Heller Mirage Mara 5pa 1/72

Previous topic - Next topic

milan78

Pozdrav svima.Retko,skoro nikad ne radim restauracije maketa,ali sad nisam odoleo...naime,Sloba @Tomcat mi je ovu maketu poklonio koju je verujem uradio pre 10god.Bila je mirage 3r,te sam ja nju potopio u muskulo,ocistio,pogubio neke delove,delimicno rastavio i ostavio.Kasnije sam nabavio sve noseve koji idu u kutiji heller mirage 3/5/r i onda dobio ideju da uradim ovaj argentinski avioncic.Zanimljiv derivat miraza 3 koji je originalno Peru koristio,pa kao pomoc u eventualnoj odbrani od Cilea za vreme Foklandskog rata,donirao Argentini.Nisu korisceni u konfliktu jer dok se sve sleglo rat je bio zavrsen. Glavna stvar je da sam preradio nos,dodao master pito cev od kfira,napravio sve one antene koje idu na Mara,ceo kokpit skrecovao i sediste resin,dodao naoruzanje,sredio izduv,napravio nosace,topove i od kfira uzeo st.trap i poklopac kabine.Vetrobran sam morao da termoform metodom uradim,jer je vetrobran dobro zamaglio.Dakle prva restauracija,prva freehand kamuflaza,prvi staklic ovom metodom.Naucih nesto.Boje humbrol 94 posvetljena a zelena je 78 sa malo 116.Dole je humbrol 28 sa belom u mixu.Dekali viskovi i Rv aircraft za mirage 3 i to je to.Nisam rezao panele te sam ih samo malo naglasio pigmentima.Evo slika.

















Instagram-Peacockscaleworx

Tomcat

Super je, puuuuunooo bolji nego sto je bio. Inace maketa je radjena u jesen 2001., kad sam u NS nasao masu raznih Heller maketa :-)
Once upon a time, when men were men, and you could tell a Tomcat guy by the size of his forearms; before LANTIRN, big motors and bombs...

Warhawk

Što dobro izgledaju ovi jedva naglašeni paneli...
Svaka čast!
'Once you get locked into a serious Model Master enamel collection, the tendency is to push it as far as you can.'


djos & filip

Mogo toga .....po prvi put   :super
Odlican Mirage, bas je lepo ispala kamuflaza.
Detalj razlicite kamuflaze na rezervoarima je odlican.
Svaka cast, isplatio se trud.
Pozdrav

Ovo je samo hobi, ovo je samo hobi, ovo je samo......

Goran A.

Lepo ti idu te male dorade a ova varijanta je prvi put na Kutku. Postojala je i trobojna kamuflaza za Maru ali relativno kratko, boje kao ovde ali uz dodatak trece.

milan78

Hvala svima.Nisam video tu trobojnu semu.Znam za braon-radom tan,i onu low vis.Ova je koliko znam najranija po uvodjenju u njihovo vazduhoplovstvo.
Instagram-Peacockscaleworx

Goran A.

#7
Po dolasku u Argentinu, ne bas odmah, peruanske petice su dobile, osim originalne, i drugu kamuflazu u zavisnosti od dela drzave gde su bazirane. Ova treca je varijacija obe.

Goran A.

Ima na netu sjajna fotka iz jedne od baza na kojoj se vidi opste sarenilo svih varijanti Miraza na kojima su leteli Argentinci leteli.

milan78

Ako nije problem ja ne mogu naci tu sliku,da se postavi ili pukne link.Imali su trobojnu na Mirage 3e i Daggerima...ona slicna SEA...
Instagram-Peacockscaleworx

Fredi


Goran A.

#11
@milan78

Izvinjavam se, dao sam ti pogrešnu informaciju.  Maločas pogledah knjige, ona trobojna kamuflaža koju sam ti pominjao, ticala se argentinskih Miragea IIICJ/BJ (ex-izraelski) koji su naknadno dobili trobojnu šemu, a posle dve varijante dvobojnih šema.

Avion na koji sam u prvi mah mislio, bio je dvosed IIIBJ, dužeg je nosa i ima isti crni anti-glare panel, pa sam ga u sećanju permutovao sa Marom.

Ukupno je bilo 3 dvobojne i 2 trobojne šeme na avionima Mirage/Dagger, plus siva jednobojna koja je kasnije usvojena. S tim da se SEA boje na M IIIEA i Daggerima razlikuju u nijansi i to do prvog remonta. Razlike su malo ali primetne, kasnije su M IIIEA i Daggeri farbani istim nijansama.

milan78

Generalno miraz3/5 je meni neiscrpna tema novih saznanja.Zato pomislih daj da vidim ima li slika takvog.A verzija,bukvalno su ih radili vizuelno drugacije kako koja zemlja narucila.A juzno amerikanci su tu i sami prednjacili,pantera,elkan,mara,dagger,finger....nesher,kfir.Tako juce naidjoh na sliku argetinskog dvoseda sa izduvom kao CJ i krece polemika jel ex IDF ili Francuz poreklom.....
Instagram-Peacockscaleworx

Goran A.

#13
Okaci link ili sliku, reci cu ti koja je varijanta. Bivsi izraelski dvosedi se od M IIIDA razlikuju po nize postavljenim antenama na repu. Kod francuskih su blize vrhu vertikalca.

Jedan podatak u prilog raznolikosti - familija M III/5/50 i Kfir, Cheetah, Pantera su imali 39 spolja razlicitih noseva plus desetak koji su se razlikovali po unutrasnjoj opremi.