ICM 1/48 Spitfire MkIX JRV

Previous topic - Next topic

YU-DFY

Kao sto naslov kaze, maketa je ICM Spitfire MK IX koji je sluzio zajedno sa jos dva primerka (ako me secanje dobro vara, kroz JRV prosla su tri primerka u toku rata).
Maketa je osrednjeg kvaliteta. Uklapanje nije tako lose sem kod spoja krilo-trup gde sam morao dosta da gitujem. Panelizacija je plitka pa sam se i tu potrudio da produbim panele. Plastika je nekako krta pa mi je skrjber pobegao na par mesta, pa onda gituj i ispravljaj. Oznake pripadnosti sam sam farbao po metodi old school. Prvo sam oznake nacrtao na papiru sestarom i olovkom (nikakav corel i kompijuter) sto ce reci teknikom poznatom 80-tih i 90-tih proslog veka. Onda sam to prekopirao na tamija traku i isekao precizno (kruznim) skalpelom. Petokraka na trupu mi je mało pobegla u stranu.
Maketu sam farbao Vallejo bojama. Ako se dobro secam brojeva 160 (tamno siva), 154 (donjaka) i 090 (zelena gornjaka).
Evidencioni broj koji je na ovom primerku 444 (ako se dobro secam) nisam namolao. Valjda ce biti i to jednog dana.
Slike bi mogle biti bolje, al. sta da se radi, sliknon a brzinu mobilnim, pa malo posvetljene. Dnevnog svetla (ovde gde zivim, citaj Swe) nece biti do marta tako da budete zadovoljni i sa ovim sto prezentujem.  :D  ;)
Smrt fasizmu, sloboda narodu!!!







Miha

Igore,oznake su ispale "zayebalo vek".Ja bih ga malo još "začađavio"jer je u pitanju second hand mašina koja je dobro raubovana pre predaje novim vlasnicima.U svakom slučaju-lepa maketa :super

milan78

Lepo izgleda meni generalno se svidjaju te Icm 1/48.Prepak mi je drazi zbog dekala.Mada tebi nisu trebali.
Instagram-Peacockscaleworx

medico

#3
lepo izgleda, farbane oznake stvaraju lep utisak, ofarbaj zeleno poziciono svetlo kao i usta cevi topova u gunmetal, pito cevi nema ?
Za danasnje standarde efekti ostarevanja su .... najblaze rečeno izostavljeni , no to je vec stvar ukusa.
Skini žičanu antenu nisu je imali !
U drugoj polovini 1940 počelo je skidanje HF a montiranje VHF radio uređaja koji nije zahtevao dugačku žicu već je cela antena stajala u "držaču antene " i tako je ostalo do kraja u isto vreme su stavljani IFF uređaji sa antenama (trup - horizontalci) one su se zadržale max do 1943 .
Tako da naši Spitfajeri bilo Mk.V ili IX ne bi trebalo da imaju bilo kakvih antena.
preporučujem :
http://spitfiresite.com/2010/04/spitfire-masts-and-aerials.html
forum.keypublishing.com/showthread.php?127718-Question-about-Spitfire-Antennae

YU-DFY

Medico oko sokolovo  ;D pito cev je ostala na ramu ofarbana. Primetio sam da je nisam zalepio tek posto sam okacio slike na forum.
Sto se tice ostarevanja, tu si potpuno u pravu. Ovaj primerak je bio izraubovan i istrosen tako da sam mogao i tu da poradim na tome. Ali, veliko ALI, ne volim prljavstinu, pogotovo na avionima a spit je olicenje lepote i gracioznosti. I zena mi govori da sam previse opterecen cistotom i urednosti u privatnom zivotu. Ona to zove opsesivno kompulsivni sindrom. Ona je isto lekarka kao i nas kolega Medico. Ipak ce ova maketa da krasi moju policu i ja cu da gledam u nju svaki dan. A da mi spit bude prljav i musav,  ma ne  ide nikako :-)

relja

Meni se mnogo sviđa ovako "čist" Spitfajer, a nafarbane oznake i te kako povećavaju vrednost makete.

Jedno pitanje: koja je ova plava boja korišćena oznake?
"Nema te sportske aktivnosti niti seksualnog uzdbudjenja koje može tako da ubrza rad srca i podigne pritisak kao saznanje da je jedan deo makete u radu - nestao"

YU-DFY

Plava je Vallejo 049 Oxford blue. 70807

relja

"Nema te sportske aktivnosti niti seksualnog uzdbudjenja koje može tako da ubrza rad srca i podigne pritisak kao saznanje da je jedan deo makete u radu - nestao"

Зоран 1962

Odličan spit.Meni se svidjaju čiste makete.Stvar ukusa pojedinca.Rad je prelep. :super

flanker

U početku će biti teško, ali će zato kasnije biti još teže.

Tomcat

Spitfire je uvek lep, bilo cist ili musav, meni se svidja  ;)
Once upon a time, when men were men, and you could tell a Tomcat guy by the size of his forearms; before LANTIRN, big motors and bombs...