Caproni Ca 310 Libeccio, VVKJ, Azur 1/72

Previous topic - Next topic

anki

I evo konacno posle 9 meseci zavrsih ovu skalameriju. Tipican short run Ceh. Kad se kutija otvori ima u izobilju stirena, rezina, eceraja, dekala....sve sljasti a onda kad se krene u sastavljanje pocnu da se otkrivaju predimenzionisani delovi u eceraju i rezinu, polutke koje se ne uklapaju, pogresni uglovi......sve ono sto pravi maketar shvata kao izazov a ne problem. Kriticna mesta na koja treba obratiti paznju su sklapanje polutki trupa (ako se ovo dobro izvede staklic kokpita sasvim lepo legne), zatim gotovo neuklopiv staklic nosa (ciji konus sirenja je potpuno drugaciji u odnosu na konus trupa pa je spoj na trup gotovo nemoguce napraviti skladno), rezinski delovi motora koji daleko prevazilaze gabarite kapotaza (pa je potreban ne plasticni hirurg nego ortoped da to sredi), klasicno izazovni spoj krilo trup i na kraju repni stajni trep (za koji ni u delovima ni u uputstvu nisam nasao oslonac nego valjda treba kao zeton da se ubaci u rupu pa gde zavrsi). Eceraj je posebno neupotrebljiv i samo manji broj delova sam iskoristio. Narocito mi je bila idiotska ideja pravljenja 3D olukastog blatobrana od ravne ecovane plocice tako da sam od toga brzo odustao i prema tocku vaku formirao pristojne blatobrane. U svakom slucaju za mene puno zabave a ne problema, jedino sto je napredak jako spor.

Dakle puno posla a onda kad se privede kraju - problem izbora bojenja. Naime puno smo pricali o bojama u koje je Libeccio bio ofarban u VVKJ. Necu da ponavljam argumente zasto sam izabrao srebrno farbano platno. Koga interesuje ima post u maketama u radu.
http://www.maketarskikutak.com/index.php/topic,21155.msg176150.html#msg176150

U svakom slucaju sada imamo na forumu i Mosovog sa nebojenim platnom i mog srebrnjaka pa ko kako voli.
http://www.maketarskikutak.com/index.php/topic,19282.msg165789.html#msg165789

Srebrna boja je iz Dupli Color enamel sprej boce, lakirano sa sjajnim Dupli Color enamel lakom takodje iz sprej boce i na kraju je Revelov mat akrilni vodorastvorivi lak nanet cetkicom da simulira obojeno platno. Po mom iskustvu ovaj lak najjace matira od svih i da jedan pomalo belicasto sivkasti ton boji sto je upravo ono sto mi je trebalo za ovu srebrnu semu. Isti postupak sam vec koristio na mom Hindu:

http://www.maketarskikutak.com/index.php/topic,11909.0.html

Inace maketa predstavlja masinu iz 1BP stacioniranu u Novom Sadu 1940. i radjena je prema fotografiji u nedavno izasloj knjizi o domacim Blenhajmima. Odatle i ovaj eskadrilski broj 2. Vazno je da su ovi avioni u VVKJ bili jako dobro prihvaceni i cenjeni. Imali su prilicno veliki nalet u kratkom vremenu i dobro su odradili posao skolovanja pilota za moderne visemotorne bombardere neposredno pred Drugi svetski rat. Kao posledica toga sledila je nabavka verzija 310bis i 311. Ovo je pomalo zacudjujuci podatak jer ovi avioni ni u jednoj drugoj zemlji nisu bili bas omiljeni, pre svega zbog svojih performansi. Inace treba i napomenuti da zbog svoje skolske namene ovi avioni kod nas nisu bili naoruzani.

Na kraju i o slikama. Izgleda da je falilo malo svetla pa su slike pomalo tamne. Na onima gde je svetla vise jasno se vidi odradjena granica izmedju metalne oplate i platna koju sam odradio pomocu oprobane kombinacije sjajnog i mat laka. Tu je i crno bela fotografija makete koja prikazuje ovaj odnos kao sto ga vidimo na referentnim fotografijama i data je bez ikakve post produkcije. Potrebno je samo jako svetlo (suncan dan za prave avione) i matirana srebrna izgleda kao svetla sivo bela na CB fotografijama. Konacno na poslednje dve slike je porodicna slika sa Ca311. Manje vise je to identican aparat ali su u odnosu na Ca310 ojacani pojedini elementi konstrukcije, izmenjen nos i kapotazi motora (motor je isti), pojacan stajni trap, uvedena gomila prozora, mitraljeska kupola pomerena napred, uvedena mitraljeska gondola za odbranu odozdo i bomboluci ubaceni u trup. Poseban post o Ca311 je odavno medju gotovim maketama.











mos

Eto sad imamo dve varijante.
Dobro izgleda jos ova dvojka mu lezi odlicno.
Mozda si motore suvise uvukao (mada na nekim fotkama zaista deluje da su vise uvuceni).
Sve u svemu dobar rad, maketa je malo teza za sastavljanje na nekim mestima, nos zadaje muke.
:cheers

anki

Motor je prokletstvo razmere i zelje proizvodjaca da da sto vise detalja. Ako ne uvuces ovoliko onda elisa previse strci i ovaj deo poput malog kompresora odmah iza elise ali na tom zastitnom poklopcu na motoru i pored stanjivanja strci ispred kapotaza. Zbog toga sam se opredelio za uvlacenje svega , radije nego da suvise strci. I sam si bio u dilemi sta sa tim. Nekako avion mi je izgledao realnije ovako.

Janjic

Pored sve te "muke" maketa je odlična   :)
凸(¬‿¬)凸