1/72 Italeri C.205V

Previous topic - Next topic

Nidza79

Cim kutiju uzmete u ruke i vidite da je zastava na trupu naslikana naopacke a na repu kako treba postace vam jasno koliko je koncentracije ulozeno u stvaranje ovog proizvoda  :deadhorse Zaista C.205V spada u makete tzv. "Laka lova" jer se blagom obradom kalupa uspesnog C.202 pokusala dobiti jos jedna maketa. Kao i sto smo navikli kod 1/72 Italerijevih lovaca iz WWII sastavnica je sto se tice bojenja dobrano omasila - bilo da se radi o sitnim delicima ili pak o celom avionu kao sto se vidi na primeru prve opcije koja je u ovom radu pred vama. Sve bi bilo u redu da su se samo na tome zaustavili, ali su morali da naprave zbun i sa dekalima. Na poledjini kutije vidimo da opcija broj tri ima neki krupniji natpis "krasnopisom" pri korenu vertikalca, ali toga medju dekalima jednostavno nema. Ako pogledamo na strani kutije slike gotove makete, videcemo da nesto slicno ima i opcija broj jedan - samo sa druge strane - ali ni toga nema. Data je jedna trupna strafta bele boje identicnih dimenzija kao ona na C.202, ali iz nekog razloga ovde traze da je namestite na opciju broj jedan gde je pomerena na mesto iza grbe. U stvari ova strafta je primerenija za opciju broj dva gde ona ide preko grbe kao i na C.202.

Ako ste i pored ovoga resili da pocnete, treba prvo da se opredelite kakvo vam je misljenje o bojama kokpita iz sastavnice i da li sve tri opcije imaju jednako obojen kokpit, kutije stajnog trapa, drske tockova itd? Kad ste to prevazisli sklapate polovine trupa gde ce u zadnjem delu nastati problem sa uklapanjem. Kad to otklonite uvidecete da delovi trupa na koji ce te nakalemiti vetrobransko staklo nisu identicno odliveni - naprotiv - i da je deo sa mitraljezima koji treba da uglavite napred toliko kompleksne panelizacije da smete da se opkladite u zivot da je prostor za njega nekorektnog oblika. Kako cete se snaci kod ovog zadnjeg ce opredeliti da li ce vam rad biti uspesan ili ne jer ne samo da postoji navedeni problem vec ce stavljanjem tog dela mesto za propeler postati neravno te cete i to morati da prevazidjete smirglanjem. Kad ste resili problem trupa mozete da mu udenete i krila gde ce vas maketa pocasni poslednji put "sutnuti u cevanicu". Naime da bi kompenzovao momenat obrtaja motora C.205V ima 20cm jedno krilo duze od drugog. Posto su polutke trupa sa makete C.202 a krila nova, zacetak duzeg krila na trupu ce biti neodgovarajuci samim krilima pa cete tu morati samostalno da izradite gornji delic duzeg krila, a potom mozete radove rutinski privoditi kraju. Ukoliko radite prvu opciju, ilustracija sa Italerijeve kutije predstavlja jednu od pobeda nad P-47 pilota Luigi Gorrinija i u tom slucaju uradite spiner kao ja, a ne kao u sastavnici.




Skyrider

#1
"Cim kutiju uzmete u ruke i vidite da je zastava na trupu naslikana naopacke a na repu kako treba postace vam jasno koliko je koncentracije ulozeno u stvaranje ovog proizvoda "
Hahahahahahhaahha :lol pa ja ne verujem !!!
Bogme si se ti naradio sa ovim Italercem :) Bogme si ga i odradio valjano pored svih problema! Lepa i egzoticna maketa, samo bih rekao da se vidi silvering na rondelima ali sta je-tu je... u svakom slucaju, lepo  :)

Nidza79

To su zadnja dva dekala koje sam dodao, voda se jos susila pod njima ali ako sam hteo da uhvatim jos nesto sunca nisam smeo da oklevam.  :mjetal

anki

Ja imam mnogo lepse uspomene na tu maketu radjenu pre 5-6 godina. Isla mi je bas glatko i spada u novije Italerije. Inace ni ja nisam koristio sastavnicu za bojenje nego sam pomocu dekala iz spare box i ovih iz kutije odradio jedan za koji sam imao fotku.
PS. Izmatiraj ga kad se osuse dekali i vidi da malo ublazis rubove tih fleka na bokovima trupa. Inace lepo pogodjene boje.

Warhawk

Odličan opis, uglavnom delimo isto mišljenje o detaljima i budženju od C.202...
Dekali imaju još jednu grešku, krilne oznake treba da su kao u ogledalu, tj spoljna "sekira" uvek ide ka vrhu krila i ka napred. Izdali su oni i korekciju, tj dodatne dekale za ispravku, ali dosta kasnije, tako da treba paziti koja ih kutija sadrži, a koja ne...

Što se spinera tiče, i sam sam istraživao bojenje baš za dotični 23-1, i nisam našao ni jednu fotku koja pokazuje baš spiner. Šituaciju komplikuje što su spineri aviona te jedinice (koji se na fotkama vide i mogu se upariti sa odredjenim avionom) dosta varirali - od belog, preko ovakvog (crni s belom trećinom), do onih kamufliranih u bojama trupa.
'Once you get locked into a serious Model Master enamel collection, the tendency is to push it as far as you can.'