Revell 1/72 Fokker Dr.1

Previous topic - Next topic

Sandman

Kao što rekoh na početku ove kampanje, u narednih godinu dana radiću više maketa iz perioda WW1, pa nakon poodmakle faze radova na Fordu, započeh jedan avion.

Za početak avio maketa, uzeo sam Revellov Fokker Dr.1 u 72-ci - njihova novija maketa, tako da su detalji dosta fini, a za uklapanje ćemo videti uskoro...



Trenutno su sklopljeni i prajmerovani neki delovi kokpita... uskoro njihovo farbanje...


mos


Sandman

Oprskao sam veći deo unutrašnjosti kokpita - Gunze H85 (Sail color), crni prajmer je poslužio kao blagi preshading.
Ostaje ovaj trouglasti deo na bokovima koji ide u boju drveta...




zamorano

Imam i ja jednog, kad završim tekuće (jednog dana ;)), on je sledeći. Pratim i kradem ideje...

Pozdrav!

Sandman

I Fokker je malo pričekao sa završetkom radova na kokpitu, wash i finalni lak... Razlog je maketa u narednom topiku :)

Gloss lak - kao i obično Tamiya Clear X22
Wash - slikarska uljana Raw Umbra
Finalni lak - drvene trouglaste površine mešavina semigloss i matt Gunze akrilnih lakova, a ostatak unutrašnjosti matt Gunze akrilni lak...




Sandman

U proteklih par meseci slabo sam maketario, ali nisam zaboravio ovog Fokkera - malo sam čeprkao po viškovima dekala i naletim na tablu dekala za Eduardovog Dr.1, i promenim potpuno koncept rada na ovoj maketi - ipak neće biti Rihthofenov (onaj veliki u 1/28 će biti njegov), nego primerak na kome je leteo Paul Baumer. Šema farbanja je skroz luda i nisam mogao da joj odolim.



Maketa je spremna za farbanje - prajmerovao sam je u dve boje - ispupčene delove platna preko rebara na krilima, repu i trup sam prskao sa sivim, a udubljene delove platna na krilima i repu kao i kapotaž motora sa crnim Mr. Surfacerom. Preko svega ovoga ide odozgo boja platna, pa preko nje četkarena maslinasta, dok odozdo ide svetlo plava (slična RLM 65 ako se ne varam?).






medico

temeljna priprema pred farbanje  :mjetal
mozda si ipak trebao da ides sa belom mesto sive , crvena je nekako specifična u pokrivanju , kako bilo držimo fige  ;)

Sandman

Dobar deo repa ide u belu boju, kao i vertikalac, pa sam delimično i zbog toga radio miksovani prajmer, kako bih umanjio vidljivost crvene ako je samo jedna boja prajmera (a crni je previše jak kao podloga za svetle boje kamuflaže).

Inače, izazov će biti farbanje tog repnog dela, najviše zbog crnog obruba oko vertikalca - Eduard tu daje maske, ali srećom u sastavnici postoji "sken" table sa maskama, tako da ću to da skaliram pa da napravim od Tamiya trake...

Videću još kojim ću tačno redosledom da radim farbanje, dosta je delikatna šema...

Sandman

Rešio sam da krenem farbanje od belih delova - repni deo je skoro ceo u beloj boji, osim asimetričnog dela na horizontalcu.
Na krilima sam naprskao belu na mesta gde idu oznake.
Fotografija ne može najbolje da dočara ova bela polja, ali uživo se vide blage nijanse bele na mestima gde su rebra na krilima i repu.









Kad se boja dobro osuši, maskiraću ova bela polja pa ću najverovatnije naprskati prvo svetlo plavu na donje površine trupa i krila...

Sandman

Prvo sam odradio ostatak repa - maskirao sam levu polovinu repa i bokove trupa koji su ofarbani u belu boju.
Zatim sam na desnu polovinu repa naprskao crni surfejser - išao sam sa par jako tankih slojeva tako da se po rebrima providi nešto svetlija nijansa podloge, što sam i želeo da postignem kao neki vid preshadinga.





Bela polja na gornjem i donjem krilu preko kojih idu oznake, takođe sam maskirao i pripremio za ostatak kamuflaže.

Krenuo sam sa donjim površinama - koristio sam akrilnu Gunze H67 (RLM 65) - na više mesta sam video da tu nijansu otprilike koriste za Fokkerovu tirkizno plavu za donje površine.
Za površine između rebara sam je dodatno malo posvetleo belom bojom, tako da se sva rebra lepo vide...



Sa donjih krila sam skinuo maske jer mi više neće trebati, a i kopkalo me da vidim kako je ispalo maskiranje bele u kombinaciji sa donjom plavom :)





Mala pauza sada da se ovo dobro osuši pa prelazim na gornje površine...


Sandman

Kad sam već na Fordu farbao kremkaste nijanse, iskoristio sam inspiraciju da odradim i osnovu gornjeg dela kamuflaže - akrilna Gunze H85 (Sail).
Kao i na donjim površinama, i ovde sam se malo igrao sa preshadingom, i uspeo da postignem željeni efekat.
Rebra sam dodatno istakao posvetljenom H85 sa par kapi bele.

Znam da se ovo sve neće primećivati uopšte kad dođe glavni deo kamuflaže (grubo četkarena maslinasta sa vidljivim potezima četke), ali prosto me je mamilo da vežbam "crtanje" brašem, za neku buduću maketu u ovom stilu koja ima vidljiva rebra na krilima...

Vertikalac je beo, ali ima crni obrub. Eduard je uz svoju maketu dao maske za ovaj deo, ali pošto od te makete imam samo deo dekala, iskoristio sam sastavnicu, lenjir i rad u Corelu da uradim sam maske... skicirani rep dimenzije kao na ovoj maketi sam skenirao, pretvorio u krive u Corelu, umanjio malo koliko je potrebno za obrub i zatim to odštampao na pausu. Tamiya traku sam zalepio preko crteža na pausu, makazicama opsekao i eto maske u domaćoj radinosti. Nisam baš najzadovoljniji krajnjim rezultatom pošto su opsecanje i centriranje tako male maske išli jako pipavo, ali opet, mislim da je bolje nego da sam četkicom pokušavao da iscrtam taj obrub...


Lykos


Goran A.

Taj obrub moze cetkicom da se doradi. Uz malo strpljenja, bice OK.

relja

Pratim temu, kao tutorijal :) čeka me ista ova maketa.
Bravo!
"Nema te sportske aktivnosti niti seksualnog uzdbudjenja koje može tako da ubrza rad srca i podigne pritisak kao saznanje da je jedan deo makete u radu - nestao"

djos & filip

Odlicno izgleda, platno.....savrseno.
Sa nestrpljenjem cekam dalje...:)
Pozdrav

Ovo je samo hobi, ovo je samo hobi, ovo je samo......