Revell Me-262A 1/72

Previous topic - Next topic

relja

Ova maketa je 99,9% završena, ostalo je da se polepe sve antene i pito cev, eventualno sloj laka po točkovima.
Možda sutra popodne, sao da olučim šta je najbolje za žicu-antenu.

Ranije, pre pag godina  :-[ sam na forumu postavio slike makete u radu, ovih dana sam je završavao.
Maketa je OK, jedini pravi problem je staklić koji nepasuje, pa sam stavio Warhawk-ov vac-form. To uklapanje je moglo još malo da se dotera, ali u nekom trentku valja prestati.













Što s tiče boja i oznaka: Revell je izabrao mašinu koju sam ja video samo na dve nekvalitetne fotografije levog boka, i gomile proizvoljnih profila. Sama šema iz poslednjih meseci rata i jako je čudna i čudno je farbana, kao četkom. Zašto je Revell baš ovo izabrao, samo oni znaju. Ja sam pošao nekim kompromisnim putem, nešto između Revellove sastavnice, te dve fotografije i tih profila, i od svih uzeo ono što je nalogičnije.
Plava i crvena pruga na trupu su farbane (Revell ih nudi kao dekale). Po Revellu, tu ide i jedna bela crta kao oznaka položaja u jedinici, ali na profilima je nema, na fotografijama se ne vidi. Mislim da ovako kako je sada, bez te pruge, odgovara položaju koji je taj pilot imao (da sad ne kopam). Kukasti krst je iz Lift Here! "Hunns Finns" seta. Paneli i riveti su naglašeni olovkom, boje su ModelMaster RLM nijanse, plava i crvena su Revell, završni slojevi laka su Humbrol Saten.
"Nema te sportske aktivnosti niti seksualnog uzdbudjenja koje može tako da ubrza rad srca i podigne pritisak kao saznanje da je jedan deo makete u radu - nestao"

Šta da se kaže drugo nego: dasi ist Revell 1:72 Me-262A!
Nešto bolje se po meni od te plastike i ne može napraviti.
Ipak me mnogo više interesuju ona 2 Revellova JRV Thunderbolta koji mi izgledaju odlično.

Josip

YU-DFY

Lep rad! Pitanje, kako si izveo farbanje bokova trupa?

relja

Hvala.
Ova kamuflaža na bokovima je rađena sa malo više razređenim Model Master bojama, na nižem pristisku, samo sa diznom i "kratkom hodu" igle. Malo vežbe na običnom papiru i sa par prolaza da se dobije malo puniji trag i to je sve. I onda se "šara" zelenom preko svetle podloge dok se ne dobije željeni efekat. Pošto su u pitanju mikroskopski slojevi boje, može da se "šara" i popravlja do mile volje...Glavna stvar je Model Master boja, koja se za ovako nešto mnogo bolje pnaša od npr. Humbrola.
@JŽ - postaviću i te Tanderbolte kasnije....
"Nema te sportske aktivnosti niti seksualnog uzdbudjenja koje može tako da ubrza rad srca i podigne pritisak kao saznanje da je jedan deo makete u radu - nestao"

mos

Odlican !
Super ofarban!
Mene ceka jedan takav moram da vidim kako cu saru da izvucem cetkicom !
:cheers

Kerber

Nista mu ne  fali.
Ako je noviji kalup, moze da zeza...stariji su cak i kabinu imali sasvim ok.
Lepo si ga ofarbao iako su mi malo boje cudne ali, valjda je to do fotki...

Warhawk

Quote from: relja on 10-03-2015, 23:24:44
To uklapanje je moglo još malo da se dotera, ali u nekom trentku valja prestati.

Mislim da si previše stanjio prednji deo pri šmirglanju, ili si predebelo obojio ram izmedju vetrobrana i srednjeg dela; pa vetrobran deluje malo manje nego što bi trebalo (bar meni ovako gledajući slike).

Inače bojenje i sklapanje fino i uredno. Mogao si da izrežeš kutije stajnog trapa i "otkriješ" skriveni detalj sa donje strane pilotske "kadice", koji ionako treba da se vidi kroz kutije stajnog trapa.
Zašto su i Revell i Academy to dali u detalju, a zatvorili rasklopom krila, ostaje misterija  :think
'Once you get locked into a serious Model Master enamel collection, the tendency is to push it as far as you can.'

relja

@Mos - ako ćeš da radiš ovu maketu, imaj u vidu tri stvari: premali staklić kabine (sad znam kako bih to sredio), teg u nosu - stavio sam koliko se traži, pa sam se ipak zabronuo kada sam probno stavio stajni trap, kao da centar mase tega mora da bude u neki milimetar, a za koji ne znamo, i treće - nedefinisana kamuflaža.
Četkicom jedini neki drajbraš, posle puno vežbanja. A ima i drugi set oznaka u kompletu...

