Hobby Boss Corsair F4U-1 - 1/72

Previous topic - Next topic

DjG

Verovatno je vecina Vas cula za famoznu "Hobby Boss" firmu iz jos cuvenije Kine. O njihovim maketama iz serije "lakih za sastavljanje" sam citao ali evo sada imam prilike i da Vam prenesem svoje impresije nakon otvaranja kutije. Rec je o maketi F4U-1 Corsair-a. Takodje imam i "Spitfire Mk Vb" i "P-40E". Glavna karakteristika makete je trup izliven iz jednog dela i krila izlivena iz jednog dela. U trupu je izliven i pojednostavljeni kokpit koga cine sediste i upravljacka palica (nema pilota). Rasklop je takav da se sastavlja prakticno u "snap-tite" tehnologiji. Vrlo precizno sastavljanje, bez rupa. Imate ovde i fotku sklopljenog (iz 2 dela) Corsair-a. Panelizacija je u negativu, veoma dobrog kvaliteta. Koliko je tacna – nisam se time bavio detaljno ali poredeci na brzinu sa Tamijinim Corsair-om, izgleda prilicno dobro. Odlivci su pristojni sa malo flash-a.



Sastavnicu imate priliku da vidite a dekali su odlicni, sto se tice kvaliteta stampe, a sto se tice kvaliteta lepljenja i prijanjanja – kasnije. Pakovanje makete, odnosno kutija, meni licno, iskreno, nikada nije bilo bitno. Ovde moram da naglasim da su im sve makete u kutijama koje sadrze profilisane segmente za smestaj ramova tako da nista ne moze da ipadne kada se okrene naopako ili da leti po kutiji. Staklarija je kristalno prozirna.

"Hobby Boss-ova" gama lovaca iz 2. sv. rata je velika. Cene maketa su 4 do 5 dolara i stvarno za te pare, ako hocete skopljeno i ofarbano za 3 – 4 dana, rezon je dobar. Ja spadam u iskusnije i zahtevnije ali cu verovatno neke od njihovih maketa na brzinu sklopiti i "parkirati" u vitrinu.

Kada je rec o "Hobby Boss-u" treba da znate  sledece. Kinezi su bre opasni. Izbacili su u 1/48 F-18 i A-10. Ali to su, da ih tako nazovem, "klasicne" makete sa po 200+ delova. Na forumima moze da se primeti zadnjih nedelja masovna histerija oko ovih maketa. Cak je bilo i komentara u stilu "zaboravite na Tamiju". Da, i ja bih rekao da se preteruje, ali nemojte biti tako sigurni. Sta ce ovi da rade u buducnosti – samo nebo zna a Tamija i Hasegava suzama ne veruju. Uzmite Trumpeter za primer.

Na kraju, zavrsavajuci pricu o "easy build" maketama, mogu ih preporuciti i totalno neiskusnima ali i jako iskusnima - koji nemaju puno vremena. Ako ste mislili da se radi o "nekom kineskom djubretu" – pogresili ste grdno. Sa druge strane, ruku na srce, zaista Vam ne mogu reci da je ovo Tamijin Corsair. Medjutim cene su im takve da svako od Vas, ako hoce, 'ladno moze da priusti sebi neku i da sam donese svoj - konacni sud  >:(.


Hvala na posvecenom vremenu,
Pozdrav !