1:72 Revell Jas-39 D Gripen

Previous topic - Next topic

dragan_mig31

Quote from: nenobl on 02-09-2016, 05:37:10
chipping? na gripenima...

da chipping na gripenima.Ne do golog metala nego do neki prajmer ili sta je vec ovo.Kao sto sam pokusao da ja uradim ja ali ispalo je previse kontrastno i naravno kao po obicaju preterao sam.Zato sledeci put pre nego sto iskomentarises nesto ne bi bilo lose ad uradis jedan quick search na google pa da vidis da tako nesto zaista postoji.Cisto da ne bi gubio vremena na kucanju i kometarisanju.













dragan_mig31

Quote from: Laufer72 on 01-09-2016, 09:27:43
Dragane prijatelju moj, objektivno tvoj najlosiji rad u zadnjih nekoliko godina (kazem iskreno bez zelje da te povredim).

Maketa nema nikakvih slicnosti sa avionom koji predstavlja, slika dosta toga otkriva.



Sve najbolje

Sve to stoji druze moj.Revell je totalno pogresio boju dekala.Maketu nisam pravio za sebe nit cu je takmicim a nema sanse da se kupuju aftermarket dekale za ovu maketu pa sam zato i napisao OOB.Onaj za koga sam je pravio je prezadovoljan tako da zadovoljan sam i ja.Nego daj ti neki tvoji rad postavi na forumu pa da i mi vidimo kako treba da radimo makete ispravno.Mene iskreno zanima kako vi dezurni kriticari radite pa mozda cu i nesto od vas nauciti.

dragan_mig31

Quote from: dragan_mig31 on 02-09-2016, 11:20:20
Quote from: Laufer72 on 01-09-2016, 09:27:43
Dragane prijatelju moj, objektivno tvoj najlosiji rad u zadnjih nekoliko godina (kazem iskreno bez zelje da te povredim).

Maketa nema nikakvih slicnosti sa avionom koji predstavlja, slika dosta toga otkriva.



Sve najbolje

Sve to stoji druze moj.Revell je totalno pogresio boju dekala a za to nisam ja kriv pa da me tu nesto prozivas kako je ovo najgora maketa i slicno.Maketu nisam pravio za sebe nit cu je takmicim a nema sanse da se kupuju aftermarket dekale za ovu maketu pa sam zato i napisao OOB.Onaj za koga sam je pravio je prezadovoljan tako da zadovoljan sam i ja.Nego daj ti neki tvoji rad postavi na forumu pa da i mi vidimo kako treba da radimo makete ispravno.Mene iskreno zanima kako vi dezurni kriticari radite pa mozda cu i nesto od vas nauciti.

Laufer72

Evo recimo kad hoces da uradis maketu da "liči" na original, i polazna osnova ti je sledeća fotografija:



Onda maketa treba da izgleda ovako:



Nije mi želja da se sporimo jel ja odgovorno tvrdim da Dragan Cvetić  pravi odlične makete, ali ovaj Gripen nije na tom nivou. Pozdrav.

dragan_mig31

#19
NIsam ni ja rekao da pravim odlicne makete niti da je gripen odlicna maketa.Samo da sam je uradio OOB.Ali vidim kako izgleda kad radis maketu na osnovu crno bele fotografije.U najmanju ruku prelazi kamuflaze nisu ti iste debeljine i ostrine.Negde su premeki negde preostri.takodje na repu vidi se da ti je kamuflaza pobegla narocito gde ide zastava.I to je sve sto sam za 5 sekunde gledanja primetio na fotografiji koja je fotkana sa 50 metra daljine :) Ali nema veze to vec lici na original :)

Laufer72

Vratimo pravila foruma u normalu.

Dragane...standardno ODLICAN!!!  :bravo :bravo :bravo  :god

dragan_mig31

Uh pa neli je kritka dobra stvar?Ali to samo vazi kad ti nekog drugog kritikujes.Ali kad sam dobijes istu onda vratimo forum u normalu jel?

