SdKfz 250/9, Esci, 1/72

Previous topic - Next topic

Dragan

Maketa koja je 18 godina cekala svoj red... i docekala ga je. Jedino sto sam doradio je unutrasnjost kupole - lafet topa, zatvaracki mehanizam... to je bilo neophodno jer sam odustao od stavljanja zicanog zastitnog pokrova posto je bio lose odliven tako da se unutrasnjost kupole jasno videla. I, naravno, stap antene.
Boje: oklopna siva: Mr.Color 116; zemlja: neka moja mesavina; top i mitraljez: Model Master 1795 Gun Metal. Glanc-lak Tamiya X-22, mat-lak Model Master 2015.











Cudno: na fotografijama topovska i mitraljeska cev, kao i stap antene deluju deblje nego nego u stvarnosti na maketi kad se normalno gleda?  :think

nesha

Stari dobri ESCI, bili su vrhunski u svoje vreme.
Nego da nisi malo preterao sa blatom? Mislim jedino ako ćeš da praviš diorame kako ga izvlače iz neke kaljuge u Rusiji, posle 50 godina  ;)
Za antenu,  misteriozna pojava...

Dragan

Quote from: nesha on 10-03-2018, 18:37:17
Nego da nisi malo preterao sa blatom?
Nisam! Ideja da svoja vozila boje Panzergrau (vrlo tamna siva, skoro pa crna) Nemci su zasnivali na ideji da ona vecinu vremena provode u kakvoj sumi tako da se ta tamnosiva stapala sa hladom od drveca; u gradu bila bi parkirana u senci zgrada. Sve je to bilo lepo dok u leto 1941. nisu dosli u ruske stepe: ravno, nema sume, samo sparusena zuta trava na kojoj su se tamnosiva vozila jasno videla kao na dlanu. Prvo resenje bilo je da vozila premazu blatom! Kasnije je problem resen uvodjenjem oker zute.




zamorano

Baš zanimljiva kamuflaža... Ono, vidi se da je blato, nije da nije, ali je malo nekako jednobojno ili tako nešto pa nije sigurno da li je blato ili možda nafarbana kamuflaža (sa baš baš debelom bojom :)). Malo vrlo suptilne varijacije u boji (kao suvlje i vlažnije blato) bi, čini mi se, bilo dovoljno da reši tu dilemu i objasni o čemu se radi.

Pozdrav!

nesha

Uzeo mi reč iz usta. Jeste, koristili su blato kao privremenu kamuflažu i u Rusiji i Africi.
Samo malo da je tanji sloj boje i malo nijansiranja. Rade to ljudi,  nego je osetljivo u maloj razmeri

Dragan

Blato je blato i uvek je isto ako je sa istog mesta. Razlike u nijansi jedino mogu da se jave ako je vozilo prvo proslo preko jednog teren, a onda 100-200 kilometara dalje preko drugacijeg zemljista. To se najbolje vidi na kolima koja se uvek voze na istoj relaciji; kad se sve osusi nijansa je uvek ista. U ovom slucaju, posada je uzela zemlju sa jednog mesta, napravila blato i zamazala vozilo.
Sa debljinom blata je ista prica kao i sa topovskom cevi, stapom antene... meni na maketi deluje sasvim solidno, a namerno sam malo jace nabacao bas da bih naglasio premaz blatom; sa jedne strane tesko da bi bilo kakav premaz farbom (na pravom vozilu) bio ovako reljefan (tu ne racunam zimmerit premaz), a vec sam jednu maketu (Wespe, Esci, 1:72) uradio na slican nacin i da podloga nije bela (zimska kamflaza) premaz "blatom" bi prakticno prosao nezapazeno. Najzad, Nemci cesto na Istocnom frontu nisu imali dovoljno farbe pa je bilo slucajeva da su vozilo visebojno maskirno bojili samo sa prednje strane - onoliko koliko neprijatelj moze da vidi.
Dok sam radio maketu imao sam ispred sebe nekoliko fotografija na kojima se jasno vidi da posada nije stedela blato. Kasnije u postu sam samo kao ilustraciju stavio prvih par slika koje su mi bile pod rukom (Skvadronova edicija Panzer Colors, prva knjiga), a sad nemam vremena da ponovo listam da bih ih pronasao.
To je "prokletstvo" sitnijih razmera: ako se neki detalj uradi u razmeri on se ne vidi i zato ga nekad treba malo karikirano uvelicati da bi "legao" kako treba. Precnik originalnog stapa antene je 5 mm, u razmeri 1:72 to bi bilo 0,07 mm; ko bi to primetio? Zato je na ovoj maketi stap antene precnika 0,25 mm.
Slicno je bilo i sa cetvrocevnim flakom kojeg sam nekad davno uradio: spoljni precnik cevi topa je 40 mm, u razmeri to bi bilo 0,55 mm. Posto je Esci dao cevuljage od bar 1,5 mm (ako ne i dva - ne secam se vise), kad sam ih zamenio iglama 0,6 mm... jeste tacno, ali nije to to. Onda sam stavio igle 0,8 mm i to je (po mom misljenju) bilo ono pravo!

