Kp Avia S-199 Sakin 1/72

Previous topic - Next topic

milan78

Pozdrav svima.Moj danas zavrsen avioncic.O njemu mozemo nasiroko kao prvom lovcu a i uopste avionu Izraela,dobijen na "crno"od nekadasnje Cehoslovacke,gde su ti isti avioni imali prelet 1948 preko Jugoslavije itd.Avion koji je direktno spasao drzavu od najezde arapske koalicije.Vatreno krstenje imao samo nekih 17 dana od proglasenja nezavisnosti 29.5.1948.Dobili su 25 ovih aparata iako sa losijim motorima od izvornog db605 pokazali se kao uspesni.Osporava se prva vazdusna pobeda da je oborio 2 c-47 egipatskog r.v. koji su bombardovali Tel aviv ali to da ostavimo po strani.Maketa sama je jako lepa za rad,pruza puno zabave i nema nesto puno potrebe za nekim poboljsanjem.Kutija pruza mnostvo delova tako da cak moze da se uradi i bf-109 g e sad koji poznavaoci neka kazu.Kokpit je jako lep pa ko voli da sece staklic neka izvoli.Mene je malo mucio spoj krilo trup,te uklapanje onih filtera ali nista sto ne moze da se resi sa dry fitom i malo gita.Bogata detaljima te osim pito cevi,cevi vecih topova i antene nisam nista drugo dodao.Ni pojaseve,lepio sam dekal.Bojen revell 362 koji neki guru za Idf predlaze na raznim mestima,uporedio sa delom oplate aviona.Dekali lezu super jedino plavo bela traka oko trupa je bojena jer dekal nije lepo isprojektovan da prati krivinu trupa.Wash deluje jaci zbog kontrasta na slikama ali meni uzivo deluje ok .Prljan pastelima i uljanim slikarskim bojama.Slike...




















:cheers :cheers :cheers
Instagram-Peacockscaleworx

Goran A.

#1
Ispoštuj češkog Meseršmita pa mu izvuci olovkom onaj čuveni spoj na hrbatu i stomaku. Tu se maketa ne gituje. Ne bilo loše ni tamo gde se wash nije uhvatio. Ukupno, izgleda odgovarajuće izraubovan, dopada mi se utisak koji odaje.

Taj guru je, pretpostavljam, Yoav Efrati, pravi autoritet za IDF modeling. Ono što kaže - to je.

milan78

 Spoj nije gitovan.Sa gornje strane se bolje vidi wash.Sa donje manje ali ga uzivo ima.Da Yoaf...od njega kupim malte ne sve o IDF.Navodno mu je neki politicar na nekom prijemu ex pilot na Sakinu dao poklopac za gorivo i otud ta boja.Zanimljivo bio je i konsultant Kpu za maketu,ali nisu pogodili boju.Mada kad stavim maketu na papir sastavnice to je to. :cheers
Instagram-Peacockscaleworx

Tomcat

Lepp rad I ne bas cesta ptica :-)
Once upon a time, when men were men, and you could tell a Tomcat guy by the size of his forearms; before LANTIRN, big motors and bombs...

Goran A.

Tim bolje što spoj nije gitovan. U odnosu na stari KP, ovo je mnogo ispred.


Janjic

Lijep rad i bogata istorija glede aviona! Svaka čast  :)
凸(¬‿¬)凸

relja

"Nema te sportske aktivnosti niti seksualnog uzdbudjenja koje može tako da ubrza rad srca i podigne pritisak kao saznanje da je jedan deo makete u radu - nestao"

Warhawk

Quote from: milan78 on 20-05-2018, 22:31:49
dobijen na "crno"od nekadasnje Cehoslovacke,gde su ti isti avioni imali prelet 1948 preko Jugoslavije itd.

Baš me interesuje da li su i oni imali P.P.P. to jest "Privremene preletačke petokrake" kao Spitovi koji su istim putem dolazili  :think
'Once you get locked into a serious Model Master enamel collection, the tendency is to push it as far as you can.'

draggan

#9
Quote from: warhawk on 21-05-2018, 08:14:56
Quote from: milan78 on 20-05-2018, 22:31:49
dobijen na "crno"od nekadasnje Cehoslovacke,gde su ti isti avioni imali prelet 1948 preko Jugoslavije itd.

Baš me interesuje da li su i oni imali P.P.P. to jest "Privremene preletačke petokrake" kao Spitovi koji su istim putem dolazili  :think

"Mule" nisu imale nikakve P.P.P. pošto nisu ni preletali  :naughty.Sve su rastavljene (+oprema,naoružanje,rez.delovi) transportovane  u nekoliko tura počev od 20.5.48. avionima C-54B i C-46A od a.Žatec (ČSSR) do a.Ekron (Izrael) . Nisu ni išli preko naše teritorije (možda samo na krajnjem SZ YU) nego rutom Žatec-Ajacio-Korzika-Ekron. Tako su trebali da budu prebačeni i Spitovi ali su to onemogućili Ameri i Britanci ,pa smo mi upali kao rezerva i preleti Spitova Kunovice-Nikšić su rađeni uz vođenje Spitova od strane UC-64A (+naoružanje,radio oprema,rezervni delovi...).

milan78

Onda ja imam pogresne podatke,spitovi su bili u pitanju.
Instagram-Peacockscaleworx

draggan

Milane ima ovde o "Mulama" obuka,isporuke... (ali i drugih interesantnih stvari u vezi ranog perioda IAF ) http://101squadron.com/101/s-199s.html

milan78

Koja zbrka, citajuci u textu em im se zurilo u rat em avion kanta....a piloti neobuceni.Dobro da su i ovo uspeli da ucine.
Instagram-Peacockscaleworx

Goran A.

#13
Kad se dobro organizujes i znas sta hoces, i kante mogu da lete kako treba.

Miha

Mićo sokole,namontiro si Mezeka,zayebalo vek :bravo