Revell 1/72 Lancaster Mk.I - new-tool (WIP)

Previous topic - Next topic

Warhawk

Inspirisan teškašima ostalih kolega, reših da se i ja prihvatim jednog.
Ovu maketu osvojio sam prošle godine na Revell on-line takmičenju za model meseca, kada sam pobedio sa njihovim Do-335
(hvala još jednom svim kolegama na pomoći sa glasovima).



Na prvu ruku, maketa deluje kao detaljna i kvalitetno odlivena. Rasklop takodje dobro smišljen, bez previše komplikacija.
Čitajući po drugim forumima, spominje se niz manjih grešaka - ugao krila, usisi na gondolama motora, točkovi, itd - ali time ćemo se baviti postepeno.
Novi Airfix ga jeste prešišao po pitanju detaljnosti (i neznatno po pitanju tačnosti pomenutih detalja), ali i dalje mislim od Revell-a može ispasti sasvim OK maketa uz malo dorada.

Mašina koju sam odabrao je B.Mk.I iz 619. Eskadrile RAF, korišćen početkom 1945. Do sada sam našao samo ovaj profil, tako da je svaka pomoć oko izbora propelera, kao i postojanja ledjne kupole i H2S radara ispod trupa više nego dobrodošla!


(izvor: Wings Palette)

Za početak, kao i uvek - kokpit.
Instrument tabla sa finim pozitivom, ne vidim potrebu za ecerajima.
Nazad sam napravio kutije instrumenata od razvučenih ramova, i izbuškao rupice za kablove


Sa fotki sam primetio da pod kokpita ima nitne, koje sam rešio da utisnem u aluminijumski lim, i onda zalepim tako da budu ispupčene nagore. Za ispravljanje lima koristim valjak iz mašinice za zavijanje duvana na tvrdoj podlozi (staklo).
Prvo sam na lim preneo položaje delova kokpita i ramenjače, pa onda blago označio raspored nitni.
Fun fact: samo deo patosa koji se vidi kroz kokpit bio je pokriven sa ukupno 4973 nitne u 22 različita tipa, ne računajući šrafove sa maticom!
Hvala kolegama za Bomber Command Foruma za ovu informaciju i priloženu dokumentaciju.
Naravno, stvar se mora malo pojednostaviti, pa sam rešio da sa dva različita točkića uradim sve nitne, neke u jednom, neke u dva reda. Za raspored sam iskoristio konstrukciju bombaluka. Po svoj logici, pod je za nju bio "heftan"
Jel sam ovim ispunio uslov za prijem u klub "rivet counter-a"?  :zvizduc


Posle sam Trumpeter-ovim Riveter-om (hvala Airsuba) utiskivao nitne.


I kad se odstrane unapred zasečeni viškovi i lim još jednom ispravi, dobija se ovako nešto


The fun begins...
'Once you get locked into a serious Model Master enamel collection, the tendency is to push it as far as you can.'

Novi Airfix jeste tacniji po krilima i motorima i gumama ali je isto tako sirov po pitanju povrsinskih detalja, staklurije i opceg izgleda.  Zato cu ja iskombinirati Revellovu trupinu sa Airfixovim krilima i stajnim trapom. Nije jeftino ali je jednim u zivotu.

cherny

Evo jednog iz istog squadrona, doduse iz malo ranijeg perioda, moze da pomogne oko detalja:

https://www.flickr.com/photos/spzabt/4080195827

mos

Odlicna tema. Meni se licno vise dopada revelom Lanklaster. Manji nedostatak su cevi mitaljeza koje su prilicno tanke. Uradio sam tu verziju sa kutije,
maketa je fina za rad. Pratim sa paznjom temu!  :super

Warhawk

Quote from: cherny on 08-02-2016, 21:17:35
Evo jednog iz istog squadrona, doduse iz malo ranijeg perioda, moze da pomogne oko detalja:

OK, znači imali su kupole. I žuto oko slova, što ovaj moj na profilu nema  :think
'Once you get locked into a serious Model Master enamel collection, the tendency is to push it as far as you can.'

djos & filip

Veoma interesantna tema, a ako se po jutru dan poznaje....bice i sta da se vidi i nauci.
Pozdrav

Ovo je samo hobi, ovo je samo hobi, ovo je samo......

cherny

I nisu imali radar. Evo jos par slika:




Warhawk

Hvala za fotke.

Koliko vidim, PG-S i PG-H nemaju žuto oko slova, a PG-D ima...
I mislim da nazirem i mala slova na nosu, verovatno to pojedinačno slovo ponovljeno
'Once you get locked into a serious Model Master enamel collection, the tendency is to push it as far as you can.'

Dragan

#8
Quote from: warhawk on 09-02-2016, 11:12:32
Koliko vidim, PG-S i PG-H nemaju žuto oko slova, a PG-D ima...
I mislim da nazirem i mala slova na nosu, verovatno to pojedinačno slovo ponovljeno

Prema nekim podacima, Lankasteri koji su ucestvovali u dnevnim bombardeskim akcijama imali su slova registracije uokvirena zuto, dok oni koji su dejstvovali nocu to nisu imali.
Zavisno od jedinice, neki Lankasteri mogli su imati ponovljeno slovo registracije aviona na nosu. To jedino mozes da utvrdis pomocu fotografije.
Nisu svi Lankasteri imali radar ispod trupa - to su imali samo avioni vodja formacija koji su zbog toga imali crveno obojen vertikalac sa crnom prugom koja je oznacavala formaciju - bas kao na kolor crtezu koji si postavio. Na tom crtezu malo mi mutno deluje zadnji deo radoma koji bi trebao da je proziran da bi se videla identifikaciona svetla:

Posto radis avion iz 1945. godine, sigurno je imao siroke krake elisa - "Paddle Bladed".
Srecan rad!

Warhawk

Hvala za informacije, Dragane

Quote from: Dragan on 15-02-2016, 07:16:30
Zavisno od jedinice, neki Lankasteri mogli su imati ponovljeno slovo registracije aviona na nosu. To jedino mozes da utvrdis pomocu fotografije.
Nisu svi Lankasteri imali radar ispod trupa - to su imali samo avioni vodja formacija koji su zbog toga imali crveno obojen vertikalac sa crnom prugom koja je oznacavala formaciju - bas kao na kolor crtezu koji si

Fotke još nisam našao, samo dva profila imam, oba imaju ledjnu turelu i H2S. Ni jedan nema slovo na nosu.
Sa druge strane, našao sam ovu fotku PG-D, koji ima H2S
Da li to znači da je on bio vodja formacije i da je niko drugi nije imao?



Quote from: Dragan on 15-02-2016, 07:16:30
Posto radis avion iz 1945. godine, sigurno je imao siroke krake elisa - "Paddle Bladed".

PD441 koji radim je proizveden 23. Novembra 1944.
Opet hvala kolegama za Bomber Command Foruma
To valjda sužava dosta izbora...
'Once you get locked into a serious Model Master enamel collection, the tendency is to push it as far as you can.'

Dragan

U jednoj bombarderskoj grupi bilo je vise aviona koji su imali H2S radar, sto je logicno - ako jedan iz nekog razloga ne moze da leti, glupo je da svi ostali bombarderi grupe (puka) ostanu na zemlji i cekaju da se taj popravi.
"Preziveli" stariji bombarderi vremenom su "apdejtovani" i dobijali su savremeniju opremu, pa i elise. Ima dosta fotografija na kojima je jedan isti bombarder u pocetku imao "spicaste" krake elisa, a kasnije je dobio "lopatare".

