Super Etendard (SEM) Kinetic 1/48

Previous topic - Next topic

viper

Završavam  ovu maketu, pa evo mogu iznijeti neke moje utiske.
Dugo sam se dvoumio između ova dva proizvođača Kitty Hawk i Kinetic  i odlučio sam se za Kinetic, jer izgled  da je jednostavnija za izradu. Radio sam francuza iz libijskog sukoba 2011.god.
Kitty Hawk ima bolji izbor naoružanja pogotovo za modernizovani SuE. Inače iz kutije Kitty Hawka možete napraviti samo moderniziovanu verziju, znači argentinski i irački otpadaju.
Kinetic ima odlične decale dizajnirao cross delta , a štampao Cartograf. Ako radite maskirnu verziju onda one preporučene boje u satavnici su oK ali Gunze 305 morate malo potamniti jer je svijetla. Tu bi bila dobra Gunze mr Color 305 jer je tamnija ili Humbrol 125 malo potamnjena.

Ja sam koristio Humbrol 125 sa dodatkom tamno sive i Model Masters Blue Grey FS 35237. i kao što se vidi na slici odgovara boji decala.

Kitty Hawk daje takođe pogrešno sjedište. Kinetikcovo je OK , ali ću tražiti neko rezinsko.Detalji  na Kineticu su dobri osim na trupu gdje su plići.

Na forumima sam primjetio da se ljudi žale na lošu satavnicu, istina ima dijelova za koje je dosta teško skontati kao se slažu ,ali ja nisam imao problema sve se složilo dobro. Malo je loši spoj krila i trupa. Najlošija stvar je samo vjetrobransko staklo koje je uže od trupa  otprilke 1mm sa obje strane i potrebno je gitovati.
Kinetic ima bolje urađen prednji stajni trap i kućišta točkova ,ali takođe i dosta  pin markova koje je dosta teško obraditi.


Ako radite rane francuske verzije, argentinsku, ili iračku onda je dobra boja Humbrol 125 ,ali sa dodatkom plave. Mislim da je to puno bolje nego koristiti kao u sastavnici Gunze 331.

Namjeravam raditi takođe još jednog , ali možda ovaj put Kitty Hawk ili ipak sačekam AMK.

Pokretne i upravljačke površina mislim da bi to trebalo da izgleda kao što sam uradio.

Koristio sam eduardov PE interior. Slikano mobitelom pri lošem osvjetljenu.









Tomcat

Once upon a time, when men were men, and you could tell a Tomcat guy by the size of his forearms; before LANTIRN, big motors and bombs...