1/48 HobbyBoss F8F Bearcat

Previous topic - Next topic

0viking0

Evo mog novog projektića. Maketu sam započeo negdje na ljeto, no usred kroničnog nedostatka vremena, vučem je sve do sada. U međuvremenu sam došao do faze bojanja. Iako sam imao velike planove popratiti ovo fotografijama, na žalost maketarim po noći, pa mi se ne da slikati i uploadati fotke na forum... Radije to vrijeme bacim na dodatno maketarenje. No evo nekoliko stvarčica.

HobbyBoss Bearcat je iznenađujuće dobra maketa. Kao i svaka, ima svoje nedostatke koje nije problem otkloniti. Zoom set (iako namijenjen za Hobbycraft) rješava sitnice u kokpitu i pojaseve.

Izabrao sam Francusku varijantu iz Indokine. To su bil ivaljda najrazvaljeniji avioni ikad. Što god postoji od weathering tehnika, ovdje se može primijeniti plus, tu je ta neka tipična crvena zemlja.

Ako ikoga zanima, ovdje ima prekrasnih fotki koje su mi bile glavna inspiracija.:
http://www.frenchwings.net/indochina/gallery/displayimage.php?album=9&pid=306#top_display_media

Najgori dio makete po meni su kotači koje je obavezno potrebno zamijeniti. Ovi zamjenski su True Details. Osim toga, poklopac motora je prekvadratastog oblika. To nije jednostavno srediti da bude baš kak treba, ali malo brušenja po rubu može poboljšati situaciju.




Ovdje na slici je početo stanje. Završno stanje se može vidjeti na maketi. Ovako se možda teško vidi, ali u živo izgleda dosta bolje.


Sklapanje je bez većih problema, osim spoja krila - trup. Tu ima jako puno posla oko pripasavanja i kitanja. Ovdje sam bacio podlogu - malo tamniju plavu od one koju želim na kraju.



Trenutno sam ovdje. Decali su izvrsni - super se ponašaju i izvrsno naliježu. Možda je samo tisak malo neprecizan na pojedinim mjestima. Treba precizno odrezati jedan po jedan.

Weathering mi je uzeo dva tjedna do sada, a i još će pokoji. Za sada sam zadovoljan, ali nešto treba ublažiti, nešto još pojačati. Vidjet ćemo. Najzahtjevniji mi je ovaj dio gaznih površina gdje se krilo izvan crne površine haba jače od samog gaza. Tu još moram malo dodatno proučiti fotke.






Wheelbay također sa dosta samogradnje...



Podloga je Eduardova i zahtjeva puno angažmana da je se dovede u red. Vidim po netu da to ekipa samo malo spemzla, ali to ne izgleda dobro. Tu sam prvo pofarbao sa 2-3 sloja različitog alclada, pa onda zemlja, pa bojanje kružića po kružića... To mi je uzelo par dana dok nisam bio zadovoljan. Sad još malo ugažene trave i pokoja sitnica.



Kerber

Vise nego odlican rad!
Hoces li jos da ga ofucas? Ti avioni su inace su prosli kroz pakao, pa... 8)

0viking0

Quote from: Kerber on 05-04-2015, 17:19:40
Vise nego odlican rad!
Hoces li jos da ga ofucas? Ti avioni su inace su prosli kroz pakao, pa... 8)

Točno, to su valjda najofucaniji avioni koji su ikada letjeli nebom. Međutim, pokušat ću se držati nekakvih okvira i neću ići puno dalje od ovoga gdje sam sada. Svakako trebam još odraditi donju stranu, to ću zajedno sa nogama stajnog trapa i kotačima da bude ujednačeno. Međutim gornja strana dobije još poneku flekicu tu i tamo. Tu ću se zaustaviti. Manje je više.

0viking0

Tjeram dalje...

Sad je bojanje gotovo, međutim, morat ću pojačati crnu prljavštinu iz ispuha jer se izgubila nakon svega. Kotači su gore. Morat ću ih dodatno matirati i baciti još koji detalj koji fali kao dio podvozja.





Propeler skoro gotov. Možda još piknem malo weatheringa gore. Vidjet ću.




Dodatni tank i bombe također u završnoj fazi




Podloga dobila travu, te još jedan sloj filtera da je izjednačim sa tonovima koje sam koristio kod weatheringa aviona i to je za sad to...




Ostale još ove rakete.
Zna li netko točan naziv tih raketa i koje boje bi trebale biti gore?


Warhawk

Mislim da su u pitanju HVAR rakete



Standardno bojenje je:
"Rocket body - aluminum lacquer (early) later light gray. Markings brown (general info), red (warnings, etc.) and possibly black (stripes showing location of suspension bands)
Warhead - olive drab. Markings yellow (high explosive)
Fuze - natural machined steel
Fins and suspension bands - unpainted stamped aluminum (early) later unpainted stamped steel
Rocket motors and fuzes were kept in protective containers and should show little if any weathering. The warheads were not treated quite so royally, and could be weathered, dinged and rusty. Stamped steel fins (used only as an expedient toward the last of WWII) would quickly grow an oxide patina in a salt air environment.
White bodies and red/blue/black warheads are normally seen only on 50's display aircraft.
"

http://www.network54.com/Forum/149674/thread/1198061642/F4U-1D+Corsair+Rocket+Colours

Mada, ponekad se vidjaju i skroz zelene
'Once you get locked into a serious Model Master enamel collection, the tendency is to push it as far as you can.'

0viking0

Da, negdje piše da je glava crvena, a tijelo metalik ili sivo...

Još istražujem što ću i kako ću.

jakobinac

Bravo, odlican je. Ja hocu da pravim takodje Francuza, ali A-1 Skyraider. Doduse ne znam da li tej avion leteo u sastavu francuskih snaga u Indokini, i da li je bio ovako obojen.

0viking0

Hvala,

Ovdje su prekrasne slike većina francuskih aviona iz Indokine. Nema Skyraidera.

http://www.frenchwings.net/indochina/gallery/index.php?cat=2


Na žalost, mislim da je Skyraider došao dosta kasnije kada su Francuzi napustili Indokinu. Ali pogledaj malo po labumima, Možda te inspirira za nešto drugo.



0viking0

#9
Bravo, zahvaljujem.

Sad kad sam malo prosurfao...
Ovo će mi biti fotka - vodilja za HVAR. Fotka je iz vremena Koreje, ali vidi se nestandardnost u bojanju :) Što god napravio, ne može se puno promašiti sa bojanjem.


Goran A.

#10
Iste su u principu kao na onom Corsairu, mnogo komada je proizvedeno od strane razlicitih proizvodjaca, otuda i razlike u nijansama.

Ono sto bi mozda maketu obogatilo je da stabilizatore obojis u boju metala iako ih je bilo i u sivoj i obavezno upaljac.

Retko ko detaljise hvarovke pa mi se cini da bi to lepo leglo ovoj maketi a razmera dozvoljava. Ako imas vremena i volje, mogao bi da bojeve glave razlicito predstavis u par nijansi zelene, bas kao na ovoj slici koju si okacio.

0viking0

Upravo mi je to namjera. Stabilizatore u metal, glave u barem dvije nijanse. Malo će podići maketu.

0viking0


Goran A.

Odlicne Hvarovke, bas doprinose citavom utisku.

0viking0

Evo ga, u pravilu je gotov... mogao se vidjeti na Kupu Zagreb gdje je osvojio zlato u kategoriji avio diorama.

Uskoro ću napraviti neki fotosession, pa ga šibnem u gotove radove. Za sada ovo.





LP svima.