Trumpeter D-30 1:35

Previous topic - Next topic

marshal.luka

Quote from: AG02 on 09-03-2015, 13:14:29
Ono što je važno da ta haubica sa linka nije u reprezentativnom stanju kako bi trebalo da bude.

Meni iskreno i odgovara, draže su mi pohabane mašine od onih ''paradnih'' :)
Što se tiče te osnovne crvene boje, osim na toj slici video sam i na drugim oruđima, kao što je Gvozdika naše vojske iz tog perioda. Na ovoj slici se jasno vidi da se SMB guli i da se ispod nalazi ta osnovna boja. A pošto se takođe radi o D-30ci koja je montirana na vozilo, ne bi bilo pogrešno da se i tim primerom vodim (u vezi one primedbe za previše pohabanu cev).


SASA

A na kraju makete radimo najvise zbog nas samih.Zasto moraju da budu bas verne originalima?Sve zavisi sta se kome svidja.

Smrki

Dal' je rdja u pitanju ili je crveni primer nisam siguran (verovatno ponesto od oba) ali se ostecenja svakako vide. Vidi samo na kraju da pigmentima ili nekim filterom malo ublazis kontrast da ne bude tako drecavo i bice ok.
S.T.A.L.K.E.R Workshop   Please do not feed the Troll !!!

medico

'' kada imaš dobre fotografije zdrav razum je u drugom planu '' !
na D-30 je u pitanju crveno-bordo zaštitni prajmer tzv. minijum ! farba navodno na bazi olova , dosta potseća na WW2 nemački prajmer po boji a ne bi  me čudilo da je pravljem na sličnoj bazi !
ono što tebi nedostaje je maketarsko iskustvo ...ovo je trebalo odraditi hairspray tehnikom ili eventualno oldschool drybrush-em da bi izgledalo realno ! biće boljke sa sledećom maketom !!!

marshal.luka

Quote from: SASA on 09-03-2015, 15:18:33
A na kraju makete radimo najvise zbog nas samih.Zasto moraju da budu bas verne originalima?Sve zavisi sta se kome svidja.

To jeste istina...

marshal.luka

Quote from: medico on 09-03-2015, 16:00:22
'' kada imaš dobre fotografije zdrav razum je u drugom planu '' !
na D-30 je u pitanju crveno-bordo zaštitni prajmer tzv. minijum ! farba navodno na bazi olova , dosta potseća na WW2 nemački prajmer po boji a ne bi  me čudilo da je pravljem na sličnoj bazi !
ono što tebi nedostaje je maketarsko iskustvo ...ovo je trebalo odraditi hairspray tehnikom ili eventualno oldschool drybrush-em da bi izgledalo realno ! biće boljke sa sledećom maketom !!!

Naneo sam je ispod SMB i onda sam skidao na mestima gde sam hteo, ali nešto nije pošlo kako treba... probaću da popravim na sledećoj.

relja

#36
Quote from: AG02 on 09-03-2015, 13:14:29
Nije ništa neobično da se oštećenja ponekad prefarbaju tom crvenom antikorozivnom ili da posluži kao osnovna boja, pogotovo u Vojsci Srbije koja je još uvek daleko od toga da ima sve što je potrebno.

Na donjoj slici se vide tragovi te boje, da li je to zbog skidanja zelene ili je zafarbano neko oštećenje nije toliko bitno. Ono što je važno da ta haubica sa linka nije u reprezentativnom stanju kako bi trebalo da bude.

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/e/e5/Haubica_122mm_D-30J.jpg

Nempjte da vas zavaraju slike sa parada i vojnih vežbi, ima dosta toga što odavno čeka da dođe pod šmirglu i farbarsku četku.

To bi bilo neko logično objašnjenje za ovu fotografiju. I ja sam se tokom vojnog roka muvao po auto parku, viđao vozila i oruđa ofarbane na najrazličitije načine, čak sam imao priliku da četkom i smb bojom iz kante farbam jedan TAM-ić :)
A u mojoj kasarni "HAD" je bio naoružan sa D-30 koje nisu bile ni u SMB, ni kamuflažne (posle Kosova) već u karakterističnoj sovjetskoj "maslinasto zelenoj", a nama su, na upoznavanju sa naoružanjem naše vojske (da bi ga više voleli :) ) rekli da je to D-30J (baš sam zapamtio - ne D-30, nego D-30J).


Quote from: marshal.luka on 09-03-2015, 14:17:36
Na ovoj slici se jasno vidi da se SMB guli i da se ispod nalazi ta osnovna boja. A pošto se takođe radi o D-30ci koja je montirana na vozilo, ne bi bilo pogrešno da se i tim primerom vodim (u vezi one primedbe za previše pohabanu cev).



E, ali vidi ovako, na ovoj fotografiji se vidi korozija koja probija kroz SMB farbu na samoj cevi topa, dakle samo braon rđa, bez nekog osnovnog sloja (bilo koje nijanse), dok se na produvniku, koji je od čelika tanjeg poprečnog preseka od cevi, vidi da zaista ima i crvene boje koja se "probija" kroz ogrebotine.


Tako da svačega tu ima: i oguljene farbe kroz koju probija korozija, i osnovne boje, i kasnijeg zafarbavanja zbog kratkoročne zaštite, farbanja malo ređom (retkijom) farbom, i farbanja sa revizija i remonta... pa čak i mešanja različitih slojeva boje različitih nijansi.


