1/72 - Hobby Boss - Zlin Z-142

Previous topic - Next topic

komoras

Predstavljam maketu koju sam napravio 2014. godine, kada sam još uvek koristio Vallejo boje. Farbano je sa 4 nijanse + prajmer (što se i vidi jelte...). Tada sam još bio ubedjen da se može svaka boja umiksovati sa već postojećim osnovnim nijansama. U ovom slučaju tamno plava + bela, kako bih dobio 2 nijanse plave. Pri popravci na kraju farbanja sam na donjim površinama uspeo da dobijem i 3. nijansu plave...jer jelte, ko će pa pogoditi od oka miks... Tad sam manje više prestao sa mešanjem boja, te rešio da kako uputstvo kaže, tako da kupim boju u tu namenu. (Ovim se stvorio drugi problem - kupuj makete za koje već imaš boje, pa otud viškovi u šteku...  :zvizduc)

A sad malo o samoj maketi, pošto o avionu nemam ništa značajno da kažem, sem da mi je poznato da se koristi u češkom vazduhoplovstvu kao trenažer (nešto kao kod nas Utva V-75).
Maketa je jako prosta, ima tek par delova....pod, dve palice, instrument tabla, trup gornji, trup donji, horizontalac, cowlig, prop, stajni trap glavna dva i jedan prednji točak + antena!  :mjetal
Velika zamerka je što je ceo trup providan pa je jako teško raditi s njim, čak i kad se udari prajmer, plastika je previše kruta pa su muke ako treba negde da se dotera. Ali koliko sam pročitao negde davno, u pitanju je gerila marketing Hobbyboss-a (Tj. Trumpetera kao gazde istog).
Sve se lepo sklapa, ali je prava muka nagurati dovoljno olova da ne legne na rep. To je jedino što mi je pravilo problem.

Od dorada sam uradio zavese od alu folije i bakarne žice, te i od razvučenog sprua par detalja, kao i pojaseve od tamiya trake.
Iskusniji maketari bi doradili i svetlo za sletanje (Ne znam dal bih se i sada uhvatio toga, kamoli tada...)
Oko samih farbi sam rekao, ali da napomenem da je HB blago izgrešio kamuflažu, te sam to popravio prvo olovkom na planu, pa posle farbao na osnovu toga. Sliku kako stvarno treba sam našao slučajno na Britmodeler forumu čini mi se, neki čeh radio isti, pa objasnio gde treba dorada.
Kamuflaža je prskana slobodnom rukom.
Wash sam naknadno uradio slikarskim bojama, mešano bela+crna da bih dobio svetlo sivu.
Dekali su odlično legli, mada zbog moje nepažnje sam uspeo da pokidam glavni sa leve strane, ali sam uspeo isti da popravim sa Lift Here Lines setom.

I da napomenem ko nije upoznat - Kod čeških vazduhoplova, na rondelama - CRVENA JE UVEK OKRENUTA KA TRUPU!  :deadhorse

Maketa, a i sam avion su mi se jako dopali, te sam uzeo da radim još jedan, ali biće u civilnoj verziji   :super




A sad slike same makete, te i par slika u radu:




























ScarfaceOne

★★★★★
★★★★★


komoras @ instagram
komoras @ scalemates

Зоран 1962

Veoma lepo uradjeno.Simpatičan aviončić. :super

Goran A.

Svaka čast za trud i prikaz! Odlična maketa, izgleda prilično detaljna za svoju veličinu.

milan78

Lep avioncic.Nisam neki ljubitelj easy kitova ali ipak mislim da ima tu lepih primeraka koje redje nalazimo sa gomilom delova.A i ova maketa realno u koliko delova treba da bude u 72 i...  :cheers :super
Instagram-Peacockscaleworx

djos & filip

Sjajan rad, precizan pre svega.
Lep avioncic
Pozdrav

Ovo je samo hobi, ovo je samo hobi, ovo je samo......

Janjic

凸(¬‿¬)凸

komoras

ScarfaceOne

★★★★★
★★★★★


komoras @ instagram
komoras @ scalemates

dragan_mig31

Odlican zlin.Reci mi jel staklo od jednom delu?Imam ja az models zlin 242l u radu a staklo mu je najslabija strana.neki zaj***ni vacuform koji je pretanak i strah mi da se ne sj**e kad ga budem sekao.Sta mislis jel mogu da staklo sa ovem akete iskoristim da bi zavrsio az-ov zlin 242?

komoras

Quote from: dragan_mig31 on 07-08-2018, 00:09:48
Odlican zlin.Reci mi jel staklo od jednom delu?Imam ja az models zlin 242l u radu a staklo mu je najslabija strana.neki zaj***ni vacuform koji je pretanak i strah mi da se ne sj**e kad ga budem sekao.Sta mislis jel mogu da staklo sa ovem akete iskoristim da bi zavrsio az-ov zlin 242?

Hvala Dragane  :cheers
Staklo je iz jednog dela i veoma je lepo izliveno, skoro pa perfektno za 1/72. E sad dal bi pasovalo na AZ, ne bih znao...
Seci ga makazicama za nokte, tu bi trebao da imaš dobru kontrolu oko pravca sečenja, zbog zakrivljenja makaza  :super
ScarfaceOne

★★★★★
★★★★★


komoras @ instagram
komoras @ scalemates