1/72 A - Model Jak-9U

Previous topic - Next topic

Nidza79

Jak-9U deli dosta delova sa nama interesantnijim Jak-9P pa treba obratiti paznju da se slicni delovi ne pomesaju jer nisu numerisani na ramovima. Jak-9U spada medju najbolje lovce Drugog svetskog rata za koje niko nije cuo jer se ni u serijskoj proizvodnji nije makao od poluproizvoda. Avion se zasniva na povecanoj upotrebi metala u konstrukciji sto je bilo moguce pred kraj rata i novim motorom VK-107A koji je brat bratu mogao da iznese 15-22 sata rada pre nego sto bi bio vracen u radionicu, naravno ukoliko se nije zapalio usput. Trudeci se da se "unormali" eksploatacija uveden je fabricki granicnik broja obrtaja te je maksimalna brzina pala sa preko 700 na 671 - 664km/h. I takav kakav je Jak-9U je u vertikalnoj komponenti nadmocan u odnosu na nemacke lovce s kraja rata o cemu je svedocio i Walter Wolfrum, te je bila na snazi preporuka pilotima da se okanu borbe sa Jak-ovima bez antenskog stapa. Nekih 750 komada je bilo na stanju u momentu Nemacke kapitulacije.

Kako ga sastaviti:

Lepo obradite polutke trupa pa ih skinite sa rama, ako ih natempirate od repa ka napred videcete da se jako lepo uklapaju *ukoliko* ih ne spojite odjednom vec iz tri navrata pazljivo uklapajuci svaki od tri segmenta. Ovo je bitno da bi po spajanju trup odgovarao "haubi" i poklopcu kabine. Izduvnike mozete nagurati u proreze bez upotrebe lepka, samo uz pomoc grube fizicke sile. Komandna tabla se lepo uklapa (nemojte je pomesati sa tablom za Jak9P), mozete je obojiti ili naneti dekal. Deo broj 17 (ploca sa kutijom radija) je kljucan deo - uklonite granicnike s unutrasnje strane trupa koji trebaju da vam pomognu da ga namestite jer smetaju. Deo je u obliku pravougaonika ali se prema pilotskoj stolici zavrsava uglasto. Izuzetno je vazno da kod skidanja dela sa rama, samo uklonite budzu plastike koja ga je drzala za ram a ne i pravougaonu izraslinu izmedju iako nije prikazana u uputstvu. Ovako sklopljen trup odlozite i bacite se na namestanje krila. Delovi 43, 44, 45 i 46 koji trebaju da sprece posmatraca da gleda u unutrasnjost krila kroz otvore stajnog trapa su vrlo lepo odmereni i nece smetati pri spajanju gornjeg i donjeg dela krila (nemojte krvnicki stiskati gornji i donji deo krila kad nanesete lepak jer ce tako vise segmenata ostati razdvojeno i trazice gitovanje). Postavite delice 21  ali batalite deo br 12 od kojeg nema koristi ali kasnije moze biti stete. Ostavite ovako sastavljena krila i otsecite sediste i naslon pa ih spojite. Naslon je gotovo jednako sirok kao i unutrasnjost kabine i ako stolicu namestimo kao sto je prikazano u uputstvu, najverovatnije necemo moci da spojimo krila i trup. Zato pogledajte poledjinu naslona stolice i vidite malo udubljenje. To udubljenje "se gadja" sa pravougaonom izraslinom koju sam vam rekao da ne uklonite sa ploce na kojoj je radio. Zalepite stolicu za pravougaonu izraslinu i tako ste dobili odlicnu centrazu stolice i njenu pravilnu visinu, ali nam sada stolica "visi" u vazduhu. Obojte i isecite kadicu kokpita, palicu i pedale pa ih odozdole nakalemite na stolicu. Posto je stolica dobro centrirana, sad ce i kadica logicno da se nastavi na zidove kokpita i samim tim mozemo da probamo lepo da udenemo krila u trup. Da bi ste to uradili potrebno je da krila malo povucemo unazad, smirglajuci odgovarajuce delove jer je oval uklapanja potpuno pogresno izmeren. Ovo je najkrupniji izazov na ovoj inace solidnoj maketi i kad ga resite, mozete smatrati da ste uradili maketu. Od glupljih momenata u kasnijoj fazi rada valja napomenuti pogresno izrezane otvore za elisu na glavi propelera i bespotrebnu podelu svakog tocka na cak tri dela. Imate 6 opcija za oznacavanje aviona, ja sam izabrao pretposlednju i odmah se zaj***o - to je jedina opcija koju treba da izbegnete. Naime kad uporedite dekal sa straftom i zvezdom koja ide na rep sa slikom u uputstvu videcete da je dekal potpuno pogresno odstampan - to uocavate po uglu secenja strafte i zvezde. Posto je bilo kasno, ja sam to na silu uklavirio pa to malo kvari izgled makete. Dekali su odvratni sa po 2mm praznog filma sa svake strane dekala sto moze da da pogolem silvering. Iako je subjektivno, Jak-9U mi je ostao u boljem secanju nego Italerijev C.205V, ne secam se da sam nesto posebno psovao i kleo dok sam ga pravio uprkos svemu navedenom.