Ovo je, sa maketarskog stanovišta, jako zanimljiva tema.
Naravno da je na tebi da odlučiš kako će tvoja maketa da izgleda na kraju.
Ja samo hoću da ti ukažem da maketa ovako kao sad izgleda, izgleda malo preterano, ili kao oruđe neke priučene milicije u Africi ili na Bliskom istoku koja uopšte ne vodi računa o održavanju.
U našem slučaju, ovakvo stanje obično traje do prve najavljene posete neke inspekcije, kada se vade čekte i kante sa bojom (kao u slučaju "mog" TAM-ića :) ).
"Nema te sportske aktivnosti niti seksualnog uzdbudjenja koje može tako da ubrza rad srca i podigne pritisak kao saznanje da je jedan deo makete u radu - nestao"

marshal.luka

Quote from: relja on 09-03-2015, 16:17:52
Quote from: AG02 on 09-03-2015, 13:14:29
Nije ništa neobično da se oštećenja ponekad prefarbaju tom crvenom antikorozivnom ili da posluži kao osnovna boja, pogotovo u Vojsci Srbije koja je još uvek daleko od toga da ima sve što je potrebno.

Na donjoj slici se vide tragovi te boje, da li je to zbog skidanja zelene ili je zafarbano neko oštećenje nije toliko bitno. Ono što je važno da ta haubica sa linka nije u reprezentativnom stanju kako bi trebalo da bude.

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/e/e5/Haubica_122mm_D-30J.jpg

Nempjte da vas zavaraju slike sa parada i vojnih vežbi, ima dosta toga što odavno čeka da dođe pod šmirglu i farbarsku četku.

To bi bilo neko logično objašnjenje za ovu fotografiju. I ja sam se tokom vojnog roka muvao po auto parku, viđao vozila i oruđa ofarbane na najrazličitije načine, čak sam imao priliku da četkom i smb bojom iz kante farbam jedan TAM-ić :)
A u mojoj kasarni "HAD" je bio naoružan sa D-30 koje nisu bile ni u SMB, ni kamuflažne (posle Kosova) već u karakterističnoj sovjetskoj "maslinasto zelenoj", a nama su, na upoznavanju sa naoružanjem naše vojske (da bi ga više voleli :) ) rekli da je to D-30J (baš sam zapamtio - ne D-30, nego D-30J).


Quote from: marshal.luka on 09-03-2015, 14:17:36
Na ovoj slici se jasno vidi da se SMB guli i da se ispod nalazi ta osnovna boja. A pošto se takođe radi o D-30ci koja je montirana na vozilo, ne bi bilo pogrešno da se i tim primerom vodim (u vezi one primedbe za previše pohabanu cev).



E, ali vidi ovako, na ovoj fotografiji se vidi korozija koja probija kroz SMB farbu na samoj cevi topa, dakle samo braon rđa, bez nekog osnovnog sloja (bilo koje nijanse), dok se na produvniku, koji je od čelika tanjeg poprečnog preseka od cevi, vidi da zaista ima i crvene boje koja se "probija" kroz ogrebotine.


Tako da svačega tu ima: i oguljene farbe kroz koju probija korozija, i osnovne boje, i kasnijeg zafarbavanja zbog kratkoročne zaštite, farbanja malo ređom (retkijom) farbom, i farbanja sa revizija i remonta... pa čak i mešanja različitih slojeva boje različitih nijansi.


Ovo je, sa maketarskog stanovišta, jako zanimljiva tema.
Naravno da je na tebi da odlučiš kako će tvoja maketa da izgleda na kraju.
Ja samo hoću da ti ukažem da maketa ovako kao sad izgleda, izgleda malo preterano, ili kao oruđe neke priučene milicije u Africi ili na Bliskom istoku koja uopšte ne vodi računa o održavanju.
U našem slučaju, ovakvo stanje obično traje do prve najavljene posete neke inspekcije, kada se vade čekte i kante sa bojom (kao u slučaju "mog" TAM-ića :) ).

Pa da, doduše meni to i ne bode oči jer, kao što rekoh, mnogo više volim pohabane mašine. Shvatam da nije po svačijem ukusu, ali šta je, tu je... ako ništa drugo, bar sam za svoju dušu napravio :) Inače, montiram točkove i još par detalja ovih dana i to bi trebalo da bude to.

Goran A.

Quote from: SASA on 09-03-2015, 15:18:33
A na kraju makete radimo najvise zbog nas samih.Zasto moraju da budu bas verne originalima?Sve zavisi sta se kome svidja.

To je tacno ali i vodi i u maketarsku anarhiju, udaljava od sustine i obesmisljava bilo kakvu diskusiju. To mnogi nece da priznaju. Vestina je upravo u tome da maketu sto vise priblizis originalu i ne odlutas u licnoj interpretaciji. Naravno svako prema svojim mogucnostima, nekima to cesto uspe, meni redje.

guster

E sa ovom konstatacijom se u potpunosti slazem,
po meni je umece da maketu priblizimo izgledu originala.
Za umetnicko izrazavanje smatram da postoje mnoge druge oblasti.
Licno ne volim preterivanje da bi se istakla umesnost i koliko je neko ovladao odredjenom tehnikom.
Ima na forumu par ljudi ciji radovi u crno beloj tehnici fotografisanja(pa cak i u koloru) jedva mogu da se razlikuju od pravog aviona ili vozila.