Trumpeter 1/144 YF-22 Lightning II

Previous topic - Next topic

Sandman

Ova godina obeležava jubilej - 25 godina od završetka konkursa za ATF (Advance Tactical Fighter) - na kome je biran naslednik lovca F-15.

Na konkursu su se takmičila dva prototipa:

YF-22 (Lockheed/Boeing/General Dynamics) i YF-23 (Northrop/McDonnell Douglas)

Ovde predstavljam radove na Trumpeterovoj maketi aviona koji je pobedio na konkursu - YF-22 Lightning II (prvobitni nadimak kasnije serijski proizvođenog Raptora)...





Za sada sam sklopio kokpit, usisnike, izduvnike.. palo je nešto dodavanja stirenskih umetaka oko usisnika, a u nosni deo dodati su tegovi od sačme... Pao je i prajmer - crni Mr. Surfacer 1500




Sandman

Na izduvnike i deo oko njih sam naprskao Gunze metalajzer Dark Iron, a zatim ih ispolirao krpicom...


Sandman

U proteklom periodu, trup je sklopljen, zalepljeni vertikalci, izgitovani (skoro) svi spojevi, ugravirane izgubljene linije panela...






Sandman

Od prethodnog javljanja zalepljeni su horizontalci, juče je pao prajmer (Mr. Finnishing Surfacer 1500) + preshading, dok je prostor stajnog trapa ofarban u belu boju.

Danas sam ofarbao spoljnu stranu vertikalaca u Gunze H317 (FS36 231), a deo oko kokpita, kao i kompletne donje površine u Gunze H311 (FS 36622).

Ostaju samo gornje površine od kokpita ka repu kao i unutrašnje strane vertikalaca - to ide u FS 36118...

Zbog nezgodnog ugla vertikalaca nisam nikako mogao lepo da uslikam spoljnu stranu, mada mislim da se na poslednjoj fotki nazire nijansiranje i efekat preshadinga...








Sandman

Kamuflaža je danas završena, blutakom sam maskirao razgraničenje dela iza kokpita i naprskao Gunze H305 (FS 36118) koju sam prvo malo potamneo sa crnom jer je bila suviše bliska onoj sivoj na spoljašnjim stranama vertikalaca, a zatim sam posvetljenom nijansom naprskao sredine polja...

Samo još da se ofarbaju izduvnici u boju metala pa ide lakiranje...






Sandman

Moralo je da se desi i malo nevolje na ovoj maketi....

Nakon podužeg maskiranja izduvnika zbog stealth "reckavih" ivica naprskao sam Gunze metalajzere Dark Iron i Stainless Steel ... ali, nakon skidanja maski Tamiya traka je povukla farbu na par mesta.

Izgleda da je ili do podloge koja je dosta glatkija nego ranije jer sam koristio Mr. Surfacer 1500 koji daje jako glatku površinu.... ili je možda ostala malko masna podloga pre farbanja... ili je pak do same Tamiya trake, jer sam ovde koristio novootvorenu traku, pa joj je lepak možda nešto jači  :-\

U svakom slučaju metalajzer se podvukao i ispod trake, plus je skinuta farba na par mesta...

Sledi mali odmor od ove makete, pa kad skupim koncentraciju popraviću (moram da ponovo zamešam tu nijansu  >:()




Sandman

Četkicom sam popravio oštećena mesta, a pao je i gloss lak - Tamiya Gloss Clear X22...





Takođe sam četkicom malo docrtao oplatu izduvnika koja je u drugoj boji metala...


Sandman

I 22-ka je dobila dekale... i na ovoj maketi su rondele sa bojama falične - zvezde i unutrašnjost pravougaonih delova treba da budu transparentne, a Trumpeter ih je odštampao u beloj boji, tako da je ta greška najuočljivija na gornjoj strani krila...

I na ovoj maketi sam unutrašnji deo poklopca kabine preprskao sa Tamiya Smoke kako bih dobio "tinted canopy"....









Sandman

Tako je stajala još od faze delova na ramovima. Kad završi sve radove i kad postavim točkove probaću lagano da je izravnam sa podlogom.

Goran A.

Odace ga tockovi inace bi na postolju prosao kao veca maketa

Sandman

I poklopac kabine... na oba ova YF-a su poklopci kabine potpuno proizvoljno napravljeni  >:(

Pedja

Kao i uvek, precozno i pedantno.

Sandman

I Lightning II je dobio wash - takođe mix Raw Umbra i plave slikarske uljane..