda farbam. Probaj i ti prvo bez ljepila, da vidiš kako će da izgleda. Ako si već to isprobao i ako si vidjeo da može i nakon farbanja, izvini na bespotrebnom baljezganju  ;D

Hvala svima još jednom i drago mi je da pratite  :caooo
凸(¬‿¬)凸

ypow

U pravu si, nisam obratio paznju na tu "stamparsku gresku" u sastavnici,
sad proverio, isto kod mene...sto se tice farbanja pa lepljenja, nikad nisam
radio, pretpostavljam da ce biti problema ali sad gotovo, sve ofarbano vec...

Dragan

Na sastavnici za B-3 varijantu polozaj tih dekala (8 i 9) je tacno ucrtan:



U svakom slucaju, ovo otklanja svaku dilemu: