Flyhawk Models "HMS Prince of Wales" 1/700

Previous topic - Next topic

Oruzar

Pozdrav svima,

Postovane kolege maketari, predstavljam vam novi proizvod kineske kompanije "Flyhawk", kao sto kaze sam naslov teme, u pitanju je engleski brod u razmeri 1/700, iz perioda Drugog Svetskog rata, konkretno iz decembra 1941. godine tik pred sam tren pre nego sto je potopljen, od strane avijacije japancke carske mornarice u iznenadnom napadu.
Kompanija "Flyhawk je dobro poznata ljubiteljima plovila , a i od skora i ljubiteljima oklopa u 1/72 razmeri. O kvalitetu proizvoda nema sta reci osim reci hvale.
Pa da pocnemo.

O Brodu:



"HMS Prince of Wales" je bio Engleski kraljevski vojni brod kralja George V-a, izgrađen u brodogradilištu "Cammell Laird" u Birkenheadu u Engleskoj. Bio je uključen u nekoliko ključnih akcija Drugog svetskog rata, uključujući borbu u danskom prolazu iz maja 1941. protiv nemačkog bojnog broda "Bismarck" gde je neznatno i ostecen, ali veoma brzo popravljen i vracen u igru, operacije pratnje konvoja na Mediteranu, kako i njegovu poslednju akciju gde je i potonuo u Pacifiku, u decembru 1941.
Interesantno je reci jos da je "HMS Princ of Wales" imao neuobicajenu bitku istorije, prvi put je video akciju u augustu 1940. godine, dok je još uvek bio usidren u doku i nije se otisnuo u more ni prvi put, napadnut i oštećen je od strane nemacke avijacije,nakon toga brzo je popravljen i kao nada i ponos Engleske kraljevske mornarice, upucen u rat. Sta je interesantno u okoncavanju njegove karijere 10. decembra 1941. godine? To je sledece da su "HMS Prince of Wales" i razarac "HMS Repulse" koji au zajedno ucestvovali u akciji, postali prvi ratni brodovi u Drugom svetskom ratu koji su potonuli isključivo dejstvom vazdušnih snaga protivnika istog dana u vremenskoj razlici od samo nekoliko minuta, na otvorenom moru, a predodređena im je uloga ove klase brodova iskljucivo za mornarički rat, starog klasicnog vida ratovanja, brod na brod,medjutim nije bilo tako, Japanska avijacija im je odredila subdinu, kako i prisustvo nosaca aviona, tad carskog Japana, koji su i omogucili dejstvo avijacije, i samim tim promenili tok buducih bitki na moru za sva vremena. Olupina leži na 68 metara dubine, u blizini Kuantana, u Južno-kineskom moru.

O maketi:

Kao i prethodni opis proizvoda ove kompanije,veoama je tesko zapoceti ovaj "review" ne reci ovo...ali zaista je tako...prozivodi kompanija "Flyhawk" su po odlivcima i kvalitetu spajanja zaista najbolje makete na svetu, sve se sklapa perfektno, dekali su odlicni, boje stampe dekala perfektne...i svaki sledeci proizvod je bolji od predhodnog.Sto se tice ove makete, mislim i odgovorno tvdim da je situacija ista, kao i sa njihovim prethodnim proizvodima. Evo fotografija delova i kratkog opisa sta je u kutiji. U kutiji se nalazi 37 ramova sa delovima u apsolutno fenomenalnom kvalitetu, i pet individualnih delova sto zajedno cini ukupan broj od 635 plasticnih delova . Svi delovi su upakovani u "malo" jaci najlon, sto je plus za prethodna pakovanja, jer mnogo bolje stiti delove u toku transposrta makete. U kompletu nema ecovanih delova,utegi za antensku mrezu...medjutim, "Flyhawk" je brinuo i o tome.
Citajuci po raznorazim forumima ... inostranim, ljudima uglavnom ne odgovara visoka cena makete sa "nabudzenom" kutijom, punom multimedije. Tako da je "Flyhawk" odlucio da pakuje standardnu maketu bez ikakvih dodataka, a za one resene da maketu "nabudze" u pozitivnom smislu tu su dodaci za bas ovu maketu koje cu takodje predstaviti u ovoj temi, takodje istog prozivodjaca.

Predstavljanje kutije FH 1117, plastika,dekali,sastavnica u koloru predivne stampe i teg:







Sledece sto cu predstaviti su dodaci za ovu maketu koju su iskljucivo vezani za brod, necu kao u prethodnim slucajevima predstavljati i plocicu sa imenom i postolje jer je zaista istog kvaliteta, i forme, sto je i dobro jer se lepo uklapa u kolekciju.
Pa da krenemo sa dodacima i pomagalima za rad makete.

Maske:




Drvena paluba:




Mesingani topovi:






Eceraj, koji se sastoji od tri rama, zaista ogromnog broja delova, izuzetnog kvaliteta:




E, ovo sledece je zaista nesto posebno i po prvi put vidjeno , kao dodatak za maketu, u ovom vidu izdanja i ponude. Naime ne radi se o nicemu stranom, nego o nacinu pristupa dodatnim delovima makete u razmeri 1/700. Radi se o rezinskim i aluminijumskim dodacima , koji predstavljaju ankere,veziva, i ventilacione otvore za brod. Radi se o 53 metalna dela i 59 rezinskih delova, koji se zaista moraju videti samo uzivo, da bi se poverovao kvalitet i tacnost odlivaka. Sve je to lepo spakovano u posebne kesice koje su oznacene i uredno spakovane u veoma elegantnu i cvrstu kartonsku kutiju, tipa kutije za skupocene satove, gde je posebno dat akcent na sigurnost delova gde je dno kutije oblozeno plisom, ispod kojeg je sundjer, mislim stvarnooooo :-), evo slika:






Zakljucak:



Mislim sta reci...maketarstvo je pogurano mnogo napred ovom kompanijom. Maketa je fenomenalna, dodaci izuzetni, pakovanja vrhunska, pravi "Royal Class". Preporucio bi ovo svakom ko zeli da ima stvarno...najbolju maketu ovog broda u ovoj razmeri, a u istinu i ostale razmere bi mogle pozavideti...veoma!!! Srecan sam sto imamo ovako nesto na trzistu, dobro je imati ovakvu konkurenciju.

Zahvaljujem se dragoj Ruth i prijatelju Arthur-u ,kompaniji "Flyhawk" . Ruth, drustvo, pozdravljam vas ako citate ovo ;) .

Hvala svima takodje koji su ispratili ovu temu.

Dragan.






Deranius

 :bravo Samo mala ispravka HMS Repulse je bojni krstas iliti battlecruiser klase Renown, a ne razarac i mnogo je veci od razaraca.... HMS Hood, koji je potpljen u akciji lova na Bismarcka je takodje bio bojni krstas, ali klase Admiral....

Oruzar

Hvala.Podatke sam nasao na netu pa sam im slepo poverovao jer su bili na "dobrim" sajtovima.

Deranius

Desava se i 'dobrim' sajtovima pogotovo ako su prevodi... Sa Repulsom i PoW su bila i cetiri razaraca doduse...

Lanmi

Još jedna ispravka koja nije bitna za samu maketu, potopili su ga bombarderi Betty koji su poletali sa kopna a ne sa nosača aviona.

Inače zaista impresivno deluje maketa, ja i dalje odolevam brodovima mada imam par nosača u šteku...
Milan Vukovic
https://lanmiblog.wordpress.com/

"Sve će to, o, mila moja, prekriti surfejser, boja i vaš"