1/72 PM - F-86E Sabre

Previous topic - Next topic

komoras

Pošto je Pele zadao domaći zadatak sa svojim PM F-5A, rekoh da se oprobam i da izvedem makar deo onoga što je on uspeo

Što je najgore (ili najbolje?) maketa je konturno skoro tačna, potrebno je par dorada da se sve dovede u red. Namontirah i ištampah tehničke crteže u razmeri 1/72, te sam se bacio u prepravke. Potrebno je produžiti maketu za oko 5mm i spustiti grbu za oko 1mm - par sati posla...
Ono što će biti veliki izazov je nedostatak kutija (a i samih rupa) stahnih trapova kao i same kabine te i usisa i izduva, dakle - dobijate školjku aviona!
Na slikama se jasno vidi da krila uopšte nemaju aerodinamičan profil već obična daska zaobljenih ivica, to je barem lako ispraviti uz udarničko šmirglanje i deljanje. Konturno su ok skroz.
Takodje kontrolne površine tj horizontalni stabilizatori su uži, pa sam izradio nove od stirena.

Sve u svemu, jako zanimljiva maketa za rad, preporučujem svakome ko voli ovakve akcije  :cheers
Inače da napomenem, bez "Thin cement-a" tj specijalnog retkog lepka, ovakvi poduhvati su uzaludni, jer čekati da se sasuši nešto gde je sve krivo...na kraju i ostane krivo. Tako da dosta pomaže da se plastika nategne i tako ulepi jer se suši gotovo kao super lepak a daje dosta više kontrole nad pomeranjem - jer na tom principu i radi, spojite šta i kako treba i onda se samo premaše lepak po liniji spoja, kako je redji i od alkohola, kapilarno ulazi i u najmanju pukotinu i sve lepi. Te time smanjuje gitovanje na spojevima i do 90% - što se vidi na zadnje dve slike.

Koristim ovaj uz iskrene preporuke:



evo i slika, kritike i komentari jako poželjni i dobrodošli  :super
























ScarfaceOne

★★★★★
★★★★★


komoras @ instagram
komoras @ scalemates

dragan_mig31

Samo napred :) ovakve radove obozavam da pratim :)

PELE

Ovakvi radovi se traže ! Za sada, odlično !  :cheers

Janjic

凸(¬‿¬)凸

Nadam se, da pokojnik (vlasnik i osnivač PM firme) iz raja gleda tvoj rad.

zamorano

Superherojski! Veliko je pitanje šta će od originalne makete ovde ostati - samo generalni oblik, čini mi se... :)

Pozdrav!

komoras

#6
Hvala vam svima na podršci!  :cheers :super

@JŽ - nisam znao da je iz tog razloga firma prestala sa radom...

Evo nastavka radova, uradio kutiju prednjeg stajnog trapa i započeo zadnji. Primetio sam da je koren krila suviše visoko (za oko 3 mm) pa sam se dao u tešku hirurgiju da to ispravim, mislim da je to i najteži poduhvat ovde, jer biće puno gitovanja da se doteraju spojevi i geometrija trupa...

Za reference uglavnom gledam rezin setove u 1/32 i 1/48, mere neće biti u milimetar, al cilj mi je da izgleda makar približno i naravno bolje od većinu maketa istog u 1/72





ScarfaceOne

★★★★★
★★★★★


komoras @ instagram
komoras @ scalemates

dragan_mig31

Odlicno izgleda za sada.Samo moras da nesto uradis sa staklicima.Izgledaju ocajno.

komoras

I staklić će verovatno biti "samodelka", a ako ne uspem verovatno će biti poručen vakuform, pošto imam ideju da kabinu ostavim otvorenu
ScarfaceOne

★★★★★
★★★★★


komoras @ instagram
komoras @ scalemates

Janjic

凸(¬‿¬)凸