Airfx 1/72 Supermarine Spitfire Mk.I

Previous topic - Next topic

Lanmi

Završen još pre dve godine, ali nikako da ga okačim na forum. O maketi nema mnogo šta da se kaže nema problema sa uklapanjem, jedino što smeta prejaka panelizacija, tako da wash nisam ni radio. Boje su gunze, s tim što sam za donju boju kamuflaže koristio Gunze H314 izraelsku svetlo plavu, uglavnom na osnovu diskusija sa britmodeller foruma o ranoj RAF Sky Blue boji.
Meni zgodan uvod za SIG Spitfire.











Nekolicinu dodatnih slika možete da vidite na https://lanmiblog.wordpress.com/2016/03/07/supermarine-spitfire-mk-i/
Milan Vukovic
https://lanmiblog.wordpress.com/

"Sve će to, o, mila moja, prekriti surfejser, boja i vaš"


Maximum od te osnove I sve taman.
Nego zalim ljude koji zive pod nebom boje klasicne RAF Sky.

Goran A.

Maketa odlicna, duboki paneli mozda imaju bas tu svrhu da ustede vreme. Na slikama se ne vidi taj problem, spitfajerski utisak je postignut, dovoljno.

Mali osvrt na "Sky" dilemu. Nije tu stvar toliko nejasna, koliko je zbrka napravljena po forumima i pored dobrih objasnjenja koja su data od strane pojedinaca i autora, a koji su odavno postavili sve na svoje mesto. Konfuzija nastaje i kad se ponovo otkriva "topla voda", slicnosti nijansi, zajednickom prefiksu "Sky", sto iz zelje za senzacijom koja uvek prati nova otkrica, sto iz nepoznavanje materije.

Bicu kratak pa cu postaviti samo ono sto ima utemeljenje u zvanicnim dokumentima i fotografijama:

- Postojale su dve boje - Sky i Sky Blue. Ova druga je postojala u britanskom standardu jos od dvadesetih godina proslog veka.
- Sky - opisivana kao duck egg green, Sky Blue - kao duck egg blue.     
- Obe su koriscene na lovcima za donje povrsine, druga cesce. Dakle, koriscenje Sky boje nije greska.


Tesko je na crno-belim fotografijama ustanoviti koja nijansa je u pitanju, nije strasno osloniti se na dostupne reference za konkretan avion, cak i ako se kasnije ustanovi da su pogresne. Uopsteno govoreci, mislim da je u nedostatku istih, sasvim u redu osloniti se na sastavnicu.


voja

Lepo urađen Spitfajer Milane.
Šeta što ga je Airfix ugrobario sa tim panelima. Upravo držim maketu u rukama i posmatram te njihove panele. Nije toliko problem dubina panela koliko je problem njihova širina na ovoliku malu razmeru. Kod Tamiye su paneli mnogo umereniji, ali opet ta maketa ima nekih drugih nedostataka koji su popravljeni kod Airfixa.

Ovo što Goran kaže da je proizvođač možda hteo da nam uštedi vreme mi zvuči manje verovatnim jer čisto sumnjam da je neko u Airfixu razmišljao o vošu kada je panelizaciju na kalupu za brizganje. Neke novije Airfixove makete iako još uvek imaju duboku panelizaciju ne ide više toliko u širinu. Tu su se malko popravili.

Što se tiče Sky boje, tu može danima da se raspravlja i nigde se neće stići. Što Giran kaže, cela zbrka je nastala po raznim forumima. Ima negde sam pročitao da je to kao neka boja reke Nil pa se prvobitno tako nekako i zvala. Nisam se nešto udubljivao u svu tu raspravu.
Meni je samo bitna jedna stvar. Ako sam na prvoj RAF-oj maketi koristio Sky tog i tog proizvođača, onda nastavljam sa njime čisto da se makete na polici ne bi toliko drastično razlikovale jedna od druge upotrebom Sky i nekog drugog proizvođača.

Ono što je Airfix baš promašio je položaj mitraljeza u krilima. Otvore se dali tačno na sastavu gornje i donje polutke krila.
Mitraljezi na pravom avionu su bili postavljeni tako da su samo prva dva, bliža trupu, bila na sastavu donjake sa gornjakom, dok su krajnji blago išli ka gornjaki tj. zadnjem je bio otvor u gornjaki dok je predzadnjem 3/4 bila u gornjaki a samo 1/4 u donjaci.
To jemkod Tamiye jako lepo izvedeno. Ali su zato omašili na svome Mk. Vb gde se oba mitraljeza nalaze kao krajnja dva na Airfixovom Mk.I.





.

.

Dragan

Muzej u Hendonu objavio je knjigu o SLUZBENOM bojenju aviona RAF tokom Drugog svetskog rata.

Za period 1940/41 navedena su naredjenja AMO A.926/40 do AMO A687/41 i evo par izvoda iz tih naredjenja:




Goran A.

#6
"Nil" je treca boja, postojala i ranije. Koriscena u pocetnom periodu, sve do pojave "Sky" boje tokom 1940-te.

Lanmi

Meni više i ne smetaju ti paneli toliko verovatno se vid pogoršao  :). Tone i tone teksta su napisane, i vrlo žive diskusije na Britmodelleru, dođosmo sa Sky bojom kao da je japanska Ame-iro. Harikena sam uradio po standardnoj šemi paralelno sa ovim. Videću da ih uporedo uslikam, nego moram da kupim druge sijalice, mnogo me je svetlo namučilo tokom fotografisanja pa da probam da prikažem što realnije razliku u nijansama. Meni Sky boja kad se kaže logično mi je da vuče na plavu boju a ne na zelenkasto-žuto-"plavu". Ko kaže da su britanske kamuflaže dosadne?
@voja vidiš... ovo za mitraljeze nisam znao  ???.
Milan Vukovic
https://lanmiblog.wordpress.com/

"Sve će to, o, mila moja, prekriti surfejser, boja i vaš"

Pa I meni bi vuklo na plavu kada kazes Sky boja ali ocigledno je najcesca nebeska nijansa nad VB odvratna siva.

Dragan

U pominjanoj knjizi dati su uzorci boja.
Sky Type "S":


Sky Blue: