Revell 1/72 Fokker Dr.1

Previous topic - Next topic

Sandman

Kamuflaža na ovoj maketi je danas u suštini gotova - možda samo neke finese da se dorade gde zatreba ali to je to, ostaje samo prljanje, neki blagi wash, a pre toga naravno lakiranje i dekali.

Tzv. "streaky" kamuflažu sam odradio jedinom jako grubom četkicom (dosta tvrda dlaka) koju sam imao. Radio sam koliko sam mogao prema postojećoj slici koju sam već kačio ovde.
Nisam baš najzadovoljniji krajnjim rezultatom, trebalo je da se više vide "talasi" ove tamne maslinaste boje, tj. na nekim mestima da bude gušće, a na nekim ređe nanesena.
Obzirom da sam kao jedinu odgovarajuću nijansu pri ruci imao akrilnu Gunze H304 Olive Drab, posle par testova na komadu plastike, zbog brzog sušenaj boje radio sam relativno brzo finalne poteze, te sam se samo trudio da se tragovi četkice dovoljno vide. Verovatno su i malo krupniji nego bi trebali zbog razmere, ali u suštini, mislim da nije baš preterano loše za prvi pokušaj  :-\

Nakon završetka ovog farbanja i čekanja da se boja osuši, jedva sam čekao da skinem sve maske kako bi video da li je negde boja podlila, i kako uopšte finalna kamuflaža izgleda.
Moram priznati da mi se sviđa rezultat maskiranja, nije bilo podlivanja boje nigde, tako da ovog puta nema dodatnih popravki  ;D










Goran A.

Mnogo dobro. Na tako maloj maketi, vise nego uverljivo

Lykos

Srki ovo je fantastično!

zamorano

Pa sad, tačnu ocenu možemo da damo tek kada ga slikaš kroz mikroskop... Ovako, uveličan makroom, izgleda samo odlično ;)

Uf, ali posebno herojski potez da umočiš četkicu u Gunze... Kako si uspeo da ostane tako ravno, jesi razređivao nečim? Ili je trik u brzopoteznoj primeni?

Pozdrav!

Sandman

Hvala na komentarima :)

Quote from: zamorano on 07-06-2018, 12:13:53
Uf, ali posebno herojski potez da umočiš četkicu u Gunze... Kako si uspeo da ostane tako ravno, jesi razređivao nečim? Ili je trik u brzopoteznoj primeni?

Nisam razređivao pošto bih sigurno onda skinuo i donji sloj boje platna (takođe Gunze akril) :)
Četkicu sam nakon "natapanja" bojom par puta obrisao o ubrus, da skinem višak boje, i onda vukao poteze koji podsećaju na drybrush tehniku, samo što je ovde bilo nešto više boje na četkici.
Možda samo da sam imao nešto sitniju dlaku na četkici, potezi bi bili finiji, a tragovi četkice možda finije vidljivi.
Poteze sam vukao slobodnom rukom što bi se reklo, samo sam se trudio da držim pravac pod uglom kojim sam uradio prve poteze.
E da, četkica je široka pljosnata - to olakšava rad jer ne moraš da vučeš previše poteza, pogotovo što se boja brzo "troši" sa četkice i još brže suši.

Mislim da će pravi efekat biti vidljiv tek nakon finalnog lakiranja nekim polumatt lakom.

Lanmi

Imao sam priliku pre neki dan da ga vidim uživo i stvarno je ovaj  streking (dobro da nije tverking  :o) super ispao. Ove fotografije su duplo krupnije nego što je maketa u prirodi tako da je efekat vrlo realan. Velika je hrabrost pokužati ovo četkicom sa gunze bojama, jedan prelaz i gotovo, nema popravke...
Milan Vukovic
https://lanmiblog.wordpress.com/

"Sve će to, o, mila moja, prekriti surfejser, boja i vaš"

Sandman

Legli su dekali i na Fokkera, kao i zaštitni sloj gloss laka pred wash.
Eduard je ovde odradio jako dobar posao - dekali su tanki, fino reaguju na dekal hemiju, i utisnuli su se u sve linije panela, čak se pod svetlom vide i tragovi četke od "streakinga" ispod dekala!
Izgleda da je Eduardova maketa za koji delić milimetra veća od ovog Revella - dekali su za nijansu veći nego bi trebalo, ali nije uticalo previše na konačni izgled.