@Kerber - slikao sam telefonom i posle posvetleo u fotošopu. Moram tako, uvek mi ispadnu previše tamne.
Boje su od Model Mastera, enamel RLM 76, 81 i 82

@Warhawk - tvoje kabine su OK, nego sam ja na kraju malo zbrzao, rad na ovoj maketi predugo traje.
To za prostor stajnog trapa stoji. Iz nekog razloga su dali donju stranu kadice sa jako puno detalja, a onda je zatvorili. Kada bih sad započinjao istu ovu maketu, isekao bih te kutije Takođe bih stanjio deo iza poklopca kabine, koji dolazi posebno i lepi se na trup, kako bi staklić lepo legao.

Rakete ispod nosa i sl - nisam stavljao. Neću da mu kvarim liniju.

Nadam se da ću danas - sutra da razvučem antenu i polepim ta preostala tri-četiri sitna dela.


A ovo su "reference"
Fotografija lošeg kvaliteta



Profil: crveni nos, zeleni broj, nema belu oznaku na prugama



Revell-ova sastavnica, sa
http://www.model-making.eu/products/item_name-142609.html


Kako se ovo farba? Mislim, stvarno? I kakve veze ima sa fotografijom?

I ovo je valjda kako Revell-ovi maketari to tumače

.
Za neke provere sam koristio "Jagdgeschwader 7 Nowotny, Osprey Aviation Elite Units 29"
"Nema te sportske aktivnosti niti seksualnog uzdbudjenja koje može tako da ubrza rad srca i podigne pritisak kao saznanje da je jedan deo makete u radu - nestao"

Kerber

#8
Ma, sad je OK, ali, sve su nas presli Revelovci i jos po neki, kao ovaj profilista....vrh nosa treba, zajedno sa brojem da ide u zeleno, jer su svi stapski avioni imali zelene brojeve, uz crne sevrone...sad, ja sam farbao u plavo isto ko ti i jos more maketara, a za zmijuljice...ko ima tacnu fotku, moze da kritikuje...ja ne mogu...moja izvedba je isto pod znakom pitanja...Monogram kaze da su ovi stapski odozdo bili u boji aluminijuma, sa jedino komandnim povrsinama i nosem u RLM76, a da po spojevima ima kit paste, nanosene cetkom, a boja je RLM75....



Ja probao, al mi se ne dopada...Jeste da su tako radili avione na kraju rata al' kome vise verovati osim dobroj fotki... Sad, da je dobro uradjeno, jeste, to kod stajnih trapova si mogao da otvoris, ali sad.. 8)
Uzivaj! Imas jednu dobru maketu vise u kolekciji! :cheers
Pozz !  (da ne kvarim vise topik)

medico

fotografije su očajne .... sva sreća za maketa je daleko od toga , baš lep uradak !

Warhawk

Quote from: relja on 11-03-2015, 14:31:19
Takođe bih stanjio deo iza poklopca kabine, koji dolazi posebno i lepi se na trup, kako bi staklić lepo legao.

nema potrebe za tim,
Ja sam namerno u vac ubacio i krivinu koja to kompenzuje, pa nema potrebe za stanjivanjem.
Treba samo paziti kod sečenja  ;)
'Once you get locked into a serious Model Master enamel collection, the tendency is to push it as far as you can.'

relja

#11
@ Warhawk - "stanjivanje" sam predložio "Mos"-u ako će da koristi originalni staklić, tvoj lepo pasuje.

@ Medico - priznajem, očajne su, uvek imam taj problem jer slikam telefonom.

@ Kerber - tvoj je odlično ispao, meni se veoma dopada!
"Nema te sportske aktivnosti niti seksualnog uzdbudjenja koje može tako da ubrza rad srca i podigne pritisak kao saznanje da je jedan deo makete u radu - nestao"

relja

"Nema te sportske aktivnosti niti seksualnog uzdbudjenja koje može tako da ubrza rad srca i podigne pritisak kao saznanje da je jedan deo makete u radu - nestao"

Kerber

Bolje otvori temu...
Pozz!

relja

Razvučene sajle, postavljene antene. Ovih dana kada udem palio kompresor, isprskaću je sa još malo laka, i to je sve. Jedna kutija manje.











A za Tanderbolte - i ove fotke 262 su previše tamne, kod Tanderbolta su još grđe...
"Nema te sportske aktivnosti niti seksualnog uzdbudjenja koje može tako da ubrza rad srca i podigne pritisak kao saznanje da je jedan deo makete u radu - nestao"