1/72 A - model La-5FN

Previous topic - Next topic

Nidza79

Iako na prvi pogled ruzna bela plastika deluje poznato, cinjenica da je rasklop jednostavan, da su dekali civilizovaniji (bez pola santima praznog filma sa svake strane) iako nema stencila i da su paneli izdignuti nam govore da je Amodel samo spakovao tudju maketu. Na netu je prihvaceno da se u kutiji nalazi maketa K.P. Na forumima poput ARC, Britmodeller i slicno K.P. maketa La-5FN je hvaljena kao najbolja u 1/72. Ja ne znam da li sam ja drzao u rukama istu stvar kao i oni - ali meni je tesko da shvatim da moze biti netacnije makete La-5FN od ove.

Na prvi pogled maketa deluje "kulturiska", polovine trupa se lepo uklapaju, mala krila takodjer, velika tek nesto problema naprave prilikom uklapanja u prednji donji deo, ali nista sto necete resiti. Prve probleme cete uociti kada zalepite sve delove na pod kabine. Da bi 1/72 coveculjak dohvatio nogama pedale morace da zajmi stule iz cirkusa, da bi video instrument tablu morace da se sagne skroz ispod s baterijskom lampom u rukama, ako povuce palicu ka sebi razbice glavu, ali zato moze da je gura od sebe u potpuno vodoravan polozaj bez da ista zakaci. Kada tako uradjenu kabinu prislonite na polutku trupa videcete da su K.P. ovci zamislili da je pod u avionu dobrano iskosen, sto je normalno nemoguce izvesti jer tabla sa radio aparatom sprecava iskosavanje. Predlaganje iskosavanja poda kabine je seljacki pokusaj s njihove strane da zabasure da je deo br 11 (zid kabine iza sedista) previsok jer je meren kao da je za obican La-5. Kada na deo br.11 dodate i zastitno staklo o tako dobijen "toranj" mozete komotno da obesite poklopac kabine kao o civiluk i da sve bacite u djubre.

Kada ovo nekako prevazidjete red je da na maketu nakalemite i kapotaz motora a preko njega i usisnik u obliku surle. Ne zna se ko vise **** kevu da li kapotaz ili surla. Naime kapotaz izmedju izreza za topove ima ogroman stepenasti usek a surla je prekratka - umesto da se zavrsava na kraju kapotaza ona doseze tek do stepenastog useka. Posle kraceg razmisljanja shvatio sam u cemu je stos. Kapotaz motora uopste ne pripada maketi La-5FN vec obicnom La-5 koji ima redukovani usisnik ciji ulaz treba da se nakalemi u stepenasti usek na kapotazu. Batica koji je projektovao surlu je verovatno skapirao da ce ako je ne skrati na nosu aviona postojati tolika rupcaga da ce kroz nju moci da se lansiraju RS132 rakete. Teoretski imao sam delimican izlaz iz ove situacije ako bih kapotaz "pozajmio" od ICM-ovog Tu-2 i na njemu izbusio otvore za topove a potom uklonio nepotreban panel, ali glupo je da nagrdim Tu-2 kad mi je surla i dalje pola santima prekratka. Posto na ovoj maketi nijedan deo koji treba da bude supalj nije supalj, rupu sam docarao bojeci prednji deo surle u crno a potom i stepenasti usek. Na ovaj nacin maketa spreda izgleda kao da joj je neko naneo karikaturu Hitlerovih brcica i mislim da cemo se svi sloziti da je u tom momentu s ozbiljnim maketarenjem bilo gotovo.

Iznerviran zbog svega ovoga nepaznjom sam napravio dve greske. Naime pneumatik koji uvlaci/izvlaci tockove mi je na jednom tocku pod malo vecim uglom nego na drugom a silujuci zadnji deo kabine ne bi li legao mi je tanki pojas patine od lepka izbio iznad rama - nesto sto mi se vec vise od 6 godina nije desilo  :headbang

Nek ide s milim bogom i onaj ko je ovo projektovao i ja koji sam ga kupio "jer je tacniji od Italerija". Jeste mojega...







milan78

Sa ovih slika izgleda skroz dobro,verujem u muke.Ako si imao kao opciju otvoren kokpit tj,da nisi sekao onda mislim da nije KP vec mozda preradjen ili neka druga maketa! :cheers
Instagram-Peacockscaleworx

Nidza79

Milane, mislim da je ipak KP, pogledaj ovaj oglas i opis makete:

http://www.oldmodelkits.com/index.php?detail=13524

Jovac

Sviđa mi se kako si ti ovo uspeo da odradiš Stvarno je vredelotruda .

Kerber

Ako i jeste KP-ov La5f/FN, onda su ga kroz godine stancovanja kompletno pokvarili...Imam uradjen KP, istina u "f" verziji, ali, ovakav nos aviona nije bio...bar pre toliko godina. Ipak mislim da su hteli da nesto urade sa nosnim delom, pa su ga malkice "popravili" ili-ti zeznuli....to je sve bilo iz 2 polutke...plus usisnik odozgo, ali je bas bio ok.
Nema sad veze..ne vredi plakati mad prolivenim mlekom. Uspeo si da ga doteras do kraja, ne izgleda lose, iako mu je ova kamuflaza malkice "malokrvna". Jedan vise na polici!