Lanmi

Nema šta da se kaže, bez greške. Šou mu je ovaj krst na repu.
Milan Vukovic
https://lanmiblog.wordpress.com/

"Sve će to, o, mila moja, prekriti surfejser, boja i vaš"

Warhawk

Quote from: Lanmi on 18-06-2018, 01:52:06
Šou mu je ovaj krst na repu.

A tek onaj na vertikalcu... 
Krenuo čovek da oiviči, pa se predomislio. Onda je morao i s druge strane isto tako, čisto da ne deluje kao greška ::)
'Once you get locked into a serious Model Master enamel collection, the tendency is to push it as far as you can.'

Sandman

Quote from: Lanmi on 18-06-2018, 01:52:06
Nema šta da se kaže, bez greške. Šou mu je ovaj krst na repu.

Ima dve greške doduše - obe su moje  ;D

Ovaj krst na leđima se malo okrzao na jednom od krakova, pošto sam skalpelom opsecao belu površinu oko njega (dekal su dali da bude bela podloga ispod krsta koju sam farbao), no dobro, može da prođe kao "deo weatheringa" :)

Druga greška se odnosi na broj 1923 ispod krsta ne levoj strani vertikalca - dekal se malo podvrnuo prilikom pozicioniranja, i uprkos obilnoj količini vode nisam uspeo da ga ispravim - dekal je nešto veći zbog razlike u Eduard i Revell kalupima, te sam se jedino oko ta dva dekala malo mučio.

Inače, upravo ova dva krsta (repni i leđni) kao i asimetrično farbani rep su bili presudni da izaberem ovu šemu.

Quote
A tek onaj na vertikalcu...
Krenuo čovek da oiviči, pa se predomislio. Onda je morao i s druge strane isto tako, čisto da ne deluje kao greška ::)

Možda je imao toliko crne boje da oiviči samo jedan krst pa rešio da odradi sa obe strane (skoro) po pola (i još da mu ostane za potpis  ;D)

Sandman

Od zadnjih slika odrađen je wash, finalni sloj laka, a polako je počelo i sklapanje krila.




Goran A.

Mislim da će ovo biti najbolja maketa u kampanji. Svaka čast!

Lanmi

Virtuoz na malom prostoru. Super će ispasti na kraju,
Milan Vukovic
https://lanmiblog.wordpress.com/

"Sve će to, o, mila moja, prekriti surfejser, boja i vaš"

Sandman

Malo se odužiše finalni radovi, ali mislim da je vredelo ne žuriti :)

Sale Warhawk je zaslužan za razvlačenje sajli na ovoj ali i ostalim maketama gde to bude bilo potrebno (na čemu se puno zahvaljujem) - koristio je pecaroški najlon 0,073mm, ja sam samo na kraju sajle prefarbao akrilnom Lifecolor RLM66.

Elisu sam ranije ofarbao u boju platna, zatim sam joj osnovnu drvenu teksturu napravio pomoću akrilne Vallejo Smoke, i nakon crtanja laminiranih delova uljanom slikarskom Burnt Umbra preprskao sve sa Tamiya Clear Orange.

Sve u svemu, ovaj "privezak za ključeve" mi je bio jedna od zanimljivijih maketa za rad, posebno zbog pomalo komplikovanije šeme farbanja.





























Detalji





















Tu je naravno i legendarni flešić... :D



...ali za ovu priliku i jedan specijalni referentni objekat - elisa Fokkera Dr.1 u razmeri 1/28  >:D







Eto toliko od mene na ovoj maketi, idemo na sledeće projekte...

Goran A.

Izuzetno i perfektno, imam samo ovih par reči!