IJN Shokaku, 1/700, Fujimi

Previous topic - Next topic

Deranius

U pitanju je maketa jednog od japanskih nosaca aviona iz Fujimi-jeve waterline serije. Maketa je starija (iz 1994. godine) i data je kako je brod izgledao u periodu od juna do oktobra 1942. godine, posle prve nadogradnje. Ja cu ga raditi u verziji koja je ucestvovala u napadu na Perl Harbur 07.12.1941. Naime jedina razlika izmedju te dve verzije je broj trocevnih PV topova (verzija iz '41. ima 6 topova manje), kao i platforma za iste na pramcu (koje nema na ranijoj verziji). Evo fotki za pocetak.



















Janjic

Extra  :D
Brodovi su super, mada sitni dijelovi idu malo na živce. Vidim da je paluda urezana pa će detalji biti vidljivi kad je ofarbaš  :)
凸(¬‿¬)凸

Deranius

Da, urezana je i farbacu je AB-om, nadam se da necu izgubiti detalje. Malo je gruba maketa i ima flesa u poredjenju sa danasnjim standardom (pogotovo npr. Flyhawkovim maketama), no s obzirom od kad je, za to vreme je super. Takodje posto je waterline izdanje moracu i neku vodu da radim... No, o tom potom.

Janjic

Nećeš pogubiti detalje ;)
Ja sam na Hasegavinom Akagiju urezivao palubu, pa nisam izgubio detalje. I moja je maketa bila, kako kažeš, malo grublja, ali ništa strašno.
Ja sam more radio od silikona. Nisam bio zadovoljan kako je ispalo, ali da sam se malo više potrudio bilo bi i bolje :)
Šta ćeš za ogradu? Neki PE (ako ima da se kupi za ovu maketu?!) ili ide bez ograde?

Malo sam dosadan, pa izvini :)

Pozz drug,
Mladen.
凸(¬‿¬)凸

Deranius

Mislio sam da je radim iz kutije, ali mozda dodam neku ogradu ako budem imao viska u steku... Ne verujem da cu kupovati... Takodje moram da resim i propelere na avionima... No o tome kad stignem dotle... ;-)
Nisi dosadan, naprotiv.

Pozdrav,
Rade

Janjic

Ja sam pokušao napraviti propelere od plastike, od sprua.... ali šta god sam probao nije išlo. Imam ja PE propelera, ostalo. Koliko ti propelera treba, imam ja nekoliko u šteku. Da provjerim pa da ti pošaljem ;)
Trenutno nisam kuci, ali ti napiši pa ću ja da pogledam. Ograde nemam :( . Sve sam ispucao na Akagija. Bilo bi liepo ako šta nađeš pa da je postaviš.
凸(¬‿¬)凸

Deranius

Wow, hvala. Javicu veceras kad dodjem kuci, spremam se na posao... Cujemo se.

Janjic

Samo piči i nema na čemu :)
Zvao sam djevojku, provjerila je i imam dvanaest komada ;). Tvoji su  :D. Samo šibni poruku meni u inbox sa tvojom adresom :)

Pozdrav i čujemo se :)
凸(¬‿¬)凸

Deranius

Evo konacno i malo update-a za ovaj build. Nije ih bilo ranije, zbog turbulentnosti zivota...
Uglavnom, relativno lepo uklapanje za maketu ove starosti (iako je izdanje iz '94. godine, zapravo je samo rebox jos starijeg izdanja). Ne treba tuba gita i najvise je bilo potrebno na spojevima 'nadgradja izmedju prve palube i poletno-sletne palube. Prozorska okna su sva izbusena.
No evo fotki, nastavak uskoro...









Gotova je i artiljerija kao i komandni most.







Onaj osecaj kad se covek zanese sa lepkom pa ulepi i delove koji mu nisu potrebni. Protivavionski trocevci u kupolama posle refita 1942.



P.S. Izvinjavam se zbog osvetljenja, posto uglavnom radim maketu nocu... Kad bude gotova bice i bolje fotke... ;-)

Janjic

Drago mi je da si konačno nastavio sa radom :)

Dobro ti ide i finog si posla uradio. Ako mogu par zapažanja, naravo dobronamjernih.
Znam da su sitni dijelovi na ovoj maketi, ali bi trebao obratiti pažnju na čišćenje plastike od ostatka kalupa. Vidim da ti je na mostu i koliko vidim, na cijevima artiljerije ostalo dosta "mesa" od kalupa. Kad obojiš maketu, to će da dođe do izražaja. Ako si mislio da ih očistiš prije farbanja, onda zanemari napisano. Za prozore ti je možda bolje bilo da si ih nakon farbanja i lakiranja, naglaso nekim laganim washem da dođu do izražaja.

Molim te, ovo što sam napisao je iz najbolje namere, nikako pametovanje samo savjet  :)

Pozdrav,
Mladen.

凸(¬‿¬)凸