P-40C Tomahawk Academy 1/48

Previous topic - Next topic

relja

Na temi
http://www.maketarskikutak.com/index.php/topic,18852.0.html
sam opisao problem i rešenje propelera (pogešno nazvao temu, ovo je maketa P-40C, a ne P-40B).
Na žalost, u kutiji su dekali samo za Leteće Tigrove, nema dekala za USAAF sa početka rata.
Elem, svi "veliki delovi" su spojeni, uklapanje solidno, za sada minimalno gita i šmirglanja, najviše zbog moje nepažnje.
Pojaseve nisam pravio :), samo sam izvukao bele štafte i flomasterima docrtao kopče. Dopada mi se instrument tabla, dosta je dobro urađena. Academy ne bi bio Academy da nije zabrljao i njeno postavljanje....
Za farbanje ću koristiti boje po FS-u za gore (jedna je kupljena još u Marulićevoj :) nije korišćena decenijama), a dole neku sivu Humbrol...





Prepravljeni spiner i propeler iz kutije (koji je inače višak)








"Nema te sportske aktivnosti niti seksualnog uzdbudjenja koje može tako da ubrza rad srca i podigne pritisak kao saznanje da je jedan deo makete u radu - nestao"

relja

"Prva ruka" bojenja, i to slobodnom rukom. Nisam baš zadovoljan, biće tu popravki







Boje: Model Master 1764 Euro Dark Green Flat FS34092, enamel, (FS po Academy sastavnici) i 4846 Dark Earth ANA 617, Acrylic (to je to, približno, odustao sam on one enamel, predugo mi se suši, FS kodovi nisu isti, ali ANA jesu.. kao da jeto bitno)...Osnova MM Gray Primer Acrylic.
"Nema te sportske aktivnosti niti seksualnog uzdbudjenja koje može tako da ubrza rad srca i podigne pritisak kao saznanje da je jedan deo makete u radu - nestao"

Skyrider

Boje su pogodjene,nema sta. Moj savet ti je da zalepis krug od trake tamo gde su bili rondeli RAF-a , jer su prelazi bili ostri. Tu i tamo treba jos malo zelena, ali dobro je to, pozdrav :)

mos


medico

dobar je ! mislim da nema razloga da budeš nezadovoljan . Kad legnu decali i wash panela (samo ne crni wash ! ) lepo će da izgleda ! jer će se stopiti sa ovim efektima posvetljavanja !

relja

Nisam zadovoljan prelazima, airbrush me je baš zezao sinoć.. fotke su previše tamne pa se ne vidi neujednačenost prelaza. Sve će se to srediti u drugom prolazu...
Nisam hteo da maskiram pre farbanja - stajaće u vitrini pored Harikena i Spitfajera koji su u istim nijansama, hoću da se razlikuju... a i neću da izgleda "picnut", to mi nekako ne ide sa pričom o "Tigrovima".
@Skyrider - znam za prefarbane britanske oznake, razmišljao sam o tome, videću...sve je ovo samo predigra za dekale :)
"Nema te sportske aktivnosti niti seksualnog uzdbudjenja koje može tako da ubrza rad srca i podigne pritisak kao saznanje da je jedan deo makete u radu - nestao"

relja

Malo doterana kamuflaža odozgo i malo posvetljene fotografije.









Prvom sledećom prilikom, ide i siva odozdo.

Provalio sam otkud ovaj drugi propeler u kutiji. Academy je racionalizovao kalupe u 1/48 za P-40C i za P-36 (prelep Kertisov avion sa zvezdastim motorom iz kojeg je nastao P-40 sa svojim "čudnim" prednim delom koji je prosto mamio da se na njega crtaju one čeljusti, a dobro se pokazao u Francuskoj 1940-te), pa se tako na ramu dobija i ovaj propeler viška. Da li propeler ide uz ovaj model P-40... sad me baš briga.
"Nema te sportske aktivnosti niti seksualnog uzdbudjenja koje može tako da ubrza rad srca i podigne pritisak kao saznanje da je jedan deo makete u radu - nestao"

guster

E to je stav, kada bismo uvek kod svakog detalja insistirali na autenticnosti, nikad gotova maketa.
Neke su mi stajale do pola zavrsene mesecima zbog nedoumice oko detalja.
Trenutno radim neki Ace automobilcic, tu tek ima nejasnoca.
Kada nemam dovoljno referenci cesto pomislim "Ma valjda je tako"  ;D
Udri, bice to odlicno!

Ćomi

Ti najbolje znas,, meni lici da nisi morao da doterujes kamuflazu.
Ja bas volim te jace kontraste koje si sad malko ubio...
Ali sve u svemu-jako lepo napreduje.

