1/72 - Revell - Ki-61 Hien Tony - 03982

Previous topic - Next topic

komoras

Još jedan retro udarac iz Revell-ove kuhinje. Ovaj put prepak stare makete iz 60 ih godina. Dakle, nema neku kolekcionarsku vrednost, ali lepo je to što je Revell opet izbacio ovu maketu, jer ju je prethodni put prepakovao 1994. godine. A koliko sam primetio, ova maketa je dostupna kod nas od 2014. (Hvala ti Dexy Co što uvek kasniš sa "novitetima" oko godinu dana). Reizdanje je iz 2013. godine. Maketa je zaista loša, ali želeo sam da osetim taj duh stare škole maketarstva. Uz malo samogradnje može se napraviti reprezentativan primerak, iako je šema farbanja dosta zahtevna za 1/72. Ono što zaista blista ovde su dekali! Pretpostavljam da su Cartograf, jer zaista odisu kvalitetom, ali ono što je čudno, prvi put kod Revell-a vidim da dekal nema onaj zaštitni voštani papir, tako da je iskorišćen neki stari iz šteka kako bi se sačuvali.
Na jednom forumu sam video inbox preview i nije mi padalo na pamet da kupim ovu maketu, ali kada sam pogledao ovaj video, počelo je nešto da golica moju maketarsku savest...

https://www.youtube.com/watch?v=jooV-3GcCFI

Dodao bih da je maketa izradjena od veoma meke srebrne plastike koja je nekako standard za neke Revell-ove tipova aviona. Nisam bas ljubitelj iste, lako se obradjuje, ali još lakše skine više nego što je potrebno...
Flash-a ima tu i tamo, ništa strašno za iskusnijeg maketara, ali po meni dovoljno da možda odbije nekog klinca početnika od daljeg bavljenja maketarstvom. Uklapanje je sasvim dobro, tu i tamo potrebno malo gitovanja. Kokpit klasičan za taj period, dobro što uopšte ima "sedišta" za "pilota" koji više izgleda kao test lutka za simulaciju sudara u autoindustriji nego nešto nalik japancu. Ali uvek postoji opcija izrade bez pilota, kao i uzimanje nekog rezervnog iz šteka. Čujem da Airfix planira da izda veoma kvalitetne pilote iz tog perioda u sedećem položaju, tako da ko voli taj način izrade, konačno je problem rešen.
Stajni trap nema "kutije" a i predebeo je, tako da je gotovo beskorisan ko iole želi malo više verodostojnosti, poklopce trapa takodje treba obrusiti za oko 60% sa unutrašnje strane kako bi se stanjili i izgledali realnije
Staklo delije u redu, opet uzimajući u obzir godine kalupa, možda malo i iznad standarda za taj period.
Maketa je naravno u pozitivu sa gomilom riveta kao što se vidi na slici, skoro duplo su veći nego na P-39 iz tog perioda, ali opet duplo manji  nego Airfix-ove "golf loptice" koje se vidjaju po njihovim maketama.
Upustva klasična Revell-ova, opcija farbanja - samo jedan avion.

Sve u svemu, jedna topla preporuka za neki vikend projekat i vežbanja tehnika farbanja. Maketa je plaćena 829 din. Sponzor recenzije - težak rad u preduzeću i potreba za opuštanjem od istog.  :cheers

Klik na sliku za maksimalno uvećanje:


















ScarfaceOne

★★★★★
★★★★★


komoras @ instagram
komoras @ scalemates

Kerber

huh...gde me podseti...?!?  :D
Moje prve 4 makete su bile bas ovaj Tony, Spit MkII, Me 109e i Zero...sve Revell...uzas makete, taman za decu...hehehe
Nisu prezivele ovo vreme, nesto mi i nije krivo, bile su totalni aut, samo mi je krivo kad vidim da je Revell ponovo reizdao i ovo i Kobru, a bez ikakvog poboljsanja, osim u decalima i ovde je vidim sredio kabinu, posto je ona iz "seszdeset i neke" imala kabinu na bocno otvaranje, iz 3 dela,za prototip...
Ne bih davao kintu za ove krseve, al ako te toliko drma nostalgija za njima, znas kako kazu - merak nema cenu!  :super
pozz!