P-51 Mustang, Hasegawa, Eggplane...

Previous topic - Next topic

Miroslav Š.

Tekst: Nikola D. Rađenović

Kao već ,,iskusni" maketar koji često obilazi različite maketarske izložbe i sajmove, često se susrećem sa različitim maketarskim must-have ,,klasicima" poput Tamijinog Mustanga, Erfiksovog Spitfajera, Akademijevog Meseršmita, i mnogih drugih koji svima nama neretko zapadnu za oko u moru primeraka ove naše plastične strasti. Ipak, ponekad vas nešto istinski obori sa nogu, ali ne na onaj uobičajeni ,,Moram da kupim ovu maketu zbog tog, tog i tog". Upravo jedna takva je i Mustang P-51D japanskog proizvođača Hasegave koji je svima nama ljubiteljima savršenstva i hiperrealizma zadao ozbiljan ,,domaći".
Kada prvi put uzmete u ruku ovu simpatičnu kutiju sa nje vam se smeši još simpatičniji avion, ali kao da to nije dovoljno već je i sam avion u obliku, kokoškinog mu veličanstva, jajeta. Sa svojim plavim vrhom, srebrnim trupom i žutim vertikalnim kormilom, ovaj avion(čić) se možda izdvaja čak i u odnosu na ostale svoje saborce iz Hasegavine Egg Plane serije. Inače, on je sedmi u svojoj seriji.
Kutija sadrži dva plastična i jedan providan ram solidnog kvaliteta sa ukupno trideset i dva dela zapakovana u kesama. Maketa sadrži i malog, nezgrapnog pilota (pa kakav, uostalom, da bude u avionu ovako ,,zmijskog" tela?). Takođe, važno je naglasiti da je ovoj seriji teško precizno odrediti razmeru, ali otprilike je 1:72 (u poređenju sa ,,normalnim" Mustangom u toj razmeri). Plastika je tamnosive boje, a providna plastika je, neočekivano, providna. Sastavnica je detaljno urađena, boje su date na svima nam znanom japanskom, a ako nekom zatreba, zlu ne trebalo, i na engleskom. Boje su date po GSI Creos Aqueos Hobby Color i Mr. Color standardu. Nema ostataka fleša, propeler je iz jednog dela. Dekali su relativno tanki, kvalitetno urađeni, jasno definisanih boja sa mogućnošću izrade u dve verzije: jedna već navedena, sa kombinacijom plave, srebrne i žute, i druga za one koji preferiraju šumske nijanse tamnozelene i srebrne.
Makete ovog tipa, neuobičajeni prikazi prvoklasnih klasika avioindustrije, vrlo lako vas osvoje na prvi pogled. Svojim veselim oblikom, neiskusnog posmatrača mogu zbuniti i čak ga naterati da pomisli da se radi o nekoj neozbiljnog dečijoj igračkici (verujte mi, imam dovoljno ,,nemaketara" u kući, znam šta pričam). Ipak, ne treba zaboraviti da je ovo jedan ozbiljan primerak, vredan pomena, sa kojim čak možete i osvojiti neku nagradu na takmičenju (Bože, pomozi).
Do sledeće zabavne makete, srdačno vas pozdravljam...

http://maketarplus.ipmssrbija.com/?p=940










http://www.maketarplus.com/
2024. - godina borbe protiv nesklopljenih maketa!