Warhawk

#11
Jedna super stvar je što sam na ovogodišnjem takmičenju u Mošonu našao dosta sitnih korekcija za ovu maketu po bezobrazno niskim cenama (uglavnom jer sam ja bio bezobrazan, pa se cenjkao sa svima  :zvizduc )
Druga super stvar je što sam završio sve ostalo po kokpitu:

Bokovi kokpita sasvim korektni i detaljni, ubačeno nešto žica...


Moj Lankaster nije imao male prozore na trupu, pa moraju biti zatvoreni "čepićima" od plastike ošmirglanim na oblik.
Ideja je da se ošmirglaju na oblik trapeza u preseku, pa kad se gurnu u otvore i zaliju lepkom, neće biti potrebe za gitovanjem posle...
Ništa komplikovano, samo se mora ponoviti 24 puta  :P


Ovo sam doradio...


... I ovo...


... U, a ovo tek što sam doradio... ispadoše sedišta makete za sebe.
Još samo Eduard pojasevi posle bojenja, i bombonica će da bude


I naravno, gde ste videli bombarder bez nišana (u ovom slučaju britanski Mk.XIV bombsight sa potkonstrukcijom i kućištem kompjutera)?


Još gomila sitnica nekih...


E da, napravio sam i ovu lampu  :P



Da budem iskren, malo sam se smorio sa ovim svim, pa sam rešio tu da presečem i ne zezam se sa ostatkom aviona



Šala mala, naravno, idemo dalje...  ;)
'Once you get locked into a serious Model Master enamel collection, the tendency is to push it as far as you can.'

Warhawk

OK, zvanično mi je ponestalo stvari koje se mogu dodati unutra...
Razlog za ovoliki zastoj bilo je konstantno gubljenje i ponovno pravljenje sitnih delova, u čemu je volan apsolutni rekorder (3 puta)  :headbang

Takodje sam kod bojenja naleteo na problem:
www.youtube.com/watch?v=IIW9sL-Yf6Q&feature=youtu.be&t=61

Da, sve je crno!
Da bi se barem nešto od detalja videlo kada se stavi staklić, morao sam nekoliko puta da posvetljavam sve "filterima" laka sa par kapi sive boje.
Neki delovi su dalje istaknuti washom, drugi grafitnom olovkom, a treći opet dry-brush tehnikom.

Glavni problem pri uklapanju trupa (na šta ukazuje i većina drugih recenzija ove makete) je na spoju konstrukcije bombaluka i polutki trupa.
Uzrok je bombaluk, koji je 0.5mm duži od predvidjenog ležišta u trupu, te ga je potrebno skratiti, i nešto suziti napred.


Takodje sam naišao na malu grešku. Sreća pa je na samom kraju, pa se produžetkom od 1.5mm ne deformiše kontura


Još gomila nekih sitnica, koje će se totalno videti kad se sklopi trup  ::)
Kamera, njen nosač, potpuno blesava trokrako-tronoga stolica radariste (za kasnije Lankastere) i nekoliko korpi za boce s kiseonikom.


I karte, moramo znati kuda idemo...
Odštampao sam na providnom dekal papiru, pa zalepio na beli dekal (lepak-na-lepak)


Kada se sve to strpa unutra, izgleda otprilike ovako nekako:


Jeste li sve lepo pogledali? Niste?? E pa, prekasno!
'Once you get locked into a serious Model Master enamel collection, the tendency is to push it as far as you can.'

Sandman

Vala izdetaljisao si ga za 11! :D Samo da ga više sklopiš....  >:D

Dobar ti je ovaj fazon stege sa dodatnim daščicama.

Warhawk

Quote from: Sandman on 05-02-2017, 20:41:00
Dobar ti je ovaj fazon stege sa dodatnim daščicama.

Hvala.
Daščice su potrebne zbog raspodele pritiska, inače bi nastala udubljenja na mestima na kojima je bila stega (trup bi se sužavao i širio).
'Once you get locked into a serious Model Master enamel collection, the tendency is to push it as far as you can.'