Starac sa planine

Quote from: Dragan on 14-03-2018, 13:24:10
Blato je blato i uvek je isto ako je sa istog mesta. Razlike u nijansi jedino mogu da se jave ako je vozilo prvo proslo preko jednog teren, a onda 100-200 kilometara dalje preko drugacijeg zemljista.

Pa... ne baš. Postoje varijacije u nijansi blata zbog stepena vlažnosti. Voda u blatu uvek ide naniže, tako da će donji delovi blata biti tamniji. Na mestima koja su zagrejana (motor, auspuh...) će se brže i ravnomernije osušiti, tako da će tu biti najsvetlije. Takođe će na pogonskom delu ostati duže vlažnije, ako je teren mokar, mada će na felnama, zbog centrifugalne sile biti vlažnije ka obodu.
Čak se i na onoj poslednjoj slici koju si dao za primer vide modulacije u boji blata. Sveže blato je uvek tamnije od sasušenog. Da bi blato stajalo na vozilu u ovoj količini mora da ima bar malo vode u sebi, tako da bi se razlike u nijansi pojavile.
Na ovome svetu, mogu da kažem što se dešava, to nije istina...

SASA

Mozda da se doda malo pigmenata u prahu,sa njima bi se postigao efekat neravnomernosti i izgubio bi se veliki kontrast izmedju totalno cistih povrsina i ovih umazanih blatom.

guster

Mozda je samo previse "blata" na tako minijaturnoj, a pri tome i detaljima veoma siromasnoj maketi, ako se ne varam, stara je preko 40 godina.
Maketa je dobra za ozbiljne dorade i detaljisanje, klot ne moze da lici na pravo vozilo ma koliko dobro bilo farbanje.
Ovde mi se cini da je i ovih par postojecih detalja uguseno velikom kolicinom blata, pogotovo na tockovima i gusenicama koji se od blata i ne vide.
Slazem se da bi neki pigment razbio monotoniju, moze da se nanese kao boja cetkicom, a onda mestimicno odstrani visak suvom cetkom.
Verujem da uzivo ne izgleda tako, ali na ovim makro fotkama deluje preterano.

Pozdrav!



Ćomi

Videh ovo pre neki dan i poceh da kuckam, a onda me posao odvukao na drugu stranu...
Dragane, bez uvrede, po mojim merilima - bas si ga preterao  :D
Ja mislim da se tebi malo zurilo, pa si onda sve sto je bilo sa sakrivanje malo "kamuflirao"... (Ovo pricam iz licnog iskustva  ;) )
Imas iza sebe dosta mbogo pazljivije uradjenih radova pa ok / mozda si sebi dao malo oduska / obzirom da je ova maketa previse igrackasta za bilo sta ozbiljnije (pomenuo je neko / bez ozbiljnog truda i rada)...
Kada kazem da si zurio, to sam nekako zakljucio jer se vide linije kalupa npr na dizalici, alatkama, cak i posle svog tog zamazavanja...
Ali dobro, malo si razmrdao ljubitelje oklopa na forumu...

Pozz,
Ćomi
No signature.

Dragan

Zahvaljujem svima na komentarima!   
Sto se tice efekta nabacanog blata - upravo to sam i hteo da postignem. Vec sam napisao da nisam bio zadovoljan tim efektom na jednoj drugoj maketi... na ovoj dobio sam efekat ispucalog blata. Kad je toniranje u pitanju - mozda u razmeri 1:35, ali na maketi koja je dugacka 5 santimetara... mislim da bi se to izgubilo. Na maketi nema totalno cistih povrsina - pre no sto sam nabacio "blato", zaprljao sam je tankim slojem "prasine", sto se vidi na prednjoj ploci motora i pozadi. Jedino sto mi se ne dopada je malo tamna boja blata - trebalo je da bude vise zuckasto, boja ruske ilovace... ali sad sta je tu je.
Nisam preterano zurio, ali sam kasno primetio linije kalupa na sitnim delovima; nesto sam uspeo da popravim skalpelom, kod dizalice sam se zeznuo - kontra sam je zalepio tako da je bolje ociscena strana do tela... ali na maketi to se toliko ne vidi. Uopste nisam isao na to da blatom pokrijem brljotine. Jedino sto me najvise zanimalo je da najzad isprobam Tamijin glanc lak.
Pozdrav svima!  :cheers