Tomytec 1/144 F-15J

Previous topic - Next topic

Sandman

And now...something completely different!  :D

Doduše, i nije toliko drugačije (od moje tematike) - razmera je tu (144-ka), avijacija, moderna,... ali....

...ovo nije klasična maketa!

U pitanju je prepainted, "snap" maketa japanske firme Tomytec, verovatno nepoznate kod nas.
Uz par dodataka koji se naknadno kupuju moguće je napraviti "leteći" model "na žicu", sa LED diodama koje se ugrađuju u trup i svetle kroz izduvnike, simulirajući izduvne mlazove.

Farbanje delova je jako detaljno i precizno odrađeno, čak je i blagi wash urađen na linijama panela.
Metalni delovi deluju baš dobro, u više nijansi metala, a čak su i farovi za sletanje na nosnoj nozi stajnog trapa zafarbani!

U kutiji su data dva različita gornja dela trupa, jako slična doduše, razlikuju se samo u par detalja na silueti zmaja.
Ja sam se odlučio za avion sa serijalom 72-8963, jer je za njega moguće staviti i dekale sa "očima" i "čeljustima" zmaja koji baš dodaju agresivnom izgledu samog aviona.
Inače, ova šarena šema je specijalno farbanje iz 2003. godine za neki od skupova taktičkih snaga Japana.

Delovi se uklapaju fenomenalno dobro!
Imao sam bojazan da ću prilikom skidanja delova sa spruova oguliti prethodno ofarbane delove, međutim, ta mesta se toliko slabo vide nakon sastavljanja da nije bilo potrebe da se bilo šta dofarbava. Maketu sam ionako uradio iz čiste dokolice, jer je ovih dana prosto pakleno vruće za bilo kakvo ozbiljnije "standardno" maketarenje.
Poklopac kabine je bio jedini deo koji je zahtevao nešto više obrade - imao je liniju livenja celom dužinom odozgo, te je tu palo šmirglanje i poliranje u više iteracija, vodeći računa da ne ošmirglam i ramove kabine koji su fabrički ofarbani.

Maketu sam započeo u subotu predveče, a gotova je tek danas iz čiste potrebe da se neki bitniji spojevi dobro osuše + lepljenje dekala i mala obrada poklopca kabine + wash na točkovima.

U svakom slučaju, finalni izgled je vrlo sličan standardnim maketama, na par mesta se vide spojevi koji bi se kod standardnih maketa gitošmirglali, ali to ovde nisam radio kako ne bih morao da jurim nijansu kamuflažne boje pri dofarbavanju... Za moju kolekciju Japanaca u razmeri 1/144, sasvim dovoljno!  ;D





























Detalji...













Standardno poređenje sa Kingstonom...  8)


AcaDinic