Uradjeni avion je iz 29. IAP-a negde na Karelijskom frontu. Sastavljen je sa jos cetiri druga iz sredstava zaposlenih u pozoristu Jevgenija Vahtangova pa otuda natpis ispod kokpita.










boom.boom

#1
Vauu napokon jak-9 :bravo! Ne shvatljivo su malo zastupljeni u maketarstvu i ako su bili jedni od najvažnijih aparata na nebu. Nema čak ni pristojne makete u bilo kojoj razmeri :uaaa! A za to kako si ga uradio i izborio se sa a-modelom reči hvale. Samo zameni mu pitot cev, ova močuga baš bije po očima.
"Nije važno šta se radi, vazno je da se preteruje pa će negde već da izbije!"....Miksi-"GYM-Š"

Jovac

Lep rad . Kada čovek od A-modela napravi ovakav rad , to je za svaku pohvalu . Sve u svemu jako mi se sviđa ova maketa .

Warhawk

Iako zahtevan što se tiče održavanja, meni lično aerodinamički najuspeliji Jak propelerac  ;)
Odlično si se izborio sa maketom, uvek uživam u ljudski uradjenim short-run-ovima.

Quote from: boom.boom on 30-01-2015, 16:13:10
Nema čak ni pristojne makete u bilo kojoj razmeri :uaaa!

Valom Jak-7 je nešto pojednostavljeni Dakoplast, a samim tim i lakši za uklapanje.
Mada, u poredjenju sa Amodelom, ni Dakoplast nije toliko strašan
'Once you get locked into a serious Model Master enamel collection, the tendency is to push it as far as you can.'

Kerber

Dobar je ovaj Jak...nema sta. Malo su mi fotke tamnije, al' ni ja ne umem bolje da slikam...
Ostronosi, bas lepo izgleda.
Nemo' da mi dirate Amodel...super su makete, samo da se odvoje delovi sa rama... ;)
Ovaj sam radio i bilo je bez vecih problema, a valjda se covek i pripremi na moguce "riljanje", pa nekako ide lakse..mnogo se vise iznerviram kad uzmem brendiranu maketu, a nista ni sa cim ne pasuje, potrosim kilo gita da je dovedem u red, i jos na kraju , slag na tortu  - decali od kartona...A ovo, samo ostruzes sa nosaca, lepi se skoro bez zazora...gde mora da se intervenise-ntervenises, ali, stvarno vecih problema nema.
Spremam se na Dakov Jak9d i Toko - LaGG3, pa da vidimo sta ide lakse...one su kad se urade dobre makete, samo opet ima vise oprecnih misljenja po netu, oko nacina uklapanja delova u iste...