RPM 1/48 Ford T Ambulans M1917

Previous topic - Next topic

Sandman

Pošto planiram da u narednih godinu dana radim više maketa iz perioda WW1, rešio sam da niz započnem (nadam se) nečim lakšim - legendarni Ford T model 1917, ambulantno vozilo.



Proizvođač makete je poljski RPM - do sada se nisam susretao u radu sa njihovim maketama, pa eto prilike da nadoknadim propušteno :)

Za početak, evo slike delova, radovi kreću uskoro...



medico

interesantno !
nisam navikao od tebe da radiš 1/48 ...mada obzirom kolicni je Ford ovo ti dođe kao veća 1/72ka.
ja sam sastavio njihovu celu seriju Fordova u 1/35 pre 10-tako godina i bio je to lepo iskustvo mada ih komotno svrstavam u kategoriju short run-ova .

Janjic

Uh lijepo!
Radujem se nastavku jer imam istu maketu, ali sa američkim oznakama. Kupio sa i pe set od firme Part.
Meni se čini, ali se nadam da griješim, da dekali nisu baš najboji?! Nekako mi djeluju kao dekali koje pakuje Akademi. Neću da kažem da su ih oni radili za ovu maketu, nego da su nekvalitetni kao njihovi. Opet kažem, nadam se da griješim.

Neka dioramica ili samo maketa :)
Molim te da postavljaš slike kako radovi budu odmicali.

Pozdrav svima,
Mladen.
凸(¬‿¬)凸

Sandman

Evo konačno prionuh na rad na Fordaljki...

Za sad sam sklopio donji deo šasije i motor.

Pojedini delovi su jako tanki i pipavi za rad, a tu stvar otežava i plastika koja hoće da pukne tamo gde ne želiš - već 2 dela sam prilikom skidanja sa rama lomio pa sam ih nadovezao, srećom uspešno... moraću vrlo pažljivo kod skidanja sa rama preostalih par filigranskih delova...







Detalji motora su me zaista fascinirali, šrafovi se jako lepo vide uživo.
Po sastavnici se ceo motor zaklanja haubom - ako me ne bude mrzelo možda napravim pola haube otvoreno...
Mada, čisto sumnjam da ću se time igrati, jer u sastavnici nema uputstva o farbanju unutrašnjosti vozila i detalja.



A koliko su se u RPM-u potrudili oko detalja na maketi govori i ova slika - logo Forda odliven na stepeniku!


Pedja

Bez obzira na teškoće izgleda kao odličan početak. Nadam se da će biti gotovo za prvu stogodišnjicu Velikog rata. :naughty

Sandman

Quote from: Pedja on 04-06-2017, 09:43:32
Nadam se da će biti gotovo za prvu stogodišnjicu Velikog rata. :naughty

U krajnjem slučaju biće spreman za drugu stogodišnjicu!  ;D >:D

Sandman

Nakon duže pauze evo povratka maketama :)

Ford je pred kraj sa sklapanjem glavnih sklopova - trenutno sam u fazi prajmerovanaj unutrašnjosti zadnjeg - transportnog dela, on ide u belu boju pa sam rešio da se malo igram preshadinga sa sivi i crnim surfejserom...






Sandman

Danas sam na unutrašnje delove naprskao belu boju - još samo da se izlakira i washuje pa da se zatvara i sprema za finalno sklapanje i prajmer/farbanje...




Sandman

Lakiranje i wash su malo pričekali, pošto sam radio još na par maketa koje čeka isti korak pa rekoh ajd sve odjednom :)

Gloss lak - Tamiya Clear X22
Wash - uljana slikarska Raw Umbra
Finalni lak - mešavina semigloss i matt Gunze akrilnih lakova...








Profa

Lepo izgleda ovo belo prefarbano drvo - sad još samo na par mesta da se bela oguli i daske malo izakaju...
Bogu fala što sam Lala! :)

Sandman

Pravo da ti kažem, razmišljam se da li da tu unutra išta više diram - kad se sklope krov i ova zadnja "vrata", unutra se apsolutno ništa ne vidi :D

Goran A.

Ovo si majstorski odradio, sto bi se reklo -ima dusu.

Sandman

Kargo prostor je zalepljen na šasiju, dodati su preostali delovi (branici i kutije na bokovima iza kabine), a pao je i prajmer (crni Mr. Surfacer).

Uskoro konačno farbanje! :)




Sandman

Ofarbana je i karoserija - koristio sam akrilnu plavkasto-sivu Tamiya XF-25.






Sandman

Danas sam ofarbao platnene delove - krov i detalje na zadnjim vratima.

Koristio sam akrilne Gunze H85 (Sail) i H404 (Khaki Brown), a sinkmarkove od rebara sa unutrašnje strane krova sam "kamuflirao" simulacijom tih rebara sa spoljnje strane posvetljenom H85.
Uživo je malo veći i vidljiviji kontrast.