T-54B, MiniArt, 1/35

Previous topic - Next topic

Miroslav Š.



T-54B
MiniArt, 1/35
Tekst i fotografije: Miroslav D. Šljivić

Tokom trajanja ere ,,Hladnog rata" između zemalja bivšeg Varšavskog ugovora i NATO pakta obostrane atomske pretnje su imale za cilj da odvrate suprotnu stranu od eventualnih vojnih ,,avantura". Da nije bilo tih ,,atoma" najveća pretnja konvencionalnog sukoba koja bi dolazila sa istoka i uz veliku buku se kretala ka zapadu bile bi oklopno-mehanizovane jedinice Varšavskog ugovora. Po nekim procenama, u drugoj polovini pedesetih godina, NATO nije imao potpuni konvencionalni odgovor na eventualni oklopni cunami na čijem bi vrhu bio tada najbolji tenk tipa T-54/55. Familija ovih tenkova je direktni naslednik oklopne familije T-44 i još dalje, svojevremeno dokazanog T-34.
T-54B sa topom D-10T2S od 100mm sa ožljebljenom cevi koji je imao stabilizator Ciklon, odličnim dizel motorom V-55, uređajima za noćna dejstva i pojačanim sredstvima veze, jačim oklopom i boljom transmisijom od svojih prethodnika je obećavao dobre rezultate u odnosu na zapadnu konkurenciju u slučaju potrebe angažovanja na livadama zapadne Evrope. Među prvim krupnijim sastavima koji su dobili ovaj odličan tenk, bila je i čuvena ,,Tamanska" divizija koja bi sigurno bila na samom vrhu spomenutog cunamija...
MiniArt je pripremio pravu lepezu maketa tenkova iz familije T-54. Dobio sam veliko zadovoljstvo da zavirim u kutiju sa delovima za T-54B (kat.No.37019) u kojoj su uredno složeni ramovi koji nose ukupno 801 deo (674 plastičnih delova, 108 na listu sa fotoecovanim delovima i 19 prozirnih). Da, 801 odlično izliven deo. Iskusniji maketari kojima je oklop specijalnost će odmah sasvim tačno pretpostaviti da je u pitanju maketa koju je proizvođač prilično ,,usitnio" u rasklopu. I zaista jeste tako. Ali, prelistavajući sastavnicu i pregledajući delove, uvideo sam da je rasklop sasvim logičan i ne suviše komplikovan. Date su mogućnosti da svi otvori budu u zatvorenom ili otvorenom položaju, sve osovine su pokretne, gorivni vodovi između rezervoara su posebno izliveni, date su dve opcije za točkove, sistem nosača buradi sa gorivom je po svemu autentičan, cev topa je iz jednog dela (data je i  cev topa za T-54 ranijih podvarijanti)...
Po sastavnici sklapanje počinje sa patosom tela tenka na koji se postavljaju osovine sa torzionim elementima. Na taj sklop se dodaju vertikalni zidovi tela tenka a koji su nosači unutrašnjih zidova na kojima su izliveni određeni elementi koji su osnova za unutrašnjost. Ta osnova dolazi više tj. sasvim do izražaja u maketi T-54B pod oznakom Interior kit (kat.No. 37011) u kojoj je dat kompletan unutrašnji sadržaj zajedno sa motorskim delom te je ona namenjena sladokuscima koji obožavaju detalje unutrašnjosti.
Nakon sklapanja tela tenka, postavljanja gornje ploče sa prstenom kupole, pozicioniranja kutija sa alatom i rezervnim priborom kao i rezervoarima te postavljenim točkovima (naravno, na suvo), ekipa MiniArt-a nam preporučuje sklapanje gusenica. Svaka gusenica je sačinjena iz 90 pojedinačnih članaka koji su veoma lepo izliveni i po obliku vrlo bliski originalu.
Za unutrašnjost kupole je predviđena kompletna optika i top (iako ovo nije Interior kit) tako da ako i ostavimo otvorene poklopce na kupoli, ona neće biti obična crna rupa. Za kupolu su predviđeni čuveni PAM DŠK, oprema za noćna dejstva, cerada-pokrivka, prilično tanki rukohvati za posadu i pešadiju i ostale pripadajuće ,,sitnice".
Set ecovanih delova (108) sadrži dosta sitnih delova koji prilično podižu nivo detaljnosti makete. Mreže koje se postavljaju iznad motorskog dela su izuzetno tanke i odaju veoma dobar utisak. Inače, kompletan list eceraja je veoma tanak tako da nema bojazni od predimenzioniranosti ili velike debljine tih delova.
Jedina stvar koja traži pojačanu pažnju su sitni delovi koji se nalaze na ramovima i koji prilikom skidanja mogu da budu oštećeni. Pre skidanja istih, dobro pripremite svoje sečice i skalpele i to je to.
Šeme farbanja su tipične sovjetske jednobojne u ,,ruskoj zelenoj" boji. Oznake su za četiri vozila:
1-T-54B ,,beli 236", SSSR, druga polovina 50-ih
2-T-54B ,,beli 371" iz Tamanske divizije 60-ih godina
3-T-54B ,,beli 145" sa zimskom kamuflažom (bele fleke po zelenoj boji, prilično interesantna šema)
4-T-54B, gardijski iz 50-60-ih godina.
MiniArt se potrudio da u sastavnicu postavi tabelu boja sa originalnim nazivom svake boje i uporednim nazivima/numeracijama za pet proizvođača (Vallejo, Humbrol, Mr. Color, TESTORS i AMMO MIG) što maketarima prilično olakšava izbor boja.
Svoju ocenu ove makete će uskoro dati i maketar koji će je ,,testirati" a što ćemo svakako u dogledno vreme i objaviti u formu kompletne gradnje.
Ovaj prvi pogled na delove za maketu T-54B ukrajinskog MiniArt-a daje prilično dobre i pozitivne utiske. Siguran sam da će svako ko je bude sastavljao imati razloga za pravo maketarsko zadovoljstvo.
Zahvaljujem se ekipi iz MiniArt-a na ustupljenoj maketi.
P.S.-Preporučujem gledanje novog MiniArt-ovog sajta!













Mnogo više fotki detalja na miniart-models.com/products/37019-t-54b-early-production/ i na http://www.maketarplus.com/?p=2689

:cheers

http://www.maketarplus.com/
2024. - godina borbe protiv nesklopljenih maketa!