IAI Kfir C2, AMK, 1/48

Previous topic - Next topic

Miroslav Š.

Davne 1981.godine Ekvador je potpisao ugovor za kupovinu 10 jednosedih Kfirova C2 (serijali od FAE901 do FAE910) i dva dvoseda TC2 (serijali FAE930 i FAE931). Svi avioni su bili novi, dovezeni brodovima direktno iz fabrike IAI. Svi ostali korisnici van Izraela su kupili korišćene Kfirove.
U odnosu na Kfirove varijante C2 koji su korišćeni u Izraelu i u drugim zemljama, Ekvadorski su se razlikovali po nekim delovima i sklopovima koji su korišćeni na varijanti C7 (sedišta MB Mk.10, kompletan asortiman podvesa i uređaje za komunikaciju).
Maketa koju sam uradio predstavlja Kfir C2 FAE909 iz tkzv. Bronko flajta Escuadron-a 2113 koji je učestvovao 1995. u vazdušnoj borbi u kojoj je oboren peruanski A-37. Na FAE909 je leteo kapetan Guido Moya kao pratilac kapetana Mauricia Mate (FAE905) koji je izvršio obaranje u vazdušnom prostoru Ekvadora.

Sama maketa je prvenac firme AMK i izuzetno je prijatna za rad. Koristio sam set Astek modelsa za označavanje makete i pri tome sam se prilično namučio zbog vrlo lošeg kvaliteta dekala a što je opet pojačalo zadovoljstvo kada sam uspeo da ,,zauzdam i iskontrolišem zver" (dekale). Oznaku FAE na gornjaci krila sam farbao pomoću šablona koji sam uradio jer su se dekali iz Astekovog seta raspali...

Maketa je ofarbana Revelovim uljanim bojama R361 i R362 koje sam koristio kao osnovne za gornje površine...
U kabini sam koristio set eceraja od Eduarda mada nije bilo savim neophodno.
Kao glavni izvor informacija sam koristio knjigu LATIN AMERICAN MIRAGES od HARPIA Publishing-a.



























http://www.maketarplus.com/
2024. - godina borbe protiv nesklopljenih maketa!

zobo

Veoma lepa i detljno uradjena maketa. :cheers :super

milan78

#2
Odlican druze moj omiljeni jet!Hteo sam da kupim Azteck dekal i uradim u 72ci bas ovaj ali sam se razocarao kupivsi dekale za kubanske migove...uzas uzasa.Debelo silvering skida se boja sa njih tokom utrljavanja.Reci mi kako si se ti borio? :headbang
Instagram-Peacockscaleworx

Miha

Miki,alal' ti Kfir :cheers
Baš,baš,lep rad makete aviona koji ima priču :bravo

zero

Odlicna maketa,mislim da su najavili istu u 72ku.

Miroslav Š.

Zahvaljujem vam se na komentarima gospodo, drago mi je da vam je interesantna ova egzotika :cheers
milan78, da imao sam borbu sa dekalima kao što sam spomenuo. Kod mojih dekala nije bio samo silvering u pitanju nego i raspadanje prilikom dodira sa vodom a što znači da su već bili napuknuti. Skoro svi dekali su se raspali na dva ili više delova (zastave, rondele, ev. brojevi a o stensilima da i ne govorim) a bele linije na napadnim ivicama i gornjakama krila, na usisniku u korenu vertikalca su pored svoje krutosti i raspadanja bili dimenzionisani za Italerijev Kfir a što znači da za ovaj AMK-ov nisu nalegali u potpunosti po dimenzijama (merenja su pokazala da je ovaj AMK-ov Kfir skoro u brucu po pitanju dimenzija i geometrije...).

Fotka koja prikazuje klasičan silvering (kropovano i uvećano)



U prvi mah kada sam krenuo sa postavljanjem dekala koristio sam ovu hemiju koja nije pomogla (koju inače koristim godinama i vrlo sam zadovoljan)



Obzirom da nisam bio zadovoljan postignutim, taj dekal sam odstranio koristeći zeleni Mr. Mark Softer Neo (na Gašinu preporuku-HVALA) pa sam eto otkrio ono što sam i ranije znao/čuo teoretski ali nikada pre nisam koristio.



U međuvremenu, tokom te borbe  :cry sam naneo bele linije na gornjake krila tako što sam ih naneo četkicom pomoću šablona koji sam izradio od masking trake i novi natpis FAE...



...ali sam dobio informaciju od jednog ekvadorskog maketara da je taj moj ,,objekat FAE909" nakon sukoba sa Peruom iz nekog razloga izgubio deo belih linija na vazdušnim kočnicama na gornjakama krila pa sam ih i ja uklonio. Takođe sam dobio na uvid fotografiju baš tog dela tog aviona za period koji sam radio pa sam još malo ,,iskracovao" te bele linije.







Donjaka u toku rada...



Sa fotografija sam video (i dobio potvrdu od ,,izvora") da su Ekvadorci jedno vreme koristili crvene trake upozorenja bez ikakvih natpisa i žute plastificirane zaštitne navlake na glavama raketa Piton 3 koje su inače došle nakon sukoba sa Peruom kao prvi korak držanja koraka sa modernizacijom koju su započeli Peruanci. Do tada su uz Kfirove koristili rakete v-v tipa Šafrir 2 sa kojom je i oboren peruanski A-37.

Ima u ovoj priči još vrlo interesantnih detalja i događaja ali ne bih želeo da vas gnjavim.

http://www.maketarplus.com/
2024. - godina borbe protiv nesklopljenih maketa!

Miroslav Š.

Zaboravih da napišem... bele linije na napadnim ivicama i preko usisnika u korenu vertikalca su iz AMK kompleta. Odlični dekali :super
http://www.maketarplus.com/
2024. - godina borbe protiv nesklopljenih maketa!

milan78

Da uprostim gunze hemija pomogla?
Instagram-Peacockscaleworx

Miroslav Š.

Da, Gunze je pomogao i u skidanju i u postavljanju
http://www.maketarplus.com/
2024. - godina borbe protiv nesklopljenih maketa!

medico

lepo i pedantno što reče DjG ne izgleda kao avion koji nije video krpu ili mehaničara 5 godina !
zanimljiva šema , impozamntna mašina mada nism ljubitelj jet-ova.  Malo sam zbunjen sa revelovom 362 to je ova maslinasto zelena ? nju sam obično koristio za SMB JNA boju mozda ti je pomeren white balans ili si je mešao na slikama mi vuče na oker ?

dragan_mig31

Meni je bas dobar.Svaka cast.

Janjic

凸(¬‿¬)凸

viper


Mikoyan29

Vrlo pedantan rad uz zanimljiv tekst. Savrsena kombinacija!
Bravo!
MK "Oluj"

Sneni

To Know, To Will, To Dare and To Keep Silent
http://www.facebook.com/MaketarskiKlubKastelBanjaluka