Focke-Achgelis Fa 330 1/48

Previous topic - Next topic

capritim

Zanimljiv primerak teške egzotike drugog svetskog rata. Helikopter pokretan na komprimovani gas. Obično je bio na nemačkim podmornicama i služio za izviđanje. Pustili bi ga sa komandnog mosta na sajlu do visine 50 metara gde je lebdeo par minuta. Po završetku je vučen na sajlu ka podmornici, rasklopljen i ubačen unutra.

Maketa je FLY 1/48, short run, sa ecovanim dodacima. Par žičanih vodova u samogradnji i to je to. Rezultat zadovoljavajući.






mos

Fantastican rad ! Vrhunski detalji!  :cheers

djos & filip

Mnogo vise nego zadovoljavajuc rezultat. Svaka cast na trudu i strpljenju.
Odlicna mala buba.
Pozdrav

Ovo je samo hobi, ovo je samo hobi, ovo je samo......

Janjic

Dobar rad i interesantna mašina.

Prije nekih 6-7 godina gledao sam na kanalu National Geographic dokumentarac Convoy: War for the Atlantic i tad je u jednoj od epizoda prikazana ova letjelica. Do tada nisam znao da je ovako nešto postojalo. Baš je prikazan momenat kada ga puštaju u izviđanje i ponovno vraćanje na podmornicu pomoću sajle.

Svaka čast za rad! Meni je ovo pravo osvježenje na forumu.

Bravo  :)
凸(¬‿¬)凸

dragan_mig31

Video ga uzivo i izgelda jos lepse.Odlican rad.


vuk#75

Samo mala ispravka nije helikopter nego je zirokopter, gas u boci je sluzio za inicijalni pokret elisa a masina je letela pomocu vetra koji je vrteo elise.
Ova fenomenalna sprava se koristila tako sto je sama podmornica bila okretana u pravac vetra i ubrzavala da bi se dopio sto veci otpor vetra koji bi zapravo i podigao ovo u vazduh, sajlom je bila kontrolisana visina na koju ce otici i pomocu iste se vracala na palubu.

capritim


Lepa I fascinantna maketa. Zanima me koliko ju je vredelo tegliti sa sobom na borbene zadatke?

vuk#75

Quote from: JŽ on 15-04-2017, 12:48:32
Lepa I fascinantna maketa. Zanima me koliko ju je vredelo tegliti sa sobom na borbene zadatke?
Ovo cudo se skroz rasklapa a sluzilo je za izvidjanje I dizalo se 50 metara u vis. Razmisli I sam koliko bolje su mogli da vide sve oko sebe

Na Wikipediji pise da su time uspeli da spaze I potope samo jedan brod.
Isto tako se koristilo ovo cudo samo na juznim morima gde nije bilo stalnih saveznickih vazdusnih patrola.