Polikarpov Po2 KP 1/72 Muzej JRV

Previous topic - Next topic

Biba Struja

Prva četiri komada dobijena za naše vazduhoplovstvo na Visu 14. septembra 1944. raspoređena su u Eskadrilu za vezu VŠ. Tokom rata dobili smo još oko 25 do 30 aviona, a posle rata usledile su masovne isporuke - samo tokom 1945. godine dobili smo preko 100 Polikaraca, a pored obuke pilota i kurirskih zadataka korišćen je i za popunu pojedinih borbenih jedinica kao laki noćni bombarder do nabavke savremenih aviona. Od 1948. ovaj tip aviona uvodi se i u VSJ, koji je ukupno dobio 87 aviona za obuku pilota, vuču jedrilica, bacanje padobranaca, kao sanitetski avion... U poljoprivrednoj verziji Polikarac je kod nas odigrao značajnu ulogu u suzbijanju najezde gubara.

Usled nestašice rezervnih delova za motor M-11D naši konstruktori su 1958. godine preradili zmaj aviona da bi ugradili motor Valter Minor 6/III od 160 KS.

Zadnji avion ovog tipa kod nas rashodovan je 1976. godine, a izloženi avion (registracija YU-CNT, fabrički broj 01021, evidencioni broj 0089) dobijen je na poklon od AK Mostar 1971. godine i to je jedini sačuvani originalni Po-2 u našoj zemlji. Pored njega, u muzeju se čuva i verzija sa rednim motorom Po 2W. (preuzeto sa sajta Muzeja JRV http://www.muzejvazduhoplovstva.org.rs/eksponati.php?jez=sr&id=46)



Što se tiče makete, maketa je dobijena vec sklopljena i prefarbana prajmerom, moja je bila zavrsnica. Na žalost oznake su bile jako loše, pa je uradjena u "old school" fazonu. Što se tiče dorada stavljeni su rezinski motor i elisa, nove instrument table i uradjene zatege.















milan78

Pre jedno sat dva sam pretrazivao MK na temu po-2.Istu maketu se spremam da radim.Elem,sve ok lepo s obzirom na KP koji brat bratu nije ni los ali dekali su maketu unizili.Toliki trud oko zatega,koje realno nije lako uraditi.Generalno lep rad na temu muzejskog polikarpova. :cheers
Instagram-Peacockscaleworx

Profa

Uf... generalni utisak dobar, al' da ne nabrajam zamerke (a znaš ih ;)), mogu samo da kažem da ti to umeš mnogo bolje i pedantnije
Bogu fala što sam Lala! :)

Biba Struja

Da sam radio maketu od nule naravno da bi bila bolja, ali kao sto rekoh, dobih je sklopljenu.....