Stega za ecovane delove

Previous topic - Next topic

Hartmann

Problem svima koji rade sa ecovanim delovima je kako savijati sitne delove, a ne pogresiti. Problem je resen u stegama  za eceraj. Na Zapadu postoje razne verzije ovih stega zvanih "Fold and hold" koje su sofisticiranije od ove moje koju predstavljam, ali ova stega zavrsava sav posao.

Kupio sam je na takmicenju u Mosonu i to slucajno zavirujuci u svaki ugao tezgi koje su bile tamo, upravo da ne propustim nesto zanimljivo  :D. Stega je necije domace izrade i kvalitetno je uradjena. Cena od oko 25 evra je bila malo velika za ovo parce gvozdja , ali rekoh ko zna kada cu imati ovako nesto i kupih  8).

Karakteristike:
   Dimenzije: 15x8.5x2.5cm
   Tezina: ~1 kg
   Materijal: brunirano gvozdje i aluminijum.



Stega se sastoji iz dve ploce od gvozdja. Jedna je obicna ravna, dok je druga isprofilisana u zavisnosti koliki vam je drzac potreban za drzanje delova. Takodje na donjoj, ravnoj ploci nalaze se dva amortizera i navrtanj. Gornja ploca se postavlja na ove amortizere i navrtanj, i srafi po potrebi zavrtnjem. Malo je zavrtanje rudamentarno, jer se prilikom zavrtanja i odvrtanja gornja ploca ne spusta ili dize podjednako, vec jedna strana pa druga naizmenicno, sto moze dovesti do toga da ecovani deo koji zelimo da savijamo se pomeri prilikom zavrtanja, sto je i jedina mana ove stege.



Rastavljena stega



Ovo su profili na stegi. U zavisnosti kolika vam velicina treba, birate profile.




Ja sam za bolje kalibrisanje ecovanih delova iscrtao liniju na donjoj ploci tamo gde se spajaju ove dve ploce.



Ecovani deo se postavi u profil i namesti na liniju savijanja...



... i pomocu metalnog lenjira ili neke ravne metalne ploce se savija do zeljenog ugla. Takodje se mogu koristiti ivice stege za savijanje pravih uglova (90 stepeni).




Neki primerci savijani na ovoj stegi.




Takodje za vece delove, moze se gornji deo stege zarotirati za 180 stepeni i koristiti cela duzina stege.


Preporucujem jednu ovakvu stvarcicu svima koji rade i koji ce raditi sa ecerajem  :).
''Ljudi, imamo samo jedan cilj, a to su dve stvari: red, rad i disciplina!"