Lykos

Ljudi koliko imate godina,ponasate se kao razmazena derista.

nenobl

Quote from: dragan_mig31 on 02-09-2016, 11:17:26
Quote from: nenobl on 02-09-2016, 05:37:10
chipping? na gripenima...

da chipping na gripenima.Ne do golog metala nego do neki prajmer ili sta je vec ovo.Kao sto sam pokusao da ja uradim ja ali ispalo je previse kontrastno i naravno kao po obicaju preterao sam.Zato sledeci put pre nego sto iskomentarises nesto ne bi bilo lose ad uradis jedan quick search na google pa da vidis da tako nesto zaista postoji.Cisto da ne bi gubio vremena na kucanju i kometarisanju.











???????????????
Ti mene zezas.  ...zaboravi.   Odlican rad.

Noless

#24
Bas si se trudio da pronadjes slike Gripena sa cipingom ali ja ne vidim nikakav ciping (ali to te nije sprecilo da ih ipak postavis  :-\)?!

Ovakva reakcija nekih ljudi je negde i ocekivana s obzirom da izbacujes makete na 3 dana koje su by the way sve iste (i nijedna nije wow), bilo radio neku iz 50-60ih godina ili neku iz novije generacije...
i da tu je jedna te ista ekipa ljudi koja (svi znamo kako) reaguju na svaki tvoj post - potpuno neosovano i jako iritantno!


Bas sam imao potrebu ovo da napisem jer mi se skuplja vec duze vreme, ne mogu da verujem koliko su ti makete i komentari ekipe fake... clanovi koji te kritikuju su mnogo iskreniji mislim da bi trebalo da poslusas njihove savete. Danas fala Bogu imas google i youtube pa mozes da "ucis", usvajas i primenjujes razlicite tehnike kako bi podigao kvalitet izrade svojih maketa.

I na kraju evo ti neki linkovi da vidis kako izgledaju vrhunsko odradjene makete pa neka ti to bude domet kojem ces teziti.
http://dqscaleworks.blogspot.rs/
http://dzmodels.blogspot.rs/

Izvini zbog surove iskrenosti.

dragan_mig31

#25
Ma nema nikakvih problema niti ljutnje kolega.Sve sto ste rekli stoji i ja ne negiram to.Zato i postavljam makete na forumu.Da ne bi hteo da cujem kritike onda ne bi postavjlivao makete kao vecina ljudi koje dolaze na forumu?problem nisu kritike.Problem je nacin i ton na koji se to radi.To sto neki likovi imaju preveliki ego pa misle da su iznad svih i kao sa visine komentarisu i daju svoja zapazenja i misljenja kao da je to jedni ispravni nacin kako neko treba da uradi maketa.Niko nije ni pomislio da neko mozda bas tako hoce da mu izgleda maketa.Da neko mozda to radi za svoju dusu i je bas zadovoljan a pritom ne namece taj stil rada i ne glumi ekespert i ne smara ostale jlude.Sad mi je potpuno jasno zasto su mnogu maketari otisisli sa forumima i prestali da postavjlaju svoje radove ovde.Iz dana u dan sve manje ljudi postavljaju svoje radove a sve vise `ekseprti` se pojave na forumu koji ubijaju svaku zelju nekome da objavi svoj rad.A ja cu i dalje da objavim moje fake makete koje su btw sve iste i cu da ih izbacim na 2 dana ne 3 bas da bi imali vi eksperti necem o cemu bi mogli da se nervirate :)

pozz i sve najbolje :)

