F-86D Sabre Airfix 1/72

Previous topic - Next topic

YU-DFY

Kao sto naslov kaze, u pitanju je popularni nosonja, inace  moj omiljeni avion pored Utve 75. Maketu ssm nabavio pre par godina sasvim slucajno. Kalup ove makete datira iz 1975. I pored toga sto je u pitanju toliko star kalup, maketa se lepo uklapa. Panelizacija je data u pozitivu.
U decembru prosle godine poceo sam polako sa radom. Prvo sam prerezao sve panele. To mi je bilo prvi put u zivotu da prerezujem panele na celoj maketi. Uglavnom sam ranije popravljao panele koji se izgube tokom smirglanja. Gitovanja je bilo na par spojeva. Prajmovao sam maketu sa Tamiyinim sivim prajmerom u spreju, a zatim sam farbao srebrnu i to cetkicom po prvi put  koristeci boje True Metal Aluminijum koje se pakuju u tubi. Naneo sam dva sloja a zatim polirao panucnom krpicom. Namerno nisam hteo da farbam brashom jer mislim da je ovako realnije. Maske za nos sam pravio sam od tamiya trake, a po crtezima iz Yuvama. Onda je palo lakiranje sa Humbrol clear sjajnim lakom. I ovaj lak po prvi put koristim. Odlican je i toplo preporucujem. Da ne zaboravim, kenopi sam takodje umocio u Humbrol clear i prezadovoljan sam njegovom prozirnoscu. I to je bilo prvi put da isprobam njegovo dejstvo. Onda sam uradio wash sa Tamiyinim uljanim washom, polepio dekale i ospricao na kraju sa Vallejo satin (poluskajnim lakom).
Probao sam i da toniram panele, ali sam se bojao da ne preteram pa sam dodao samo vrlo malo gun metal u aluminijum. Kad sam skunuo traku, bilo je vrlo malo kontrasta izmedju toniranih i ne toniranih panela. Posle me mrzelo da ponovo maskiram panele. Uradio sam i blagi post shading da malo zaprljam ovaj avion koji je uglavnom u ovim bojama sluzio kao ucilo u Somboru.










A ovo su boje koje sam koristio:


YU-DFY

Zaboravih da napise da sam pogresno zalepio zastavu sa desne strane. Petokraka je otisla suvise u nazad. To sam vido tek kad sam odsekao dekal, onosno kad se lepo zalepio. Nemam nameru da popravlajm iako mi je bilo jako krivo. Takav ide u vitrinu.


milan78

Sasvim dobra maketa!!Nosonja vrh.Mislim da tu zvezdu cas mozes da sredis,belom akrilnom preboji pa zalepi drugu zvezdu.Preprskaj ponovo lakom samo rep i gotovo. :super :cheers
Instagram-Peacockscaleworx

Pedja

Добро изгледа. Моје питање је везано за АК метали боје, какви су утисци? Ово је нека варијанта у туби а ја сам их виђао ,додуше не уђиво у класичној бочици?

Jovac


YU-DFY

Toplo preporucujem AK Metal. Lepo se radisa njima i muslim da daju realan finish. Ova tubamoze da potraje i då 20 - 30 maketa a mozda i vise u 1/72. Cena koju sam ja platio je  oko 7.5 eura po tubi.

Kerber

uh, bas lep ovaj "Sirano de Berzerak"   ;)
Super je , a tek ova boja....to je , pretpostavljam isti recept kao sto je kolega JZ radio na svojim maketama...kako god, krajnji efekat je, meni izvanredan!
Prajmer miora da buide glos, ili mozes da se igras na razlicitim panelima? Kako se ponasa kasnije, jel ga otiru prsti ili mora da se lakira?

YU-DFY

@Kerber
Ja sam koristio Tamiyin prajmer u sivoj boji. Srebrna mora da se lakira jer se skida prilikom dodira, nesto kao klasican metalizer. Skidanje je bilo najizrazenije prilikom dodira za napadnu ivicu krila.

Janjic

凸(¬‿¬)凸

DjG

Stvarno izgleda metalno !  :think 
Jedino je šteta što nisi istanjio napadnu ivicu uvodnika vazduha.