AZ model 1/72 Breguet Bre-14A2

Previous topic - Next topic

Sandman

U pauzama dok se čekalo na sušenje delova, farbe, laka, na ostalim maketama, započelo se još par projekata sa tematikom WW1.

Prva od njih je AZ modelov Breguet 14A2.
Ukratko, short run maketa sa malim ecovanim setom i par rezinskih delova za kokpit.
Biće potrebno pažljivije uklapanje nego uobičajeno, ali za sada ne deluje toliko strašno.

Do sada sam sklopio kokpit (kompletno ecovani delovi sa par delova u samogradnji i par rezinskih dodataka), ofarbao ga i washovao, kao i celu unutrašnjost trupa.



Na sedištima sam spoljnje delove i naslon uradio u teksturi drveta, dok je sedište u Red Brown boji kože.





Donja krila su imala jako kratke pinove kojima treba da se pričvrste za trup te sam rešio da ih ojačam novim pinovima napravljenim od medicinskih igala (hvala Saletu Warhawku za pomoć oko ovog dela).
Probno uklapanje pokazuje poveliki raspon krila u odnosu na trup.



Sledi sklapanje kokpita i trupa, pa idemo dalje...

zamorano

Ne znam zašto, ali meni ovaj avion izgleda - hm, ne mogu da kažem lepo ali zanimljivo :)... Sve sa tim dimnjakom na nosu. Možda zato što je jedan od retkih dvokrilaca koji "prima" kosovske krstove na krilima. Jesi odlučio koje ćeš oznake da stavljaš?

Pozdrav!

Sandman

Da je lep, pa i nije baš - dosta je "kutijast" :) Ali je nekako neobičan u odnosu na ostale iz te ere utoliko više što je dosta veći!

Pošto radim period WW1 staviću mu ove oznake:


Sandman

Bregeu je sklopljen trup sa donjim krilima kao i poklopac motora.
Svi spojevi su sređeni, dorezane izgubljene linije panela, spreman je za prajmer.
Elisu sam završio ranije spomenutom tehnikom farbanja teksture drveta.




Sandman

Pre par dana sam naprskao prajmer (Mr. Surfacer 1000), a danas sam odradio preshading.

Kao i na Fokkeru Dr.1 radio sam kombinaciju crnog Mr. Surfacera i bele boje za isticanje rebara na krilima i trupu gde su platnene površine, dok sam metalne delove ostavio u sivoj boji Surfacera, s tim što sam na sredine polja našarao nešto što liči na onaj "mermer" efekat. Videćemo kako će ovo sve izgledati posle 5 kamuflažnih nijansi, ali ajd'.. malo eksperimentisanja nije loše da se ostane u formi  ;D






Sandman

Nakon kraće pauze nastavak radova, i to udarničkim tempom!

Prvi korak na kamuflaži je bilo farbanje crnih fleka - Gunze H77 (Tire black)



Zatim sam krenuo od poklopca motora - leva polovina - za braon nijansu sam izabrao Gunze H37 (Wood brown), a po sredini panela sam je malo posvetleo sa belom.
Obzirom da se Gunze boje brzo suše, odmah sam prešao i na farbanje braon polja na krilima i trupu.
Mešao sam ih sa srebrnom H8 u odnosu 4:1 (1 kap srebrne na 4 kapi kamuflažne boje).
Trudio sam se kod ove i svih preostalih kamuflažnih boja da prskam tanke slojeve kako bi preshading ostao vidljiv.







Nakon maskiranja prešao sam na drugu polovinu poklopca motora koja ide u tamno zelenu - Gunze H309 (takođe posvetljena sa malo bele za sredine polja)
Na krilima i trupu je takođe ova boja mešana sa srebrnom H8...





Ostajemo na zelenim tonovima - svetlo zelena H303 + H8...





Pred poslednju boju gornjeg dela kamuflaže maketa je usled silnog maskiranja Tamiya trakom i blutakom izgledala kao mumija, no slike su kada sam već skinuo sve maske...
Poslednja boja je Tan H27.









Donje površine su ofarbane sa H85 Sail - ovde se rebra jako lepo vide - posvetlio sam ovu boju sa belom za delove između rebara...



Naknadno sam odradio i farbanje donjeg motorskog dela u iste one dve nijanse kao i odozgo (tamno zelena i braon).





Sve ovo je farbano proteklih 7 dana, ali sam rešio da sve okačim u jednom postu...

Izuzetno ubedljivo farbanje I sama kamuflaza!

boom.boom

Jako lepo, nema šta :mjetal! Samo mi nije jasno (nisam baš u materiji Velikog rata) to mešanje sa srebrnom, zbog čega :think? Ako može pojašnjenje, pls?
"Nije važno šta se radi, vazno je da se preteruje pa će negde već da izbije!"....Miksi-"GYM-Š"

Pedja

Jodličan napredak, sviđa mi se kamuflaža.

Sandman

Quote from: boom.boom on 25-09-2018, 22:11:19
Jako lepo, nema šta :mjetal! Samo mi nije jasno (nisam baš u materiji Velikog rata) to mešanje sa srebrnom, zbog čega :think? Ako može pojašnjenje, pls?

Našao sam negde podatak da je aluminijumski prah/pigment dodavan u farbe za platnene delove kako bi ih ojačao/zaštitio, verovatno je to smanjivalo habanje platna usled upotrebe aviona.
S druge strane (moje lično razmišljanje) ovaj metalik efekat je mogao da deluje i kao zaslepljujući faktor za protivnika po sunčanom vremenu  ::)

U svakom slučaju, boje na platnenim površinama su vidljivo svetlije nijanse od onih normalnih, što doprinosi totalnom šarenilu ove dve makete.

Sandman

Juče sam naneo gloss lak (Tamiya X-22), a danas su legli i dekali kao i zaštitni sloj gloss laka.




Pedja

Fantastična kombinacije boja, biće odličan.

Sandman

Na Bregeu sam takođe odradio wash, ofarbao sitne delove, ali i sklopio najkomplikovaniji deo na celoj maketi - leđni mitraljez.
Mitraljez je kombinacija plastičnih i ecovanih delova iz kutije, kao i par komadića licnaste žice.








Sandman

Brege je proteklih dana dobio preostalih par sajli koje nisu stigle da budu postavljene pre izložbe, kao i prozorčiće na stomaku napravljene od Humbrol Clearfixa.
Pigmentima sam samo blago zaprljao točkove i repni deo oko drljače.

Poslednji u WW1 nizu za ovu godine je konačno gotov.... a i ovog puta ogromno HVALA Saletu Warhawku na pomoći oko sajliranja (definitivno će nakon ovih par maketa da promeni nadimak u SaJle  >:D ;D)





























Detalji...



























Poređenje sa Kingstončetom...



...ali i sa manjim bratom :)






boom.boom

Zaista prelep :love!!! Opusteno na nivou 48ice! :bravo
"Nije važno šta se radi, vazno je da se preteruje pa će negde već da izbije!"....Miksi-"GYM-Š"