Eduard 1/72 Spad XIII late

Previous topic - Next topic

Sandman

Druga maketa započeta u međuvremenu je Eduardov Spad XIII late, Profipack kutija (sadrži ecovani set, više opcija dekala i maske za farbanje).

Da ne tupim previše sa pričom oko uklapanja, za sada sve ide fino, najviše vremena je otišlo na pojedinačno farbanje raznih delova kokpita - mešavina drvenih i metalnih delova.



Kokpit je ovde ubedljivo najveći biser, što po komplikovanosti elemenata u njemu, što po Eduardovoj izvedbi uz pregršt dekala i ecovanih delova.
Naime, svi instrumenti su dati kao zasebni dekali (mali kružići), preko kojih se lepe ecovani prstenovi (Sale Warhawk je zalepio ove ecovane prstenove na čemu ide veeeliko hvala!)
Tekstura drveta takođe dominira celim kokpitom, i moram priznati da mi se mnogo sviđa kako je ovo ispalo, šteta samo što se većina svega ovoga na kraju neće videti  ;D











Sledi sklapanje trupa i kokpita...

Sandman

Spad je takođe spreman za prajmer!
Trup i krila su sklopljeni.
Bilo je nešto više turpijanja gornjeg dela trupa jer nisam znao da na ovoj maketi valja umetnuti malo stirena između polutki trupa kako bi se dobila ista širina kao i gornji deo trupa.
Motorski deo je ofarban, sklopljen i postavljen na svoje mesto. Sklopljen je i stajni trap.
Elisa je završena ranije spominjanom tehnikom farbanja teksture drveta. Metalni prsten na elisi je ecovani deo.








komoras

Veoma lepo napreduje projekat, svaka čast  :cheers
Koju šemu planiraš za farbanje?
ScarfaceOne

★★★★★
★★★★★


komoras @ instagram
komoras @ scalemates

Sandman

Hvala Dule.

Biće primerak na kome je leteo Tadija Sondermajer


Sandman

I na Spadu isti sled operacija kao i na Bregeu pa da ne ponavljam.

Jedino je na Spadu dosta sitniji razmak rebara pa je bilo malo komplikovanije da se izvuku sve linije  0:)






Sandman

Spada sam farbao istovremeno sa Bregeom, tako da neću ponavljati celu priču oko boja, samo dodatne korake koji su specifični za ovaj avion...

Crna boja... H77



Braon.. H37 i Braon metalik H37 + H8





Tamno zelena... H309 i tamno zelena metalik H309 + H8





Svetlo zelena metalik.. H303 + H8
Ovde sam zamaskirao metalne panele na levoj strani trupa ispod kokpita kao i na gornjem krilu - oni idu u nemetalizirane nijanse ove boje.





Tan metalik... H27 + H8









Donje površine Sail... H85



Tan na metalnom panelu na gornjem krilu.. H27 (+ malo bele sa sredinu polja)



Svetlo zelena na metalnim panelima na trupu i gornjem krilu.. H303 (+ malo bele za sredinu polja/panela)













Sledi gloss lak kao podloga za dekale...

Sandman

Nanešen gloss lak (Tamiya X-22), dekali su postavljeni i zaštićeni dodatnim slojem gloss laka.




Warhawk

Super, pa se granica između crne i zelene ne providi kroz crvenu "trojku" na krilu.
To znači da je dekal ljudski odštampan.
'Once you get locked into a serious Model Master enamel collection, the tendency is to push it as far as you can.'

Sandman

Nisam baš najzadovoljniji ovim dekalima - nešto su deblji i slabije reaguju na Set&Sol, čak imaju tendenciju da se lome i krzaju preko oštrih izbočina (na vertikalcu je vidljiv ovaj detalj). Na kraju sam na par mesta koristio i Gunze Mark Setter.

Oni na Bregeu se Begemot štampani i nešto su tanji od ovih (ali su požuteli malo).

Sandman

Danas sam odradio wash na Spadu. Dok ofarbam sitne delove taman će se malo prosušiti uljana slikarska pa ide prskanje finalnog sloja laka.




Sandman

Spad je završen veče pred odnošenje na izložbu u galeriji SANU, tako da nisam imao kad da ga uslikam za forum.
Verovatno ga je dobar deo vas video tamo i uživo, no evo i "studijskih" fotki... :)





























Detalji...

















Standardno poziranje sa flešićem :)


djos & filip

Prelepa maketa, i uzivo i na slikama.
Izuzetan rad
Pozdrav

Ovo je samo hobi, ovo je samo hobi, ovo je samo......

Sandman

Hvala, mada moram da napomenem da je ovom, kao i ostalim višekrilcima u kolekciji, ogroman doprinos dao Sale Warhawk - naš verni klupski "pauk"  :D >:D
Sve raspletene sajle su njegova zasluga te se ovom prilikom još jednom zahvaljujem na ogromnoj pomoći!
A na nekoj od narednih maketa sa sajlama oprobaću se i sam pošto sam sad naučio kako to sve ide.   ::)

komoras

Odlično odradjen posao!  :super
Koj je sistem oko sajli? Veoma ujednačeno i verno izgledaju
ScarfaceOne

★★★★★
★★★★★


komoras @ instagram
komoras @ scalemates

Sandman

Pecaroški najlon od 0,073 i 0,14mm (glavne sajle na krilima su ove deblje).
Prvo se zabuše rupice na krilima/trupu svuda gde sajle ulaze, a zatim se najlon samo malo macne gel superlepkom, i postavi u odgovarajuću rupicu.
Nakon par minuta sušenja (gel nešto sporije očvrsne, ali zadržava fleksibilni spoj) sajla može da se zategne do naspramne rupice, istom metodom lepljenja.
Ako nije dovoljno zategnuta malo se zagrejanim šilom/šrafcigerom priđe blizu najlona i on se skupi tada.

Ovo je Saletov način rada, jedina mana je što dužina sajle mora da se nakon lepljenja u prvu tačku približno odredi jer se drugi kraj iste direktno stavlja u naspramnu rupicu.. te je moguće prilikom skraćivanja da se prekrati...

Sajle sam inače zafarbao Lifecolor akrilnom RLM 66 - daje dovoljno uverljiv izgled.