Pozz,
Ćomi
No signature.

relja

Sa donje strane Humbrol 28 - zato što to preporučuje Airfix za svoje makete Letećuh tigrova.
Ko se bavio ovom temom, zna da ima raznih tumačenja nijansi koje su Amerikanci koristili da ispune Britanske zahteve.
Po sastavnici Academyja je to neki Sky Gray FS 36473, koji se zove i Aircraft Gray, tamo je to neka druga nijansa Humbrola (146), a može da bude i 1x87+1x34 (bela) a može i H64... vesela žurka. Meni ova "28" liči na kolor fotografije AVGa iz Kine, zadovoljava.

Na par mesta je boja "probila" i posvetlela gornju kamuflažu, pa će da padne popravljanje kada budem farbao ram kabine u kamuflažnu zelenu. Ne znam koliko se vidi na slikama, ali mislim da sam uspeo da napravim meki prelaz na svetlo sivu.








Točkovi u crno, ramovi kabine u "Interior Green", razni propeleri...


I jedan praktičan savet za početnike: radna lista pre pripreme stola za rad airbrushem (iskustvo) :zvizduc
"Nema te sportske aktivnosti niti seksualnog uzdbudjenja koje može tako da ubrza rad srca i podigne pritisak kao saznanje da je jedan deo makete u radu - nestao"

relja

Kamuflaža popravljena, maketa izlakirana sa Clear-om u dva sloja. Ramovi stakala ofarbani i izlakirani (Saten), i odmah uočena greška u kamuflaži iza zadnjih stakala...









Proba Academy-jevih dekala:



Sad čekanje da se Clear što bolje osuši, pa dekali...
"Nema te sportske aktivnosti niti seksualnog uzdbudjenja koje može tako da ubrza rad srca i podigne pritisak kao saznanje da je jedan deo makete u radu - nestao"

relja

Prvi deo dekala





"čeljusti", onako kako su skrojene da se uklope u oblik makete, ne odgovaraju položaju kakav se vidi na fotografijama aviona (drastično, čak i za moj "kežual" pristup) pa sam rešio da ih uklopim i da posle popravljam sa bojom:







Providni deo ću najverovatnije da odsečem i uklonim, posle par slojeva Clear-a...

Dekali su čvrsti, sada su natopljeni sa Mr. Mark Softer-om, pa ćemo videti sutra.
Ostaju oznake sa donje strane krila i gornji delovi za tigriće, oznake pobeda i amblem skvadrona (dekali su dati iz dva dela), i servisni natpisi. u međuvremenu se zezam sa točkovima (famozni prelaz između gume i felne).
"Nema te sportske aktivnosti niti seksualnog uzdbudjenja koje može tako da ubrza rad srca i podigne pritisak kao saznanje da je jedan deo makete u radu - nestao"

relja

Polepljeni bitni dekali, maketa izlakirana Clear-om u dva sloja.
Dekali su odličnog kvaliteta (na kutiji piše da ju je Lavirint uvezao 2009-te). Levi "Tigrić", tj gornja nalepnica sa konturom, je loše odštampana, ali to može da se ispravi kasnije, pošto je ipak samo kontura.
"Ralje" sam malo doterao četkicom i ostalo je da to malo popravim (bela i četkica, loša kombinacija) vodenom šmirglom.
Rupice za nišane i antene su izbušene, kasno sam primetio da kod pravog P-40nišani nisu na uzdužnoj osi simetrije, već malo desno..nema veze.

Došlo je vreme za wash, ali meni to nešto ne ide od ruke, isprobavao sam na jednoj staroj maketi, ali ne uspeva. Uljani razređivač mi uvek nekako prođe kroz slojeve "Clear"-a, a za tuš nikako da pogodim pravi odnos sapunice i tuša...










"Nema te sportske aktivnosti niti seksualnog uzdbudjenja koje može tako da ubrza rad srca i podigne pritisak kao saznanje da je jedan deo makete u radu - nestao"

mos

Sta koristis za wash? Ja sam radio sa humbrolovim  vosevima preko Clera-a i imao sam odlicne rezultate!
:cheers

relja

Pa to je ono - pokušavam jeftiniju varijantu po "receptima" sa interneta: razređenu boju na drugoj (uljanoj) bazi, tuš ili temperu razblažene u blagoj sapunici i sl...
Uljani wash mi "probije" Clear i reaguje sa uljanom bojom ispod (ne reaguje sa akrilnom)...
"Nema te sportske aktivnosti niti seksualnog uzdbudjenja koje može tako da ubrza rad srca i podigne pritisak kao saznanje da je jedan deo makete u radu - nestao"