guster

Padose teske reci u ovom(bar bi trebalo da bude) lepom i miroljubivom hobiju.
Nekako sam mislio da maketarstvo okuplja ljude malo viseg kulturnog nivoa i praga tolerancije.
Ja bas i nisam pozvan da komentarisem, premalo toga postavljam ovde(delimicno i zbog svih pomenutih razloga), ali prosto ne mogu da odolim.
Svi su donekle u pravu, mislim da Dragan radi solidne makete, stancuje tri nedeljno i vec dugo nije napravio iskorak u smislu kvaliteta.
Verujem da bi mogao bolje ako se potrudi, a ne da ide samo na kvantitet.
Gotovo sve su OOB i kao da je cilj sto brze, a ne sto detaljnije i bolje.
Izgleda kao trka u naoruzanju, sukob je na pomolu pa treba ubaciti sto vise komada u borbenu upotrebu.
Naravno, to ne znaci da su makete lose, ali nisu ni za neko opste odusevljenje.
Porediti ga sa par ljudi ovde koji rade vrhunske stvari je pomalo neukusno, oni su liga za sebe.
S druge strane, istina je da ljudi odlaze razocarani sto postoje "ekipe" pa sta god neko od njih da uradi ( a bude tu i veoma prosecnih pa i losih radova), padne klanjanje do zemlje i neartikulisani uzvici divljenja.
Sistem "ja tebi vojvodo, ti meni serdare" samo da se nahrani necija sujeta.
Iskreno, draze mi je da cujem pravu i konstruktivnu kritiku jer samo tako moze nesto da se nauci, nego nezasluzene hvalospeve.
Malo objektivnosti svima bi dobro doslo, verujem da bi, kada bi se radovi postavljali anonimno, u nekim slucajevima komentari bili znacajno drugaciji.
Eto, pa sad pljunite ako vam se ne svidja misljenje.

Pozdrav,


dragan_mig31

Bas tako.Sve sto sj napisao stoji.Mnogi ljudi neznaju ali 90% makete koje uradim nisu za mene.Meni je izrada OOB makete za druge ljude posao.Ja od toga zivim i mnoge ove makete koje uradim bas kako sto uradim su narudzbina i recimo kao sto je ovde slucaj pretwrani vedering i ciping je po zahtevu musterije.Neznam u cemu je problem i sta ljudi misle ali ja sam samo obican prosek u maketarstvu.Uostalom vidi se i na takmicenju kad izlozim svoje radove.Aj razumeo bi sve ovo kad bi se ja hvalio i proseravao da sam vrh kao sto neki rade,ali ovako mi stvarno nije jasno.

Warhawk

Quote from: dragan_mig31 on 14-09-2016, 14:00:21
Mnogi ljudi ne znaju ali 90% makete koje uradim nisu za mene. Meni je izrada OOB makete za druge ljude posao.

Lično mislim da nema veze za koga se makete rade. Čim se urade prve dve, jedna je bolja od njih, a druga lošija. I u trci od 500 ljudi, jedan uvek poslednji kroz cilj stiže.
Kolegu Laufer72 ne poznajem lično niti ga branim, ali takav komentar na neki od svojih radova bih čak i pozitivno primio, naravno samo uz konstruktivan savet šta konkretno ne valja i kako da to u budućnosti popravim.
Tako pokazuje da temeljno prati nečije radove, i da ima neko konkretno mišljenje nasuprot "jao-super-pao-sam-sa-stolice-koliko-kida-majko-izlečio-sidu..."
Stvarno nema potebe za ovolikim kišeljenjem, napadima, i odbranama. Svi smo odrasli ljudi i trebalo bi da znamo da prihvatimo kritiku.

Što se makete tiče, možda su crni paneli na svetloj pozadini malo pokvarili opšti utisak, ali kad sam radim po narudžbini imam pravilo - ako se mušteriji svidja, meni još više  ;)
'Once you get locked into a serious Model Master enamel collection, the tendency is to push it as far as you can.'

Lykos

Postovani Maketari,
Ovde se radi dve stvari,maketarstvu i biznisu.Dragan kao sto i sam rece pravi makete za prodaju a ostali bar ja tako mogu a zakljucim za svoje maketarske vitrine.Ja nisam vrsni maketar ali ovo ne vodi nikuda.Vidim da bi komentare trebalo zadrzati za sebe jer ce sve otici predaleko.