Dornier Do-Y 1/72

Previous topic - Next topic

Svevid

Pozdrav svima!

Zapoceo sam ambiciozan projekat, mozda zagrizao i vise nego sto mogu progutati ali polako cu terati pa sta bude, bude. Sve mi je novo u procesu samoizgradnje, i vec dosta gresaka sam napravio i popravio.
Rad je zasnovan na slikama i crtezima sto sam nasao na netu. Tako da detalji mozda i nece biti 100% tacni. Potrudicu se da makar stvorim nesto sto bi moglo da se nazove Dornier do-Y.

Zapoceo sam rad sa drvetom i napravio levu i desnu stranu trupa. Greska je sto sam isekao nos gde stakla idu. Kasnije mi je zadavalo mnogo problema.


Sastavio sam ih sarafima da bi mogao da ih razdvojim kada zavrsim sa smirglanjem. Tako cu dobiti dobre spojeve.


Ovde mozete videti vertikalne i horizontalne povrsine repa.


Nazalost nisam slikao kako sam napravio prednju poziciu za mitraljez. Sekao sam drveni valjak i lepio za nos. Pa sve to gitovao. Onda sam vakum formirao levu i desnu stranu.


Nakon sto sam isekao i ocistio plastiku od viska. Izbio sam rupe za prozore.


Poceo sam izgranju kokpita






Spojio sam trup i sad ce gitovanje. Krila planiram praviti od balze.

Ako imate kakvih ideja za konstrukciju motora i krila volio bi cuti mozda neki drugi nacin, jer to ce mi biti sledece kad sastavim trup i repne povrsine.

Za sada samo to. Samogranja ide veoma sporo, posto ucim kako da napravim dok radim.

medico

#1
wow, ambiciozan projekat !
polutke trupa od drveta pa vakum-formiranje - old school u punoj snazi  ;) Odlično napreduje !
nisi slikao mašinu za vakumiranje imaš li svoju ili koristiš usluge profi vakumera ?
što se tiče motora Bristol Jupiter najjednostavnije i najbrže bi bilo da nađeš odgovarajući sa neke druge makete pa da ga iskopiraš .

Warhawk

Pozdravljam samogradnju, ovakve akrobacije su uvek osveženje od 109-ki i Migova 21...
Obzirom da je trup od tanke vak plastike, možda mogu unutra da se urade i delovi konstrukcije koji će se videti kroz kokpit?
'Once you get locked into a serious Model Master enamel collection, the tendency is to push it as far as you can.'

Lykos

Branko alal vera,srecan daljnji rad.

komoras

Svaka čast majstore!  Pratim! :super
Da li bi mogao da postaviš koju sliku vac-mašine?
ScarfaceOne

★★★★★
★★★★★


komoras @ instagram
komoras @ scalemates

Svevid

Hvala!

Vakum kutiju sam sam pravio od stare ladice sto sam imao. Veoma jednostavno za napraviti.






Tako to izgleda. Mislim da bi mogao bolji ram za plastiku napraviti.

TISO

Svaka čast. :god
Jesi li pomislio, da napraviš vacuform kit za prodaju?
Ja bih bio zainteresiran (a vjerovatno još koji na ovom forumu pa i šire)
Pošto pametniji popušta glupaci vladaju svetom!

mcaslav

Samo napred, početak obećava :)

Ništa nije toliko neizbežno kao greška na koju je došao red!

Svevid

Hvala i da odgovorim, nisam mislio praviti vakum kit za prodaju. Prije svega moram zavrsiti sta sam zapoceo i mislim da moje vakum forme su amaterske. Vise nego jedanput sam kupio maketu pa zazalio, nebi da budem jedan od tih sto uzima pare za nesto sto je vise samogradnja nego maketa. Mozda ako neko bi stvarno hteo da se zeza sa vakum formama sto sam napravio, mogao bi napraviti kopije i poslati po zahtevu.


relja

Kad sam video početk teme - zinuo sam od čuda ;)  Alal vera!

Do-Y ima neka "ukrućenja" duž trupa, pretpostavljam da će to da bude naknadno lepljeno?
"Nema te sportske aktivnosti niti seksualnog uzdbudjenja koje može tako da ubrza rad srca i podigne pritisak kao saznanje da je jedan deo makete u radu - nestao"

Svevid

Rebra sam odlucio polepiti kada zavrsim sa molerisanjem. Da sam ih napravio na drvetu mislim da nebi mogao dobiti dobar detalj vakumiranjem. Mislim da sam cak pogresio sto sam vakumirao citav trup. trebao sam napraviti samo nos u vakumu a sve ostalo bi bilo lakse u samogradnji. Nebi morao gitovati toliko spojeve. Na greskama se ucimo. Odlucio sam se za do-y zato sto nisam video da je neko radio taj avion, i zato sto je poprilicno jednostavan za praviti od drveta. Medjutim ravne povrsine i pravi uglovi nisu dobri za vakum formiranje, sto sam sada i naucio. Jos sam pogresio sto nisam napravio dovoljno pojacanja iznutra. Koristio sam dosta debelu plastiku i mislio da spoj ucvrstim sa trakama iznutra sto sam i napravio. Ali kada sam polepio prvi sloj tamiya putty morao sam ostaviti trup da se susi, polegao sam ga po strani. Plastika postala meka i spojevi se udubili. Sada gitujem sa auto gitom. Uskoro ce biti spreman za rebra i detalje izvana.