FW-190A-4, EDUARD, 1/48

Previous topic - Next topic

Miroslav Š.

Maketa je prava maketarska poslastica po svim pitanjima, tokom rada nisam naišao na velike probleme a ako ih je i bilo, uglavnom sam ja bio taj koji ih je pravio  :)
Kopajući po raznim dostupnim izvorima i kontaktirajući maketare i ljude koji se bave profesionalno istraživanjima u vezi sa ovom temom (inače, takođe maketari) saznao sam dosta novih stvari u vezi sa nemačkom kampanjom u Africi ali i neke stvari koje su vezane direktno za Rudorfera čiji sam avion uradio.
Da ne gnjavim mnogo, Rudorfer zbog svog karaktera nije bio rado viđen gost na okupljanjima veterana, ,,potrošio" je mnogo svojih pratioca u borbama ili jednostavno rečeno, nije bio ,,cool" lik...

Idemo dalje.

























Zahvaljujem se svima na komentarima i aktivnom praćenju rada  :cheers
http://www.maketarplus.com/
2024. - godina borbe protiv nesklopljenih maketa!

FLY BY WIRE

Odlican rad,svidja mi se kako si uradio wash  :cheers

Dejan68

I ako preferiram evropske šeme, ova 190-ka je odlično ispala sa pustinjskom šemom.
Bravo  :bravo

Miroslav Š.

Gospodo, hvala vam na javljanju i vašim ocenama :cheers

I ova maketa ulazi u grupu vrhunskog maketarskog hedonizma obzirom na ono što nam pruža. Vredi je uraditi :super
http://www.maketarplus.com/
2024. - godina borbe protiv nesklopljenih maketa!

Lanmi

Sviđa mi se kako je ispao na kraju. Mislim da se trud oko ostarevanja vrlo isplatio. Svidja mi se kako je suptilan pre-wash ostao vidljiv do kraja kamuflaže. Pitanje je kako ovo izvesti kod dvobojnih kamuflaža. Možda bi mogao malo da iskriviš pojas koji ide preko sedalnog dela ovako deluje malo uštirkano i možda da malo više isprljaš pojaseve, nekako štrče koliko su čisti. Ostalo mi se vrlo svidja, Eduard je ovim novim maketama stvarno podigao lestvicu.
Milan Vukovic
https://lanmiblog.wordpress.com/

"Sve će to, o, mila moja, prekriti surfejser, boja i vaš"

zamorano

To je to, ovo čuvam kao referencu kada budem radio nešto slično. Vidi se korišćen ali održavan avion a ne, kako se to obično radi po inerciji, avion na kojem je neko (ogromnom rukom ;)) nacrtao panele, prljavštinu i zakivke. :super

Pozdrav!

Janjic

Svaka čast. Nadam se da ću nekad dostići ovaj nivo izrade.
凸(¬‿¬)凸

viper


Miroslav Š.

#8
Gospodo, zahvaljujem vam se na komentarima.
Izabrao sam ovu šemu jer mi je privukla pažnju baš zbog boje i interesantne istorije samog letača a standardno ofarbanih (RLM74, 75, 76) je mali milion (iako je svaki priča za sebe).
Kao što sam već napisao, sam letač Oblt. Rudorffer nije bio omiljeni lik među svojim kolegama ali je ipak ostao upamćen kao 7. as pilot-lovac po broju vazdušnih pobeda svih vremena. Naravno, to možda i nije bila fer borba po pitanju skupljanja tih pobeda jer su nemački piloti bili trošeni od početka do kraja pa kom obojci a kom opanci dok su sva saveznička vazduhoplovstva imala drugačiji sistem koji je svakako bio mnogo humaniji (nakon određenog broja borbenih misija, letači su povlačeni u pozadinu ili sa borbenih dužnosti). I sam Rudorffer je u jednom posleratnom intervjuu izjavio sledeće: ,,...pa ko može da postane istinski as pilot lovac kada ga povlače posle nekoliko meseci ili godinu-dve borbenog letenja?!?" Možda je donekle i bio u pravu, rat je za.ebana stvar.

Što se tiče makete, zaista nemam nikakvih primedbi, nema ni jedne zamke pri sklapanju, rasklop tj. sam inženjering makete je odličan i skroz logičan. Jedina stvar na koju bih skrenuo pažnju je ta da je EDUARD u sastavnici predvideo otvorene polupoklopce stajnog trapa a u stvari oni treba da budu u zatvorenom položaju. Otvarali su se samo prilikom uvlačenja i spuštanja stajnog trapa.

Milane, probao sam ovu tehniku nanošenja wash-a i na višebojnim kamuflažama i efekat je isti, zaista. Uspeo sam i da izgubim ovaj efekat kada sam nanosio/prskao boju pod pravim uglom i razređenu u odnosu 50/50 ali kada sam nanosio boju na ranije opisan način (20% boja i 80% razređivač, pod oštrim uglom u više vrlo tankih slojeva) uvek je uspevalo. Obzirom da je ovo hobi i da nema žurbe, mislim da svi ovde prisutni maketari mogu da urade i bolje efekte od ovog koji sam ja postigao.
Što se tiče ramenih gurtni, slažem se za prljanje, moraću to da doradim jer sada kada se maketa ,,hladi" i što više bacim pogleda na nju, dolaze do izražaja još neki detalji koje treba uraditi. Inače, Oblt. Rudorffer je imao običaj da svaki put napomene svom glavnom mehaničaru kako želi da mu je leva gurtna van kabine a desna ispružena do upravljačke palice i stavljena preko nje. Sa tom desnom nisam uspeo da predstavim sve kako treba, za sada.

Janjiću, apsolutno sam ubeđen da je ovaj nivo izrade u tvom opsegu, bez ikakvog dvoumljenja :supe
http://www.maketarplus.com/
2024. - godina borbe protiv nesklopljenih maketa!

Miha

Odlična Svraka Miki,kao i tok izrade+priča.
Lepo si uklopio poklopce topova u korenu krila što meni teško polazi za rukom,evo već drugi put,u radionici je FW190f8-partizanski a ranije sam radio d9 verziju.

djos & filip

Sjajno uradjen FW.
Boje, prljanje, detalji....sve savrseno na mestu.
Uz pratecu pricu prava maketarska poslastica.
Hvala
Pozdrav

Ovo je samo hobi, ovo je samo hobi, ovo je samo......

Janjic

@Miroslav Š. hvala drug, ali još ja pure moram pojesti za ovako nešto  ;)
凸(¬‿¬)凸

AcaDinic

Druže, meni se ovo mnogooo sviđa.