1/72 - Revell - P-39 Airacobra - 04175

Previous topic - Next topic

komoras

Želim da vam predstavim jedan više inbox preview nego samu recenziju. Jer je maketa tolko matora da ću odmah reći da ima samo nostalgičnu vrednost. Ko želi da radi Airacobru, sigurno će se odlučiti za brdo boljih primeraka koji se trenutno mogu pronaći na tržižštu.

Elem da predjem na ono što se nalazi u kutiji. Maketu jurim već duže vreme, tačnije od mog povratka maketarstvu 2008. godine. Jer upravo ovo je bila moja prva maketa, koju dobih davne 1997. godine, sklopljena u roku od 10-ak minuta, naravno neobojena. Dugo je bila misterija za mene šta su to dekali. Sve dok mi kolega maketar nije objasnio kako se oni nanose skoro 10 godina kasnije. Naravno u medjuvremnu maketa je nastradala pa reših da je kupim. Tražio sam na domaćem tržištu, ali je niko nije imao kompletnu u šteku. Globalno selo ima i svojih pozitivnih (kapitalističkih) strana, pa se u priču uključio ebay i jedan gospodin iz Ujedinjenog Kraljevstva, koji je rešio da pošalje maketu za šaku evro kovanica, cenjeno zadovoljstvo je koštalo 25 € sa poštarinom.

Alat makete potiče iz 60-ih godina, paneli i detalji u pozitivu, obavezni riveti - komada stotinu. Na samoj papirologiji piše godina proizvodnje 1993. kao i obavezno ugravirano sa donje strane krila 1982. godina. Te godine je alat verovatno bio remotovan.
Ima pomalo fleša, gde god je moguće ima sinkmarkova. Kokpit totalno spartanski ali za divno čudo sa celim sedištem koje ima deo pozadinskog panela i poda, takodje tu je i pilot. Zanimljivo je veoma što maketa ima motor i opciju da se panel ostavi otvorenim kako bi se videla sama šklopocija unutra. Staklić lep proziran ali sa velikom zamerkom, ima pinmark sa unutrašnje strane kao i zadebljanje na prednjem staklu od same grane. Verovatno ću se oprobati sa vakuformom, ali to ćemo još videti. Ono što se meni svidja je koliko su se proizvodjači ranije trudili da dočaraju platnene površine na krilima, krajnje fantastično! Dekali kažu Printed in Germany 1993. Toliko su debeli da izgledaju kao dry-slide dekali, ali cenim da će lepo da legnu, nisu požuteli i nema ikakvih naznaka starenja. Maketu sam kupio u fabričkom stanju, što bi rekli na zapadu - factory sealed. Tako da je unutra sve kao da je 1993. godina!

Na upustvima nema ni reči o istoriji aviona, koje su danas mogu reći obavezna na dva jezika u Revell-ovim izdanjima. Plan gradnje tu i tamo odgovara današnjim standardima i veoma prosto objašnjenjo farbanje. Krajnji minimalizam ali sa potpunim smernicama, sem kokpita gde je dato samo u kojim bojama je pilot. Na slikama se takodje vidi šta je i tih godina bilo još u ponudi od Revell maketa i pribora.

Nadam se jednoj zanimljivoj gradnji, sećanja na te godine kada sam bio dete, miris Revell lepka i jurenja po sobi mojim novim avionom!  :super

Klik na sliku za pun doživljaj:















ScarfaceOne

★★★★★
★★★★★


komoras @ instagram
komoras @ scalemates

aircobra